Právě je 22.11.2024 - 00:29

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Cheb
PříspěvekNapsal: 11.08.2010 - 17:51 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8822
Bydliště: Athény východních Čech
Ač by se to mnohým nemuselo tak jevit, přesto bylo toto katolické říšské město, podřízené svrchovanosti českého krále, úzce spjato nejen s husitskými válkami do r. 1437, nýbrž i s obdobím vlády "husitského" krále Jiřího z Poděbrad (viz následující příspěvek). Skoro by se chtělo napsat, že se vlastně jedná o jedno z "husitských" měst.
Na prvním místě v souvislosti s Chebem je třeba uvést významná jednání mezi zástupci Basilejského koncilu a vítěznými husity, která v tomto říšském městě probíhala a kde byl r. 1432 dojednán tzv. Chebský soudce, jedno z největších vítězství, jehož husité dosáhli. Pokud bychom mluvili "pouze" o politických vítězstvích, tak Chebského soudce lze označit za vůbec největší úspěch, kterého se podařilo dosáhnout husitským diplomatům a politikům. Bez ohledu na to, jak dopadla jednání v Basileji, troufám si tvrdit, že bez dohody sjednané v Chebu, by nebylo dosaženo kompaktát. Protože kompaktáta byla velkým kompromisem – pro radikály dokonce nepřijatelným –, někteří medievalisté varují před přeceňováním významu Chebského soudce.

Jednání, jež vyústila v dohodu zvanou Chebský soudce, probíhala v dominikánském klášteře založeném Václavem II. r. 1294.
Toto místo naleznete v dnešní Kamenné ulici, která ústí do náměstí Krále Jiřího z Poděbrad nedaleko Špalíčku. V této ulici spatříte nepřehlédnutelnou budovu (viz foto níže), na jejímž pravém rohu je umístěna nenápadná pamětní deska, která upozorňuje na tuto významnou událost ...

Obrázek

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 10.10.2010 - 22:47, celkově upraveno 4

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Cheb a JP
PříspěvekNapsal: 20.08.2010 - 10:18 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8822
Bydliště: Athény východních Čech
Jak bylo naznačeno výše, také toto město resp. tento městský stát byl spojen s významnou postavou husitského věku, totiž s Jiřím z Poděbrad ...

Po svém zvolení českým králem se Jiří z Poděbrad paradoxně nedočkal zásadního nesouhlasu v katolickém Chebu. Když Chebští na podzim r. 1458 novému králi holdovali, tak na oplátku jim Poděbrad potvrdil jejich privilegia.
V dubnu r. 1459 se v Chebu uskutečnilo jednání za účasti světských kurfiřtů z Říše a dalších knížat. Byly zde uzavřeny multi- i bi-laterální smlouvy, ale nejvýznamnější událostí bylo uznání Jiřího královského titulu od zúčastněných knížat.

V této době husitský král začíná opatrně a diplomaticky koketovat s aspiracemi na získání římského královského titulu. Pro tento záměr bylo zapotřebí získat kurfiřty, tj. volitele římského krále. Tyto ambice ve světle zákulisní říšské politiky byly chůzí po tenkém ledě a tancem mezi vejci zároveň. Zkušený politik Poděbradova rázu si toho však byl plně vědom!
O této záležitosti se mělo mj. jednat na říšském sněmu svolaném do Chebu v zimě r. 1461. Dále se jednalo i o funkci nejvyššího velitele říšské armády v souvislosti s osmanskou hrozbou a o další důležité funkci, totiž o vhodné osobě pro úřad říšského gubernátora. Oči účastníků významného sjezdu se výmluvně ohlížely po Jiřím z Poděbrad. Posledně jmenovaný úřad se mu evidentně líbil, ale kladl si podmínku, která spočívala v získání titulu římského krále. Roli vrchního velitele prozíravě odmítl, jakoby tušil, co jej čeká doma. Další podrobnosti tohoto sněmu bohužel zastírá mlha nedostatečnosti pramenů, které zaznamenaly pouze torza sněmovních jednání. Vzhledem k tomu, že na sjezdu byli přítomni pouze tři (vč. českého krále) kurfiřti ze sedmi, zvolení Jiřího římským králem či gubernátorem padlo. Přesto ani tento sjezd nebyl pro českého krále veskrze neúspěšný.

V druhé husitské válce (1476 - 1471) Cheb zaujal dvojaký postoj, spočívající v tom, že se otevřeně nepřipojil k Poděbradově opozici, ale spíše latentně (k tomu viz také tady). Nakonec se ale v r. 1470 Cheb přece jenom přidal na stranu vzdorokrále Matyáše Korvína.

V současném Chebu najdete velice zajímavou a zároveň velice užitečnou kuriozitu. Dešťový kanál, který vede z nám. Krále Jiřího z Poděbrad do ulice Svobody, je zakryt kovovými rošty s vyraženými písmeny a číslicemi, které udávají významné letopočty z dějin tohoto města. Stručný trojjazyčný (+ německy, anglicky) text pak heslovitě popisuje událost, která se toho roku stala (viz foto níže).
Hm, velice působivé. Ale jak jsem byl tím čtením zaujatý (těch roštů je fakt hodně), bohužel jsem v dokumentárním záběru nezachytil celé texty; tak snad někdy příště, nebo až někdo jiný zavítá do Chebu a ...

Příloha:
cheb1.jpg
cheb1.jpg [ 13.69 KiB | Zobrazeno 5049 krát ]
Příloha:
cheb2.jpg
cheb2.jpg [ 14.27 KiB | Zobrazeno 5049 krát ]
ukázky dvou z mnoha roštů s letopočty z tohoto tématu (červeně označených)

Příloha:
cheb3.jpg
cheb3.jpg [ 29.85 KiB | Zobrazeno 5049 krát ]
dům "Na ostrém rohu" (na náměstí), kde v letech 1459 až 1461 přebýval Jiří z Poděbrad

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz