Kříž a kalich – 19. ročník historické bitvy (Kolín, 24.05.2014)

Letošní téma 19. ročníku historických bitev, která proběhne v areálu jízdárny v Kolíně (za nemocnicí), je z dob husitských válek, jakožto nejvýznamnějšího, středověkého dění v srdci tehdejší Evropy.

Husitský vojevůdce Ondřej Keřský z Římovic, jehož bratr byl kolínským konšelem a Bedřich ze Stážnice – zakladatel zdejšího hradu Lápis Refugii, se po prohrané bitvě u Lipan stáhli se svým vojskem za pevné hradby města Kolína. Následovalo obléhání. Co osudové bitvě u Lipan předcházelo a jak celá tato kapitola ze středověkých dějin královského města dopadla, se návštěvníci dozvědí v sobotu 24. května.

Rekonstrukce bitevní ukázky se na kolínské jízdárně zúčastní několik set členů skupin historického šermu z Čech a Moravy. Součástí akce bude samozřejmě rozsáhlé, stylové tržiště (otevřené již od 11 hod.) s dobovým sortimentem – medovina, trdelníky ,kožešiny, mince, historické sklo, šperky, koření a mnoho dalšího. Nebude chybět ani ukázka řemesel – např. předení na kolovrátku či práce kováře. Děti asi nejvíce ocení historickou střelnici z kuší. Velkým lákadlem jistě bude rytířský turnaj na koních. Ten bude rozdělen na dvě části. Ta první proběhne asi od 14 hod. a ta druhá část rytířských, turnajových disciplín bude součástí scénáře samotné, rekonstrukce bitvy od 15 hod. Statečné rytíře na slavnostně vystrojených koních si můžou malý i velcí poohlédnout již během dopoledního průvodu městem. Z jízdárny vyrazí kolem 11 hod a stovky rytířů, žoldnéřů, praporečníků, dvorních dam a také družina s králem Zikmundem Lucemburským, dorazí na kolínské náměstí. Tam rytíři předvedou své umění šermu a královský herold pozve lid městský i selský, na kolínskou jízdárnu kde se odehraje středověký příběh hrdinství i zrady.

Na návštěvníky čeká také dobový vojenský tábor a kulisa středověkého města. Celý program bude doplněn průvodním slovem.

Pokud jste milovníky historie, či jen chce strávit hezký den ve stylovém prostředí, jste srdečně zváni 24. května na kolínskou jízdárnu. Tuto akci pro malé i velké diváky připravila skupina historického šermu a dobové hudby Páni z Kolína. Více informací na http://www.panizkolina.cz .

Kříž a kalich - 19. ročník historické bitvy (Kolín, 24.05.2014)