Psali o nás

Psali o nás - Dějiny a současnost (5/2006)Recenze v časopise „Dějiny a současnost“ (5/2006)

Husovi a husitům, v několika etapách významným hybatelům českého národa, se na internetu dnes věnují již jen osamělí patrioti. Ani zapřisáhlí nepřátelé husitství sem ještě kloudně nepronikli, patrně s někdejší heretickou hydrou již netřeba bojovat. Jediná obsahově nesporně bohatá stránka se sloganovitým názvem Husité — Ktož jsú boží bojovníci má jednoduchý grafický vzhled, ale je plně funkční. Velkou předností je praktické členění do rozmanitých okruhů. Kromě historického úvodu je možné si prohlédnout chronologickou tabulku, která začíná založením Karlovy univerzity v roce 1348 a končí kutnohorským náboženským smírem v roce 1485. Subtilní věroučné problémy, které celé to makabrózní a zároveň epochální hnutí předznamenaly, a myšlenky Jana Husa jsou zde nastíněny téměř jen heslovitě, zato zájemci o militaria si přijdou na své. Většinu významných bitev doprovázejí mapky bojišť (kéž by byly přitažlivější, a tudíž animované a interaktivní!). Husitská bojová taktika je rovněž názorně představena v obrázcích. Řada kreseb a fotografií přibližuje husitskou výzbroj. Veškeré taktizování je zpřehledněno od základní jednotky, bojového vozu, až po strukturu velících hejtmanů. Velmi užitečné jsou hesláře pojmů (bratříci, kompaktáta, odpustky atp.) a hlavních představitelů „bouří“. Na stránce se dále vyskytují komentované soupisy literatury k tomuto dějinnému období, přehled filmografie (vesměs od Otakara Vávry) a další zajímavé rubriky. Jedná se o bezkonkurenční, a tím pádem o nejlepší úvod do husitství na internetu.

Autor: dasik@nln.cz
Zdroj: http://dejinyasoucasnost.cz/archiv/2006/5/dobre-adresy

Psali o nás - Novinky.cz (22.07.2004)Recenze na serveru „Novinky.cz“ (22.07.2004)

Náš seriál vás týden co týden seznamuje se zajímavými weby, které sice stojí stranou hlavního internetového dění, ale přesto vám mohou ušetřit peníze či rozšířit obzory. Dnes se o vaší přízeň bude ucházet web o husitech, stránky obsahující záplavu fotografií se sportovní tématikou a web věnovaný ručním pracím (pro ženy).

První verze stránek o jednom významném historickém období našich dějin (konkrétně první poloviny 15 století.) byla na webu zveřejněna již někdy v roce 1997. Zatímco předcházející dvě verze měly spíše statickou podobu s malou informační hodnotou, současná třetí verze je pravidelně aktualizována a doplňována.

Mezi hlavní důvody vzniku webu patří propagace husitství, neboť podle autorů stránek by hrdiny a vzory českého národa měly být legionáři, odbojáři ze západní (piloti RAF) a východní fronty a pochopitelně také husité. Navíc se podobně orientovaným webem takovéhoto rozsahu tuzemský internet chlubit nemůže.

„Informace čerpáme z odborné literatury s tím, že studujeme jak pozitivně tak i negativně orientovaná pojednání. Husitství je téma velmi kontroverzní a má své příznivce i odpůrce. My se k tomuto tématu snažíme přistupovat neutrálně – popisujeme pouze fakta,“ říká o webu Husité jeden z jeho autorů Michal Gelbič.

Nezanedbatelnou část návštěvníků webu tvoří studenti, kteří zde hledají podklady pro různé studentské práce. Slouží jim k tomu mimo jiné Rejstřík pojmů obsahující více než sedmdesát hesel (například jsou zde vysvětleny pojmy jako obrazoborectví, kališníci, panská jednota apod.).

Za pozornost stojí také sekce Husité v knihách s přehledem dostupné literatury nebo Husité v písních s nabídkou relevantních skladeb ve formátu MP3.

Autoři webu by se v budoucnu chtěli více zaměřit na náboženské i sociální aspekty husitského hnutí (v této chvíli dominuje především vojenský pohled) a v přípravě je také adresář měst, obcí a hradů majících nějaký vztah k husitství.

Hodnocení: grafika (5/10), obsah (7/10)
Zdroj: http://www.novinky.cz/03/64/93.html

Psali o nás - Computer (22/1998)Recenze v časopise „Computer“ (22/1998)

„Ktož jsú boží bojovníci“ Když jsem se nedávno zeptala jedné osmačky, kdy se udála bitva u Lipan, překvapila mne odpověď: „Někdy během třicetileté války … nebo že by pozdějc?“ Proto mne potěšilo, když jsem na adrese http://… našla stránky věnované právě husitskému hnutí. Mimo stručného vylíčení klimatu té doby, časové osy obsahující jednak události ze života Jana Husa, jednak nejdůležitější bitvy a tažení husitských vojsk, na vás čekají stručné životopisy známých husitských vojevůdců, galerie snímků jejich bust, soch a bojových formací, ale i krátké povídání o kultuře a hudbě. Většinu čtenářů jistě zaujmou husitské zbraně, protože obrázky podobného ražení učebnice většinou neoplývají.

Autor: Zuzana Fenclová