Jak bylo naznačeno výše, také toto město resp. tento městský stát byl spojen s významnou postavou husitského věku, totiž s Jiřím z Poděbrad ...
Po svém zvolení českým králem se Jiří z Poděbrad paradoxně nedočkal zásadního nesouhlasu v katolickém Chebu. Když Chebští na podzim r.
1458 novému králi holdovali, tak na oplátku jim Poděbrad potvrdil jejich privilegia.
V dubnu r.
1459 se v Chebu uskutečnilo jednání za účasti světských kurfiřtů z Říše a dalších knížat. Byly zde uzavřeny multi- i bi-laterální smlouvy, ale nejvýznamnější událostí bylo uznání Jiřího královského titulu od zúčastněných knížat.
V této době husitský král začíná opatrně a diplomaticky koketovat s aspiracemi na získání římského královského titulu. Pro tento záměr bylo zapotřebí získat kurfiřty, tj. volitele římského krále. Tyto ambice ve světle zákulisní říšské politiky byly chůzí po tenkém ledě a tancem mezi vejci zároveň. Zkušený politik Poděbradova rázu si toho však byl plně vědom!
O této záležitosti se mělo mj. jednat na říšském sněmu svolaném do Chebu v zimě r.
1461. Dále se jednalo i o funkci nejvyššího velitele říšské armády v souvislosti s osmanskou hrozbou a o další důležité funkci, totiž o vhodné osobě pro úřad říšského gubernátora. Oči účastníků významného sjezdu se výmluvně ohlížely po Jiřím z Poděbrad. Posledně jmenovaný úřad se mu evidentně líbil, ale kladl si podmínku, která spočívala v získání titulu římského krále. Roli vrchního velitele prozíravě odmítl, jakoby tušil, co jej čeká doma. Další podrobnosti tohoto sněmu bohužel zastírá mlha nedostatečnosti pramenů, které zaznamenaly pouze torza sněmovních jednání. Vzhledem k tomu, že na sjezdu byli přítomni pouze tři (vč. českého krále) kurfiřti ze sedmi, zvolení Jiřího římským králem či gubernátorem padlo. Přesto ani tento sjezd nebyl pro českého krále veskrze neúspěšný.
V druhé husitské válce (1476 - 1471) Cheb zaujal dvojaký postoj, spočívající v tom, že se otevřeně nepřipojil k Poděbradově opozici, ale spíše latentně (k tomu viz také
tady). Nakonec se ale v r.
1470 Cheb přece jenom přidal na stranu
vzdorokrále Matyáše Korvína.
V současném Chebu najdete velice zajímavou a zároveň velice užitečnou kuriozitu. Dešťový kanál, který vede z nám. Krále Jiřího z Poděbrad do ulice Svobody, je zakryt kovovými rošty s vyraženými písmeny a číslicemi, které udávají významné letopočty z dějin tohoto města. Stručný trojjazyčný (+ německy, anglicky) text pak heslovitě popisuje událost, která se toho roku stala (viz foto níže).
Hm, velice působivé. Ale jak jsem byl tím čtením zaujatý (těch roštů je fakt hodně), bohužel jsem v dokumentárním záběru nezachytil celé texty; tak snad někdy příště, nebo až někdo jiný zavítá do Chebu a ...
Příloha:
cheb1.jpg [ 13.69 KiB | Zobrazeno 5049 krát ]
Příloha:
cheb2.jpg [ 14.27 KiB | Zobrazeno 5049 krát ]
ukázky dvou z mnoha roštů s letopočty z tohoto tématu (červeně označených)Příloha:
cheb3.jpg [ 29.85 KiB | Zobrazeno 5049 krát ]
dům "Na ostrém rohu" (na náměstí), kde v letech 1459 až 1461 přebýval Jiří z Poděbrad