Je třeba se zmínit o velice důležitých událostech, která se objevily v životě tohoto erudovaného právníka a Husova přítele. Co mám na mysli? ...
V srpnu roku 1410 povolal kardinál Oddo Colonna (pozdější papež Martin V.) Jana Husa před svůj soud. Toto rozhodnutí bylo překvapivé, protože Husova pře u kurie se vyvíjela spíš v jeho prospěch, a proto pražské reformisty velice zaskočilo. Je velice důvodné podezření, že kardinálovu direktivu ovlivnily také úplatky arcibiskupa Zbyňka Zajíce z Hazmburka.
Na toto velice nepříznivé rozhodnutí musel reagovat i král Václav IV. Nejprve byl odvolán králův zástupce u kurie doktor Jeroným Seidenberg pro ztrátu důvěry spočívající v tom, že velice nedůsledně pokud vůbec hájil zájmy Koruny u kurie a dokonce se u něj objevilo i podezření z korupce. I z výše uvedeného je patrné, jak prastarým "vynálezem" korupce je a že ani nejvyšším představitelům římské církve se tento fenomén nemohl vyhnout.
Místo Seidenberga byl ke kurii vyslán M. Jan Kardinál z Rejštejna, se kterým počátkem října 1410 odcestoval i Jan z Jesenice, na nějž Hus ve své obhajobě nejvíce spoléhal. Je však třeba zároveň objektivně dodat, že tento způsob právního zastoupení kanonické právo nepřipouštělo, a obviněný se musel ke kurii dostavit osobně.
Nyní se kvůli stručnosti přesuňme na časové ose rovnou do června 1411. Papež Jan XXIII. Husovu při odebral Colonnovi a předal ji komisi kardinálů, která měla 4 členy v čele s Fracescem Zabarellou.
Bohužel ruku v ruce s tímto pro Husa příznivým vývojem se odvíjelo i neblahé počínání defraudanta a českého psance
Michala de Causis, na nějž byl v Čechách vydán příkaz k zatčení – dnes bychom řekli mezinárodní zatykač – a který u kurie vystupoval v roli žalobce všech českých kacířů. Tomuto zavilému nepříteli byl však Jesenic více než rovnocenným soupeřem.
Na počátku r. 1412 kardinál F. Zabarella připravoval návrh týkající se neoprávněnosti půhonu Husa ke kurii. Bohužel vrchu opět nabyly intriky Michala de Causis. V únoru byl proces vedený proti Husovi odebrán Zabarellovi a předán do kompetence kardinála de Brancatiis. Tyto většinou známé události zde uvádím jenom proto, aby ještě výrazněji vynikla situace, do níž se ne vlastní vinou Jesenic dostal.
Mezitím Michal z Německého Brodu vypracoval obžalobu na Jesenice, který byl obviněn jako jeden z iniciátorů viklefských kontroverzí na pražské univerzitě a z kacířství vůbec. Na základě této závažné a obsáhlé žaloby byla na Jana z Jesenice uvalena vazba, čímž byly definitivně pohřbeny veškeré naděje na příznivé vyřešení Husovy pře u kurie. Za nějaký čas se však Husovu právnímu zástupci z vězení podařilo utéci, ale pochopitelně tímto činem ještě více zhoršil nejen svoji pozici u kurie, ale především Husovu. Tento útěk pro Jesenicovy potažmo Husovy nepřátele u kurie představoval nad slunce jasnější doznání viny.
Na základě těchto tristních zkušeností s podjatým vedením právního sporu u kurie Jesenic vážně a přátelsky Husa nabádal, aby na koncil do Kostnice raději vůbec neodjížděl ...