Husitství v hudbě
Pramenem husitského zpěvu, které tvořily české lidové duchovní a válečné písně, většinou jednohlasné, v nichž se projevovaly myšlenky husitského hnutí, je zejména Jistebnický kancionál (písně „Ktož jsú boží bojovníci„, „Povstaň, povstaň, veliké město Pražské„, „Dietky, v hromadu se senděme„). Na tradici husitského zpěvu navázal zpěv Jednoty bratrské, z tradic husitského zpěvu čerpali i čeští skladatelé jako Bedřich Smetana, Antonín Dvořák nebo Josef Suk. Téma husitství našlo místo také v různých hudebních žánrech nedávné minulosti.
Hudební interpretace dobových husitských písní
ukázka chorálu Ktož jsú boží bojovníci (1.9 Mb, mp3)
ukázka písně Povstaň, povstaň veliké město pražské (1.6 Mb, mp3)
Vážná hudba
Antonín Dvořák – Husitská
dramatická předehra op. 67 /1883/
Poprvé hraná při příležitosti otevření Národního divadla. Předehra je pozoruhodná především tím, jak byl získán její hlavní motiv. Vznikl totiž spojením nápěvů Svatý Václave a Ktož jsú boží bojovníci. Lze to chápat jako Dvořákovu snahu prostředkovat mezi dvěma pojetími českých dějin – čistě nacionálním, které při citování husitského chorálu v Mé vlasti prosazoval Bedřich Smetana, a katolickým, které svou latinskou nadnárodností vztahovalo Čechy k universálně myšlenému celku. [Zdroj: Martin Škabraha, www.blisty.cz]
Bedřich Smetana – Má vlast (Tábor)
cyklus symfonických básní: 1. Vyšehrad, 2. Vltava, 3. Šárka, 4. Z českých luhů a hájí, 5. Tábor, 6. Blaník
Smetanova Má vlast – cyklus symfonických básní spjatých jednotnou ideou „vlasti, národa a slávy“, dílo výjimečné, ojedinělé a přitom typické pro vrcholnou klasickou romantickou syntézu. Hudba, a Smetanova hudba zejména, dokázala jako málokteré jiné umění tak dokonale přilnout k mytologickému a historickému jádru předlohy a obklopit ji řádem tak svrchovaně organizovaným, naplněným emocemi a zakotveným cele v době a jejich vrcholných kreacích. Vyšehrad strhuje již expozicí a nádhernou gradací, Vltava skloubením ploch a valérů, Šárka expresivitou a sílou afektů, Z českých luhů a hájí plastikou a souměrností, Tábor a Blaník reliéfy bloků i toho, co je „za nimi“. [Zdroj: Miloš Štědroň]
ukázka Bedřich Smetana – Má vlast (Tábor) (2.3 Mb, mp3)
Bedřich Smetana – Libuše
slavnostní opera
Ve třetím jednání dochází k vyústění opery Libušiným proroctvím. Konkrétně ve čtvrtém obrazu Libušiny vize Smetana použil nápěv evokující vlastenecké cítění a to monumentální tóny bojovného zpěvu husitů Ktož jste boží bojovníci.
text čtvrtého obrazu Žižka, Prokop Veliký a husité
Josef Suk – Praga
symfonická báseň op.26
Prvého říjnového dne roku 1904 dopsal třicetiletý Josef Suk partituru své symfonické básně Praga. Jako jeden z podnětů oslavy hlavního města české země, posloužila Sukovi známá báseň Svatopluka Čecha, která zobrazuje obležení Prahy vojskem Jana Žižky roku 1424. Snad proto v skladatelových představách vyvstalo ústřední téma, připomínající proslulou husitskou píseň Ktož jsú boží bojovníci, i když nešlo o záměrný citát. Dílo, podle skladatelových slov „z nadšení vzniklé a z nadšení psané„, věnoval Suk městu Praze, a sám řídil jeho pražské provedení dne 25.03.1905. Premiéra se konala 18.12.1904 v Plzni.
ukázka Josef Suk – Praga (2.7 Mb, mp3)
Karel Šebora – Nevěsta husitská
velká romantická zpěvohra s baletem
Opera z roku 1868 na původně německé libreto spisovatele Eduarda Rüffera. Odehrává se v Čechách před bitvou u Lipan a má 5 dějství.
více na cz.wikipedia.org
Mistr Jan Hus
oratorium k 590. výročí upálení Mistra Jana Husa /2005/
Snahou autora, hudebního skladatele Richarda Pachmana bylo, aby hudební vyjádření, stejně jako texty písní, v sobě spojovaly duch Husovy doby, odkaz jeho díla, ale zároveň aby byly svým zpracováním blízké publiku 21. století. V oratoriu lze uslyšet dvě duchovní skladby ze 14. století a dále skladby sborové, duchovní, ale i rockové balady.
Folk, oi!, metal, punk, rock
Arakain – Chorál
oficiálně vydána v rámci alba „Arakain 15 Vol.1“ /1997/
Skupina Arakain patří k významným trash metalovým legendám české scény. K její rané tvorbě patří mj. i skladba Chorál, která vychází z ústřední melodie husitského chorálu. Se skladbou se můžeme setkat na kompilaci k výročí 15 let založení kapely vydané v roce 1997, její původ se však datuje rokem 1985. [Zdroj: Roman Krejčí]
text skladby Chorál
Démophobia – O Habartovi z Lopaty
album „Vycpávky“ /1999/
Akustické duo Démy a Michala Röhricha. Základem jejich recitálu jsou zhudebněné plzeňské pověsti, které muzikanti doplňují surrealistickými písněmi s méně či více uvěřitelným a pochopitelným obsahem.
text skladby O Habartovi z Lopaty
Ginevra – Jiřík z Poděbrad
album „Na ostří meče“ /2014/
Folková kapela inspirovaná středověkem nabízí široký repertoár od smutných balad, veselých skočných kramářských písniček, přes bojové chorály až po skladby k zamyšlení.
text skladby Jiřík z Poděbrad
Klíč – Pohár a kalich
album „Omnia Vincit Amor“ /1993/
Repertoár známé renesančně folkové kapely Klíč je stavěn na silných melodických nápěvech a poetických písňových textech. Na albu Omnia Vincit Amor je jedna z takových skladeb věnovaná husitské tématice. Proti touze po moci, kořisti a slávě stojí na straně druhé spravedlivý boj za ideály, pravdu a víru.
text skladby Pohár a kalich
Daniel Landa – Ktož jste boží bojovníci
album „Valčík“ /1993/
Frontman skinheadské kapely Orlík – Daniel Landa se po rozpadu legendárního tělesa rozhodl pro sólovou tvorbu. Jeho první samostatné album dostalo název Valčík. Ve skladbách lze z části nalézt pozůstatky Danova souznění se skinheads, stejně jako jeho oblíbené téma husitství. Ve skladbě Ktož jste boží bojovníci nám nabízí své zhudebnění husitského chorálu.
text skladby Ktož jste boží bojovníci
Daniel Landa – Tradice
album „Chcíply dobrý víly“ /1995/
Téma vlastenectví se objevuje i na druhém Danově albu, a to ve skladbě Tradice. V ní zcela oprávněně kritizuje český národ za lhostejnost ke své historii a předkům – husitům, sokolům, legionářům, pilotům RAF, kteří dýchali a krváceli za naší vlast. Běda národu bez tradic a historické paměti…
text skladby Tradice
Jaromír Nohavica – Husita
album „Darmoděj“ /1988/
Jak sám Nohavica uvedl, z přísně dějepisářského hlediska je to písnička za čtyři mínus. V Domažlicích jej kdysi seřvali, že to tak vůbec nebylo. Tak se jim snažil vysvětlit, že kdoví. Ale oni na to, že oni vědí, že jsou potomci těch, o nichž zpívá. Takže u města Domažlic a ne Tachova. [zdroj: www.nohavica.cz] Pokud jde o husitství, těch přehmatů má Nohavica na svém kontě víc. Stačí připomenout Báseň o Rabí nebo recitování na koncertech nevkusné básně Mistr Jan Hus…
text skladby Husita
Orlík – My proti nám
album „Miloš Frýba for president“ /1990/
Melancholická skladba skinheadské kapely Orlík o Janu Husovi, odhodlané revoltě „kalicha proti kříži“, aby nakonec zvítězila zrada – tak typická v dějinách českého národa…
text skladby My proti nám
Orlík – Vozová hradba
album „Miloš Frýba for president“ /1990/
Další skladba z husitského období, tentokrát veselá píseň o Janu Žižkovi a jeho vozové hradbě, která byla pro křižáky nepřekonatelnou překážkou…
text skladby Vozová hradba
Patria – Ve jménu pravdy
album „Národe, povstaň!“ /1999/
Skladba oi punkové formace z Jablonce, vystupující pod původním názvem Jablonecký protest, která působila ve druhé polovině 90. let.
text skladby Ve jménu pravdy
Řetěz – 1415
demo „…a s námi odešel“ /1989/
Heavy metalová skupina z Mníšků pod Brdy vznikla v roce 1985. O pět let později vydala u Supraphonu singl nazvaný 1415. Na obalu se však objevilo chybné označení 1412. Byl to jejich první a zároveň poslední hudební počin. Husitská tématika se objevila již na jejich prvotině nazvané …a s námi odešel z roku 1989, která obsahovala zmíněnou skladbu 1415, ale třeba i Zikmund. V této skupině působili i někteří budoucí členové slavné skupiny Arakain. [zdroj: Roman Krejčí]
Tarantula – Ktož jsú Boží bojovníci
demo „Železná jízda“ /1989/
Skladba Ktož jsú Boží bojovníci power/thrash metalové kapely z Hranic na Moravě náležela k jejím prvotinám. Byla mj. nasazena v metalové soutěži Větrník zhruba někdy v roce 1990. [zdroj: Roman Krejčí]
Vozová hradba – Husitská
demo /2004/
Skladba punk-rockové formace z Rakovníka o bratru Žižkovi.
text skladby Husitská