Kardinál
Branda di Castiglione (
† 1443), biskup v Piacenze, byl jmenován papežem Martinem V. legátem
a latere ("od boku", papežský vyslanec v důležitých záležitostech poctěný obzvláštní důvěrou) a byl pověřen řešením husitského kacířství a bojem proti herezi nejen v Čechách, ale také v Míšni s působností pro celou Germánii.
Branda byl vybaven listinami od papeže, které nesou datum
13. dubna 1421. V těchto listinách papež vyzývá obyvatele Germánie, aby legátu pomáhali a všemožně ho podporovali. Branda byl také pověřen tím, aby započal velkou agitaci, která měla za cíl získat válečníky a podporovatele 2. kruciáty.
Jeden z výše uvedených listů obsahuje i papežovo nařízení o způsobu, jakým má být odpuštěno těm, kteří se pod korouhvemi s křížem vypraví do "svaté války" proti husitům.
Toto je část z mnoha papežových opatření, které kronikář Ondřej z Řezna ve
své kronice mj. cituje:
"
… Konečně aby pro ty, kteří byli již předtím opatřeni znamením životodárného kříže, se toto odpuštění a prominutí stalo tím dostupnější, čím zřetelněji uvidí, že se mohou zbavit břemene hříchů, dovolujeme z papežské pravomoci touto listinou tobě (kardinále Brando – pozn. JM)
patriarchům, arcibiskupům a zvolencům, opatům a prelátům, jichž se to bude po ten čas týkat a které spolu s jinými schopnými knězi světskými i řádovými k tomu přibereš, abyste mohli neomezeně a libovolně poslouchat zpovědi všech znamenaných křížem pro tuto výpravu, kteří se chtějí vyzpovídat, a abyste jim mohli po pečlivém vyslechnutí zpovědi dát náležité rozhřešení a uložit spásné pokání za jejich hříchy a všechny zlé skutky, které spáchali, i kdyby vztáhli ruce na kleriky a mnichy nebo byli žháři a svatokrádci a i kdyby tyto hříchy byly tak veliké a nezměrné, že by kvůli ním měl být papežský stolec po právu žádán o radu ..."
Co z tohoto předlouhého souvětí lze vyčíst?
Křižák mohl klidně zabíjet i osoby duchovního stavu a když se řádně vyzpovídal, mělo mu být odpuštěno. Za svatokrádež se považovalo mj. např. zabití v kostele. Mezi duchovními, na něž lze vztáhnout ruku, jsou jmenováni i mniši, což by mohlo vypovídat o velkém neporozumění situace v husitských Čechách. Proč? Husité žádné kláštery nebudovali ani neměli, ale naopak je ničili, protože mnišské řehole neměly dle husitských
exegetů (vykladačů Bible) v Písmu svatém nijaké opodstatnění. Žádní husitští mniši tedy neexistovali. Mohlo se to hypoteticky týkat snad jen katolických mnichů, kteří by přistoupili ke 4 pražským artikulům, a právě při tom nebo bezprostředně potom by byli přistiženi trestající rukou křižákovou. Lhostejno, zda uvnitř či vně sakrální budovy či stavby.