Rataje nad Sázavou s (dolním) hradem
Pirkštejnem byly jedním ze sídel
Hynce Ptáčka z Pirkštejna, resp. Pirkštejnů již z doby Hynkova děda Ješka. Horní hrad sloužil jako garnizóna vojenské posádky.
Hlavním stavebním prvkem hradu, vybudovaného na ostrožně obklopené soutokem Sázavy a Živého potoka, je dodnes patrný bergfrit o průměru více jak 9 m, jehož hluboký sklep mohl sloužit pro skladování velkého množství zásob, které se dobře hodily při obléhání hradu. Přístup k hradu byl přes dřevěný most nad hlubokým příkopem. Proto musel být dostatečně dlouhý a část mostu patrně sloužila jako padací. Další součástí hradu byl dvoupatrový palác, v němž mohl Ptáček v klidu spřádat své politické plány. Protože na hradě nebyla studna, byla k Živému potoku vyhloubena úzká chodba, která docela dobře chránila zásobovače pitnou vodou před ostřelováním obléhatelů. Na místě horního hradu, který obdobným způsobem jako dolní hrad získával vodu ze Sázavy, stojí dnes zámek.
Mezi oběma hrady postupně vzniklo nevelké městečko obehnané hradbami, které Hynek nechal v r. 1434 opravit. Městečko, v němž byl Pirkštejny postaven také farní kostel s patrociniem sv. Matouše, se poprvé připomíná v r. 1346; v dobách, kdy na hradě sídlil Hynce Ptáček, mělo max. 500 obyvatel - spíš méně. Z doložených purkrabí jsou známi pouze Otík z Lozy a Jan Čabelický ze Soutic.
Z hlediska strategického představovaly Rataje s oběma hrady, odkud bylo blízko do Prahy i Kutné Hory, slušnou pevnost, dobře fortifikačně zabezpečenou.
Příloha:
Pirkštejn.jpg [ 112.55 KiB | Zobrazeno 4890 krát ]
hrad Pirkštejn dle T. Durdíka (zdroj: Šandera, str. 137)