Registrován: 19.05.2005 - 10:48 Příspěvky: 8822 Bydliště: Athény východních Čech
|
Název projektu: Bojovníci boží - 600 let k 600. výročí výbuchu husitské revolucelogo projektu:Příloha:
LOGO var bez hvězdy1.jpg [ 14.29 KiB | Zobrazeno 4660 krát ]
motto:Člověk, který není ochoten za něco zemřít, není hoden, aby žil! Neznal jsem husitství, když jsem ho poznal, mohu říci, že jsem husita.Martin Luther realizační tým:šéf - Akad. arch. Tomáš Kotas Zdeňka Kotasová Roman Šoler Ing. Ganna Iermolovych Ing. Lubor Kožďál Ing. arch. Dana Novotná MUDr. Ladislav Kotík František Drnovský Jiří Krybus autoři umění:Akad. Arch. Tomáš Kotas Akad. mal. Jan Tichý sponzoři:Ing. Libor HledíkAkad. Arch. Tomáš Kotas Kámen PLUS s.r.o., Petr Vařeka Úvod:Prožíváme 600. výročí událostí spojených s 1. fází husitské revoluce, za niž můžeme považovat období let 1419 – 1424, tzn. události začínající 1. pražskou defenestrací a končící smrtí Jana Žižky z Trocnova u Přibyslavi 11. října 1424. Máme za to, že by bylo záhodno přispět k tomuto významnému výročí určitým dílem kulturní aktivity. Jelikož je husitství – v dnešní podobě chápání tohoto úseku dějin – víceméně „popelkou“, přáli bychom si našim skromným vkladem tuto situaci zcela změnit. Rozhodli jsme se tedy po zralé a dlouhé úvaze vytvořit a realizovat výtvarný projekt. Napomohl by v rámci tohoto výročí upozornit na místa a události s těmito lokalitami spjatými. Některá místa a události související s husitskou epochou nemají ve vztahu k dnešku žádnou esteticko-výtvarnou připomínku. Není zde žádné sochy, pamětní desky, či jiného architektonického objektu, jenž by uměleckou formou připomněl události již dávno zašlé slávy, pro náš národ však důležité a hodné připomenutí. Obzvláště v době, kdy se na dějiny našeho národa nahlíží novým pohledem, je tento úsek historie naší vlasti obzvláště aktuálním.
Husitství bylo a mělo by být nadále oporou v zápase o přežití našeho národa, obzvláště v dobách těžkých. Každá generace má povinnost přenésti kulturní a historické hodnoty národa na generaci následující, tyto hodnoty je navíc povinna rozšířit a nikoli na ně zapomínat! Systematické opomíjení, zahlazování, či manipulace s historickými milníky našich dějin je zcela nevhodné pro národní identitu. Dnes se však s husitstvím toto často děje. Hus by neměl být zobrazován pro budoucí generace jako heretik. Žižka by rovněž neměl být prezentován jenom jako lapka a husité zase jako banda tupých a násilnických vrahů, kteří pouze ničili majetek církve, jež se ocitla v hluboké krizi. Propagandistické názory, že husitství bylo příčinou úpadku naší země, která byla „pupkem Evropy“ za vlády Lucemburka Karla IV., jsou fatální chybou a zároveň dehonestací našich husitských předků. Bez našich předků, ještě dnes nazývaných „heretiky, vrahy, žháři a ničiteli klášterů“, by nebylo Jednoty bratrské, ani by nevzniklo dílo takových osobností, jakými byli Luther, Blahoslav, Komenský, Palacký, Masaryk a mnohých dalších.
Husitská revoluce a reformace česká se staly vítěznými, jak dokládá těchto pět zásadních, převratných a nadčasových atributů: 1) KALICH, přijímání podobojí (1414) 2) SOUDCE CHEBSKÝ (1432) 3) BASILEJSKÁ (Jihlavská) KOMPAKTÁTA (1436) 4) JEDNOTA BRATRSKÁ (1457) 5) KUTNOHORSKÝ NÁBOŽENSKÝ MÍR (1485)
K těmto 5 atributům podrobněji - viz ZDE ... Ale zpět k projektu, který řeší umístění reliéfních desek na místa, jež mají vztah k husitství, jsou neoznačená, existují do dnešních dnů a jsou doložena v pramenech. Tyto lokality byly pro husitství důležité a dodnes se jeví jako milníky na triumfální cestě husitské epochy. Události nejsou v dané lokalitě v současnosti připomínány žádnou pamětní deskou, či pomníčkem, ba ani zmínkou na informačních tabulích, zkrátka ničím. Číslovka 600 představuje jistě významné a kulaté jubileum, které si tuto námahu věru zaslouží. Spolupracujeme s významnými či zapálenými propagátory a znalci husitské epochy, která v našich dějinách otiskla nesmazatelnou stopu. Ti nám pomáhají s propagací, či mediální prezentací a v neposlední řadě i odborným vedením. Celý projekt je rozložen do několika let, takže musíme nalézat čas a vynakládat nemalé úsilí na osazení několika desek a pomníčků ročně.Příloha:
detail kotvení.jpg [ 100.85 KiB | Zobrazeno 5721 krát ]
výkres detailu kotvení destičkyPříloha:
mapa rozmístění.JPG [ 1.65 MiB | Zobrazeno 5721 krát ]
mapa s rozmístěním části pomníčků a pamětních destiček 1. etapy projektu (do r. 1424) na území ČR - původní návrhPříloha:
Oreb.jpg [ 269.28 KiB | Zobrazeno 5721 krát ]
první odhalený pomníček na Orebu v Třebechovicích
Přílohy: |
destička.jpg [ 155.8 KiB | Zobrazeno 5721 krát ]
|
|
|