Litoměřice – Ve znamení kalicha (Výstava) 4. 6. – 30. 8. 2015
Výstavou Litoměřice – Ve znamení kalicha se Oblastní muzeum v Litoměřicích připravuje k 600. výročí upálení mistra Jana Husa. Ač mistr Jan Hus nebyl přímo spojen s městem Litoměřice a nedochoval se žádný doklad o jeho pobytu, přesto zde následné husitské boje a vznik utrakvistické církve zanechaly hluboké stopy. Výstava se pokouší zachytit právě okamžiky proměny královského katolického města Litoměřice v město utrakvistické. Na výstavě budou zastoupeny hmotné doklady písemné kultury (listina Zikmunda Lucemburského, úřední městské knihy, tzv. Roudnický kodex obsahující mj. svátek ke sv. M. Janovi, nádherný utrakvistický graduál z Třebenic, na 14 dní bude k vidění i jedinečná česká Bible litoměřicko-třeboňská, kterou nechal pořídit blízký přítel J. Husa Petr Zmrzlík), liturgické předměty (unikátní ciborium se dvěma lžičkami z Hradce Králové, monstrance, kalichy), oltář s anděly reprezentující nový ikonografický typ tzv. husitské archy, kachle s husitskou tématikou a nebudou chybět ani modely husitských zbraní. Výstava nabídne i bohatý doprovodný program – kromě přednášek a komentovaných prohlídek, bude výstava doplněna množstvím aktivit, které výstavu zpestří také dětem. Spolupořadatelem výstavy je SOA Litoměřice.
Doprovodný program – přednášky
9. 6. 2015, 17 hodin
Jan Hus ve výtvarném umění své doby
přednáška Prof. PhDr. Mileny Bartlové, CSc. (Fakulta humanitních studií UK a UMPRUM Praha)
Husitství obvykle spojujeme s obrazoborectvím, ale málo se ví, že husitská církev vytvářela své vlastní výtvarné umění. V přednášce se soustředíme na zobrazování svatého mučedníka české kališnické církve Jana Husa v 15. a 16. století.
16. 6. 2015, 17 hodin
Komentovaná prohlídka výstavy Litoměřice – Ve znamení kalicha
výstavou provede kurátorka Mgr. Kristína Sedláčková
23. 6. 2015, 17 hodin
Husitský chorál v 16. století
přednáška Mgr. ThLic. Jiřího Žůrka ThD. (Filosofický ústav AV v Praze)
Středověká liturgie v našich zemích byla povýtce latinská. Od počátku však do ní místy pronikal český živel. Největšího rozmachu dosáhla čeština v liturgii v 16. století. Jakou podobu tato liturgie měla? Jak a kdy tehdy zněly české zpěvy v kostele? Usychající kořen gregoriánského chorálu vydal právě v Čechách 16. století svůj poslední plod.
30. 7. 2015, 17 hodin
Hrady husitského století. Od pyšných sídel mocných k peleším lotrovským
přednáška Mgr. Milana Sýkory (Ústav archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě)
Toulání po hradech severních Čech. Co skrývají místa známá i dávno zapomenutá?20. 8. 2015, 17 hodin
Litoměřické hudební rukopisy ze 16. století
přednáška Mgr. Martiny Šárovcové PhD. (Ústav dějin umění AV ČR, Praha)
Přednáška bude věnována iluminovaným hudebním rukopisům, které byly objednány pro litoměřické literátské bratrstvo působící při chrámu Všech svatých v 16. století. Bohatá obrazová prezentace představí malířskou výzdobu nejen významného pozdně gotického Litoměřického graduálu, ale i dvojice mladších hudebních rukopisů: graduálu z pražské písařské dílny Jana Táborského z Klokotské Hory a Srkalovského kancionálu. Neopomenut nezůstane ani slavný Třebenický graduál ze 70. let 16. století.
Vstupné na přednášky: 35 Kč
Doprovodný program – komentované prohlídky pro děti a dospělé
KDYŽ DO LITOMĚŘIC PŘIŠLI HUSITÉ
Každou 3. sobotu v měsíci – 20. 6., 18. 7., 15. 8., 10.00-11.30 h
Komentovaná prohlídka nemusí vypadat tak, že návštěvníci poslouchají a muzejníci vykládají. Kromě očí a uší, zapojíme také ruce a hlavu. Prohlídka výstavy Litoměřice – Ve znamení kalicha bude spojená s luštěním úkolů a drobným tvořením.
Minimální počet účastníků: 5 osob
Maximální počet účastníků: 25 osob (na prohlídku není třeba se objednávat, ale pokud tak učiníte, místo Vám přednostně rezervujeme)
Věk cílové skupiny: děti (školní věk), dospělí (od 18 let)
Vstupné: děti 12 Kč, dospělí 25 Kč, studenti a senioři 12 Kč
Kontakt: Pavlína Gutová,
gutova@muzeumlitomerice.cz nebo tel.: 416 731 339
Sobotní komentované prohlídky pro děti a dospělé jsou součástí kampaně Místa v Litoměřicích přátelská rodinám. Akci finančně podpořilo Město Litoměřice.