Barbora Celjská – Čierna kráľovná

Barbora Celjská - Čierna kráľovnáAutor: PhDr. Daniela Dvořáková, CSc.
Vydavatel: Vydavateľstvo Rak a HÚ SAV, Budmerice-Bratislava 2013

Slovenské Vydavateľstvo Rak vydává další objevnou knihu medievistky Daniely Dvořákové. Jak napovídá její název „Barbora Celjská. Čierna kráľovná. Životný príbeh uhorskej, rímsko-nemeckej a českej kráľovnej [1392 – 1451]“ věnuje autorka svou pozornost Barboře Celské.
Barbora Celská, uherská, římsko-německá a česká královna zůstává ve stínu svého slavného manžela Zikmunda Lucemburského, jenž patří k nejvýznamnějším středověkým panovníkům vůbec. Jeho druhé manželce se doposud historici spíše vyhýbali, byla pro ně královnou se špatnou pověstí, postavou opředenou různými mýty a legendami.
Kniha Daniely Dvořákové je první monografií věnovanou této zajímavě ženě – královně, která získala ve středověku pověst ženy hříšné a nevěrné. Autorka se na základě důkladného studia dochovaných písemných materiálů pokusila očistit jméno Barbory Celské a výsledkem její práce je předkládaná kniha.
Knihu o „Čierné kráľovne“ můžeme bezpochyby považovat za pokračování „bestselleru“ Daniely Dvořákové „Rytier a jeho kráľ. Stibor zo Stiboríc a Žigmund Luxemburský“. Stejně jako u všech publikací z Vydavatelství Rak je součástí textu bohatý obrazový doprovod.
Autor: Marek Zágora

Recenze: https://husitstvi.cz/literatura/dvorakova-daniela-barbora-celjska-cierna-kralovna