20. prosince 1433 byl učiněn neúspěšný pokus o nějaký modus vivendi z nastalé situace u Plzně mezi zástupci koncilu, Plzeňskými a vůdci polních bratrstev, který vzešel z iniciativy zemské vlády potažmo zemského správce Aleše Vřešťovského z Rýzmburka, tj. ze strany husitské pravice.
Před Vánoci podnikli obléhatelé velkou útočnou akci proti městu. Skončila neúspěchem, neboť několik desítek útočníků bylo zajato. Naopak při nečekané odvetné akci, spočívající ve výpadu Plzeňských, sirotci přišli o trofejního velblouda, kterého obdrželi od polského krále. Z uvedeného je naprosto zřejmé v jakém rozkladu se asi jednotky obléhatelů nacházely.
V lednu 1434 byl na koncilu v Basileji vytyčen strategický úkol spočívající v záchraně Plzně doslova za každou cenu, jejímž základem mělo být získání finančních prostředků na zásobení ev. jinou formu pomoci obležené Plzni. V březnu se v Koubě (Cham) uskutečnila tajná jednání za účasti i českých zrádců revoluce. Mezi nimi jistě nechyběl Přibík z
Klenové.
Pozastavme se chvíli u tohoto nižšího šlechtice z jihozápadních Čech a pozdějšího zrádce. Hejtman ve
Stříbře náležející k táborskému svazu, již delší dobu zaujímal zvláštní postoj, ačkoli byl nepochybně jedním z iniciátorů obležení Plzně. Nejprve odmítl svoji účast v delegaci na Basilejský koncil. Místo toho raději inicioval obležení
hradu Lopaty, který byl nakonec i dobyt. Je třeba objektivně říci, že z hlediska potenciálního úspěšného obležení Plzně bylo dobytí Lopaty strategicky správným rozhodnutím a ve své podstatě i nezbytným takticko operačním tahem. Přesto můžeme někde tady v této době hledat jeho odklon od radikálních bratrstev, který vrcholí zradou u Plzně a účastí u Lipan na straně vítězů. Přibík z Klenové tedy v Koubě obdržel svůj jidášský peníz za příslib, že zásobí Plzeň.
Obležení u Plzně v plné nahotě odhalilo neschopnost malé země vydržovat tak velkou vojenskou sílu, na niž prostě ekonomický potenciál nestačil. Je otázkou, zda by na financování a materiální zabezpečení takové armády stačil vůbec některý stát tehdejší, pozdně středověké Evropy. Tato poziční válka taky nebyla žádnou výpravou za výpalným do zahraničí, ale vojska musela setrvávat na jednom místě, navíc ve vnitrozemí, které začala postupně vyjídat, a rekvírování v nedalekém i vzdálenějším okolí devastovalo rozsáhlé oblasti s neblahým doprovodným jevem, kterým byla neuvěřitelná drahota. Velký nedostatek potravin a píce pro koně přiměl velitele k neobvyklému řešení.
Tento nový a efektivní systém rekvizic fungoval na principu "regionálního vyjídání". Postupné rekvírování v jednotlivých vsích bylo nahrazeno způsobem, který obyvatele postižených lokalit musel přivádět k zoufalství. Špízovací oddíly se opevnily v kostelích "
střediskových měst" regionů určených k doplnění zásob. Tam tyto oddíly působily tak dlouho, dokud bylo co rekvírovat a pak se přesunuly jinam.
Ale to už se u Plzně schylovalo k rozhodujícímu úderu, tj. zásobení města, které bylo koordinovaným velením spojeno s mobilizací vojsk druhé panské jednoty z východních a středních Čech.
Události dostávají rychlý spád. Na
poč. května 1434 byl Prokop Holý v Praze požádán, aby se vrátil na svůj nezastupitelný post,
5. května bylo panskou koalicí dobyto Nové Město pražské, spojenec a základna sirotků. O tom byl do ležení u Plzně neprodleně informován druhý duchovní vůdce Prokůpek v
dopise, který mu napsal Prokop Holý (k osudu tohoto dopisu Čornej - viz
tady).
Ve stejný den, kdy se panská jednota zmocnila Nového Města, Přibíkovi z Klenové se podařilo zásobit Plzeň, jak za svůj zrádný peníz slíbil.
8. května Prokůpek, to už obdržel Prokopův list, nechal strhnout ležení u Plzně. Chvatný a chaotický ústup tvoří smutné finále husitského fatálního neúspěchu u Plzně. Hrdá katolická bašta zůstala nepokořena. Poletující havrani nad opuštěnými leženími, jakoby předznamenávali Lipanskou tragedii, k níž se již schyluje ...