Anonymous píše:
Podle jednoho kolegy je (jinak velmi logický) hřebenovitý tvar hradby konstrukcí E. Wagnera, coby důstojníka 1. rep. armády, ve které měli vozatajové trénu při obraně najíždět tak, aby předchozí vůz kryl spřežení toho za ním. A měli pak zalehnout s puškou pod vůz..
No co se tohodle konkretne tyka, tak jedine, co mi zbyva, je posouzeni podle logiky, protoze jak jsem si vsiml, veskere mne zname prameny jsi zde vyjmenoval.
Jak jsi trefne poznamenal vozova hradba ve Wagnerove pojeti by zrejme nemela dostatecnou odolnost a dala by se relativne snadno prorazit, nez hradba postavena z vozu razenych vedle sebe primo. Na druhou stranu mi zase prijde, ze stavba hradby z vozu razenych vedle sebe by zabrala nejmene trojnasobek casu, nez Wagneruv zpusob. Jen si to vezmi. Vyprahnout kazdy vuz, demontovat oj, pomoci lidske sily ho namanevrovat tak, aby stal bokem ke druhemu vozu...a to nemluvim o pripadech, kdyz by byl teren rozmokly, eventuelne jinak problematicky. Wagnerova metoda pri razeni vozu hrebenovite se dala vytvorit prakticky okamzite a primo z pochodove formace. Jestli se nemylim, tak zrovna Proko Holy zdokonalil pochodovu formaci natolik, ze umoznovala velmi rychle sestaveni vozove hradby. Zadne jine usporadani vozove hradby, ktere by to umoznoval orychleji mne nenapada. A v neposledni rade bych rekl, ze jistym argumentem pro Wagnera je i to, ze vozova hradba sestavena timto zpusobem zapojovala do boje vlaste i bok vozu a nejen celo. Uz jen pouze pri posouzeni ze streleckeho hlediska by timto zpusobem vlastne byla utvarena moznost krizove palby aniz by dochazelo k ohrozeni vlastnich rad, nebo moznost zapojeni temer o tretinu vice bojovniku do primeho boje nez pouze pri variante sestaveni vozu bok na bok. Jak spravne podotykas, je Wagneruv zpusob velice logicky a myslim si, ze husitsti hejtmane (viz zminovany Prokop Holy) museli casem dojit k podobnemu zaveru.
Co se ostatnich tvych dotazu tyka, tak se obavam, ze ti neni pomoci.
Veskere mozne zroje, a to vcetne tech nejfundovanejsich jsi zde zminil a mne osobne treba uz nic jineho nenapada. To ze je Osprey mimo, je mi docela lito, protoze musim rici, ze v jinych obdobich na nej pri vyrobe a porizovani vyzbroje a vystroje celkem spoleham. Nicmene jejich dil o Husitech jsem jeste nemel tu cest videt. Jinak co se zahranicnich pramenu tyka, tak si myslim, ze ani nema prilis cenu na ne moc psolehat. Preci jen pro toto obdobi jsme v zapadni evrope stale vnimani jako kaciri a tak bych rekl, ze vice informaci venku nesezenes.
Podle meho, bych se na to zkusil podivat z jine stranky. Pokud se palne zbrane zacaly ve vetsim meritku rozsirovat uz na konci 13. stoleti, urcite si dal nekdo praci s tim aby na takovy kalibr, ktarym byla houfnice, a ktery v husitskych dobach prokazatelne existoval, vymyslel nejakou pohyblivou lafetaci. Kor, kdyz byl primo urcen, pro strelbu do lidi. Pridelat kola na kanon podle meho zase tolik invence a geniality nepotrebuje, aby na to za 20-30 let nekdo neprisel.
To je muj nazor. Neni podlozen zadnymi historickymi fakty a je uvaren z ciste vody.
Nicmene jsem se snazil vychazet alespon z ciste selkeho rozumu. Ktereho meli konkretne husite prehrsel.