Právě je 22.11.2024 - 15:37

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 142 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Václav IV.
PříspěvekNapsal: 17.09.2005 - 06:35 
Přemýšlel jsem o tom jak se říká, že Václav IV. byl slabý panovník. Docela by mě zajímalo, jestli tomu tak opravdu a nebo jestli je Václav srovnáván se svým otcem, Karlem IV. a vedle něj působí jako slabý panovník. Myslím, že v naší historii byli i horší a slabší vládci. Co dělá Václava tím slabým? Děkuji za konverzaci, je to velice zajímavé, alespoň pro mě.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Václav IV.
PříspěvekNapsal: 18.09.2005 - 11:19 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8822
Bydliště: Athény východních Čech
Byla to v každém ohledu kontroverzní postava našich dějin. Král, který se ujal vlády ve velice složité době a to jak z pohledu situace v říši tak i vzhledem k situaci v zemích Koruny české. Obraz Václava IV. jako neschopného panovníka, nepříčetného cholerika a opilce je již dnes korigován právě objektivním hodnocením jeho vlády ve složité době a tím, jak ho jeho otec, Karel IV. na nelehkou úlohu vladaře připravil. A v tomto ohledu selhal právě sám císař, vroucně milující otec svého prvorozeného syna a prince. Krátce řečeno Karel svého syna rozmazlil. Z lidského hlediska pochopitelné, avšak vzhledem k úkolu, který na Václava čekal, to nebyla zdaleka nejlepší průprava. Václav na dvoře svého otce byl vtahován do vladařských povinností od nejútlejšího věku a tak dítě, které si chtělo tolik hrát, muselo plnit jakési povinnosti, jimž nemohlo rozumět. Karel svému synovi panování v dobré víře vlastně znechutil.
Neúspěch vlády krále Václava IV. nespočíval pouze v jeho schopnostech, ale byl podmíněn i situací v říši a papežským schizmatem, jehož řešení měl jako římský král iniciovat. Další, neméně závažnou příčinou nezdaru tohoto nešťastného krále byly vztahy uvnitř lucemburské dynastie mezi Václavem, moravským markrabětem Joštem a Zikmundem způsobené urputným zápasem o českou královskou korunu. V neposlední řadě to byly mocenské ambice říšských kurfiřtů a teprve na posledním místě schopnosti a vůle Václava IV. plnit vladařské povinnosti. Z uvedeného je evidentní, že se jednalo o boj na mnoha frontách a téměř bez podpory, kterou nemohli suplovat královi milci, příslušníci nižší šlechty. V této nelehké dějinné situaci přestávaly mít osobní vlastnosti a schopnost panovníka rozhodující vliv. Není sporu o tom, že s touto situací by měl problémy i jeho otec.
Václav zpočátku reformní hnutí podporoval, byl velkým Husovým příznivcem a král tak v podstatě požehnal revoltě proti církvi. Vydává Dekret kutnohorský. Václav IV. byl později obviňován z toho, že způsobil secesi zahraničních, hlavně německých mistrů z pražské univerzity. Tak to není!. Je třeba si uvědomit, že tito učitelé odešli zcela dobrovolně, pouze neunesli pomyšlení na ztrátu rozhodujícího vlivu na české univerzitě, kde byli cizinci. Ano, tuto roli převzali čeští profesoři tak, jak to bylo zvykem na ostatních evropských univerzitách. Lze říci, že po odchodu M. Jana Husa z Prahy na venkov, což bylo i královým spíše přáním, se Václav IV. z mnoha vnitropolitických ale hlavně zahraničněpolitických důvodů od přízně reformistů začíná odvracet, aby se k ní již nikdy nevrátil. V Husově kauze vrcholící Kostnicí nehnul prstem. Václavovo věčné lavírovaní, kličkování mu působilo nesčetné problémy. Chtěl hledat kompromisy, ale umění politického kompromisu a konsenzu prostě neovládal. Od vládnutí utíkal na své hrady, kde se oddával s infantilní radostí lovu. K vladařským povinnostem se vracel nerad a s obrovským sebezapřením. Bylo to dědictví jeho výchovy.
Drsnou ironií osudu je, že Václav IV. nenalezl pokoje ani po smrti. Jeho manželka, královna Žofie chtěla pochopitelně uložit tělo do královské hrobky ve Svatovítském chrámu. Tělo dala balzamovat a pietně vystavit v chrámu sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. V noci z 20. na 21. srpna 1419 bylo tělo tajně převezeno do Svatovítského chrámu a v noci 12. září bylo přepraveno opět tajně lodí na Zbraslav. Zde si Václav IV. přál být pohřben. V srpnu 1420 táborité a pražané pod vedením kněze Korandy dobyli zbraslavský klášter, přitom byly královy ostatky vytaženy z rakve a zneuctěny. Mrtvoly se ujal rybář Moucha a pochoval ji na své vinici. Po letech si vzpomněli čeští páni na svého krále a dali hledat jeho hrob pod příslibem odměny. Až nyní se Moucha ozval, tělo bylo vyzvednuto a převezeno na Vyšehrad. Odtud byl 25. července 1424 vypraven slavný pohřeb na Hrad, kde bylo tělo uloženo v hrobce českých králů pod Svatovítským chrámem spolu se svým otcem.
Na závěr bych si dovolil ocitovat z díla "Václav IV.", jehož autorem je PhDr. Jiří Spěváček, DrSc, jeden z našich největších znalců Lucemburků na českém trůnu:
„…Zůstala mu cizí základní politická deviza jeho otce a děda, hluboká moudrost středověkého, jen zdánlivě paradoxního sloganu, postaveného do záhlaví této knihy, že vládnout znamená sloužit. Jinými slovy, že je třeba aktivně jednat ve službě vlastnímu národu a státu, nikoli v zájmu sama sebe. V nepochopení této zdánlivě prosté skutečnosti tkví závratná hloubka osobní tragiky politického i lidského údělu českého a římského krále Václava IV.“
A já k tomu dodávám, že „v nepochopení této zdánlivě prosté skutečnosti tkví“ i nekompetentnost drtivé většiny politiků v naší zemi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Václav IV.
PříspěvekNapsal: 30.07.2006 - 12:04 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
...A v tomto ohledu selhal právě sám císař...svého prvorozeného syna ...rozmazlil.
Neúspěch vlády krále Václava IV. nespočíval pouze v jeho schopnostech, ale byl podmíněn i situací v říši a papežským schizmatem, jehož řešení měl jako římský král iniciovat. Další, neméně závažnou příčinou nezdaru tohoto nešťastného krále byly vztahy uvnitř lucemburské dynastie mezi Václavem, moravským markrabětem Joštem a Zikmundem způsobené urputným zápasem o českou královskou korunu. V neposlední řadě to byly mocenské ambice říšských kurfiřtů a teprve na posledním místě schopnosti a vůle Václava IV. plnit vladařské povinnosti. Z uvedeného je evidentní, že se jednalo o boj na mnoha frontách a téměř bez podpory...

Není to jen ve snaze po objektivním vyvážení jeho pohnuté pověsti, vyhledávat problémy i všude jinde? :wink:
Nejsem odborník na "králoznalectví", ale prvořadý problém vidím především v jeho nerozhodnosti. Celou jeho vládu dobrovází nerozhodnost a liknavost k řešení problémů, nehledě na jeho pověstné opájení a záchvaty zuřivosti. Ty jsou až podružným problémem, kterým si nijak nepomohl. Jeho otec obklopil Václava zkušenými lidmi a věrnými rádci, které Václav postupně postavil proti sobě, nebo je nahradil sobě milejšími, kteří se stali jeho problémem později. To se spíš již projevovalo "dědictví" po dědovi než otci.
Jistě mít v té době panovníka názorově pevnějšího, celý předhusitský průběh by se ubíral jinou cestou. Václav byl až příliš hodný pro toto období, čímž vlastně začal opakovat situaci - vzdáleně připomínající- tu za vlády krále Jana. Jinak mocichtivost z okolí šlechtického i okolních zemí tu byla stejně před ním, tak jako po něm.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Vláda Václava IV.
PříspěvekNapsal: 30.07.2006 - 13:02 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8822
Bydliště: Athény východních Čech
Ano, v podstatě souhlasím, byly to Václavovy povahové vlastnosti, zděděné vlastnosti, ale hodně tomu "napomohla" výchova, což pochopitelně ovlivnit nemohl. V tomto punktu nemůžu názor uvedený v předchozím změnit.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vláda Václava IV.
PříspěvekNapsal: 30.07.2006 - 13:55 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
....ale hodně tomu "napomohla" výchova, což pochopitelně ovlivnit nemohl..

Pochybuji však, že byl mladý Václav svým otcem veden k nerozhodnosti. Kdo jiný věděl líp, co by král - zvláště v Čechách - neměl postrádat. Pak by jedině byla chyba v tom, že jej Karel IV. nevedl k neustálému vzdělávání aby dosáhl hodnot moudrého vládce, který ví co říci, když je královského slova třeba. V tom bych souhlasil, že výchova má svůj díl viny. Nemá smysl se bavit o tom, který jiný z Lucemburků by tuto úlohu zvládl lépe než neobratný Václav...
Omlouvám se, jestli jsem se odchýlil od tématu. Předešlé dlouhé statě byly opravdu výborné přednáškové úrovně!
Vinu těchto pozdějších bouřlivých let vidím právě v přílišné benevolenci nerozhodných stanovisek.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vláda Václava IV.
PříspěvekNapsal: 08.08.2006 - 14:38 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8822
Bydliště: Athény východních Čech
Jistě se shodneme na tom, že nerozhodnost je velice nepříjemná povahová vlastnost, pro vládce obrovský handicap. A Václav nerozhodný nepochybně byl. Nejsem ani pediatr ani dětský psycholog, ale nedovedu si představit při nejlepší vůli, jak by tento povahový rys šel ovlivnit výchovou. Jinak jsem přesvědčem, že Václav měl nechuť k vládnutí, nerad vládnul a to bylo jednou z hlavních příčin jeho neúspěšného kralování. A to má na svědomí bezesporu jeho otec, ale nechci se opakovat...
Kolssteyn píše:
...Pochybuji však, že byl mladý Václav svým otcem veden k nerozhodnosti. ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vláda Václava IV.
PříspěvekNapsal: 08.08.2006 - 20:17 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
... Václav nerozhodný nepochybně byl... ale nedovedu si představit při nejlepší vůli, jak by tento povahový rys šel ovlivnit výchovou. Jinak jsem přesvědčem, že Václav měl nechuť k vládnutí, nerad vládnul a to bylo jednou z hlavních příčin jeho neúspěšného kralování.

Souhlasím s tím, že pro krále je nerozhodnost ta nejnešťastnější věc, jakou by si mohl přát. Nedomnívám se však, že jde o geneticky vrozený povahový rys. Ruku v ruce s tím jdoucí nechuť k vládnutí, již může být špatnou motivací z otcovy strany, přesto nelze vinu hledat tímto směrem. Karel IV. pamatoval i na to, že tu jednou nebude a tak synka obklopil schopnými lidmi. Ovšem i to se minulo cílem, jelikož si Václav vybral své... a proto já i nadále nespatřuji pochybení ze strany otcovy, nýbrž pouze důsledek vlastního jednání Václavova.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Táta v. syn
PříspěvekNapsal: 08.08.2006 - 21:29 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8822
Bydliště: Athény východních Čech
Karel by pro syna udělal to nejlepší, kdyby ho hodil do vody, ať plave a ne mu zamést každé smítko z cesty. To je nejlepší průprava top manažerů všech dob, ať v současnosti nebo před 6 stoletími. Zní to možná drsně až cynicky, ale tak tomu je! A u Václava to platí právě třeba tím obklopením (všeho)"schopnými lidmi". Ty se mu však nelíbili, a proto se obklopil milci z řad nižší šlechty. Václav si ty rádce měl od začátku hledat sám tak, jako jeho otec. A stále dokola... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 22.08.2006 - 14:02, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Václav
PříspěvekNapsal: 22.08.2006 - 16:39 
Offline
práče
práče

Registrován: 06.06.2006 - 11:52
Příspěvky: 40
Jiří Motyčka píše:
Karel by pro syna udělal to nejlepší, kdyby ho hodil do vody, ať plave a ne mu zamést každé smítko z cesty...

Problém Václava je zjevně kombinace skutečně mnoha vlivů. Nezapomínejme, že osobnost se formuje výchovou z nějakých vrozených předpokladů. Souhlasím s p. Motyčkou, že Karel mu ve snaze připravit ho co nejlépe na jeho úlohu císaře, vladaření znechutil a v podstatě od toho obrátil... Ale ta nepevnost a nejistota pramení i z toho, že měl neustále kolem sebe vzor otce, stále byl v jeho stínu, stále s ním byl srovnáván... A narozdíl od nás dnes nemohl utéct pryč dělat něco jiného v čem by vynikl... takže to dopadlo jak to dopadlo... Když to přestalo fungovat samo od sebe (tedy staří rádcové co zdědil po otci vymřeli) utíkal od vlády kdykoliv mohl... a později když se mu to hroutilo pod rukama tak se jistě i opíjel... proč ne, logiku to má... Nemůžu souhlasit s názorem, že se rozhodl, že bude vládnout "špatně" to by vyžadovalo více vůle a sebejistoty než nám prokázal... prostě byl slabším ve stínu velkého mistra... a v kombinaci zlých podmínek... podobně jako byl Beneš po Masarykovi... Mno, ale to ho samozřejmě neomlouvá... Spíše to jen vysvětluje jak a proč k tomu došlo.

Velmi nerad bych zde sklouzával k nějakým osobním přím. Možná vás to překvapí, ale vašich znalostí si vážím, pouze si nejsem jist s některými závěry. A proto bych se rád dobral těch fundamentů věci. Tedy mě zajímalo z čeho vycházíte, popř. z kterých pramenů. Nechci nijak znevažovat páně Šmahelovy závěry, ale jsem příznivcem vlastního studia dostupných pramenů... Takže citace závěrů jiných, je jistě zajímavá, nikoliv ale dostatečná.

_________________
Bolest je cesta.
Xiao Ye


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Vlastní studium
PříspěvekNapsal: 22.08.2006 - 17:31 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8822
Bydliště: Athény východních Čech
Siegfried píše:
... Nechci nijak znevažovat páně Šmahelovy závěry, ale jsem příznivcem vlastního studia dostupných pramenů... Takže citace závěrů jiných, je jistě zajímavá, nikoliv ale dostatečná.

Ano, tento přístup upřednostňuji bezezbytku i já. V mém případě se to však týká "pouze" některých závěrů starší generace badatelů (Palacký, Goll, Pekař, ...). Naopak nad nejposlednějšími syntetickými pracemi např. pánů Spěváčka, Kejře, Čorneje a Šmahela se prostě nepozastavuji, protože by to byla z mého pohledu ztráta času, kterého se mi nedostává. Jejich závěry jsou ověřeny a potvrzeny i empirií mojí maličkosti ale hlavně zahraničními medievalisty a husitology. A věřte, že vím, o čem píši.
Jistě se mnou budete souhlasit, že k nejzákladnější výbavě historika patří porovnávání pramenů. Zakladatel moderní české historiografie František Palacký na základě zkušeností, které získal od Dobrovského, rozvinul komparační metodu při zkoumání různých historických dokumentů k nebývalé dokonalosti. A pro nás, kteří máme k dispozici obrovské množství literatury o husitství z časového horizontu téměř 2 století, se komparační metoda již musí dotýkat také odborných publikací z počátků i konce tohoto období, nejenom pramenů...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Václav IV.
PříspěvekNapsal: 17.02.2009 - 11:28 
Offline
práče
práče

Registrován: 12.01.2009 - 23:58
Příspěvky: 45
Ahoj, porad premyslim o tom, co mohl kral Vaclav IV. udelat jinak...? Jake mel vlastne moznosti? Mohl se postavit Zikmundovi? Cirkvi? Mohl zachranit Jana Husa? Asi ne... valecna tazeni by stejne zacala... a mozna by Lipany nastaly drive...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Václav IV.
PříspěvekNapsal: 17.02.2009 - 12:48 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8822
Bydliště: Athény východních Čech
t.klimovic píše:
... mozna by Lipany nastaly drive...
Proč myslíš? :? To by mne teda fakt zajímalo...

t.klimovic píše:
... co mohl kral Vaclav IV. udelat jinak...? Jake mel vlastne moznosti? Mohl se postavit Zikmundovi? Cirkvi? Mohl zachranit Jana Husa? Asi ne... valecna tazeni by stejne zacala ...
Snad tohle...
Měl více usilovat o udržení koruny římského krále. Měl vykonat korunovační cestu do Říma, aby získal císařskou korunu. Měl se aspoň "okrajově" zajímat o říšskou politiku, v níž se měl opírat o města a jemu nakloněné kurfiřty (pokud mu ještě nějaký zbyl). V domácí politice nevyužívat bezvýhradně jen služeb nižší šlechty, zlepšit vztahy zejména ke své druhé manželce Žofii Bavorské a také prostřednictvím příbuzenských vztahů s Wittelsbachy ovlivňovat zahraniční politiku. To všechno by patrně mělo vliv na jeho relativně vstřícnější vztahy mezi po matce nevlastními sourozenci. Husovu kauzu v Kostnici by nepochybně mohl lépe ovlivňovat jako římský císař a to tím spíše, že na Václavově dvoře se důsledně uplatňovala zásada nadřazenosti moci světské nad mocí duchovní, kterou si mimochodem tak dobře osvojil Jan Žižka. Přesto by s velkou mírou pravděpodobnosti ani (císař?) Václav před planoucí hranicí Husa nezachránil ...

Ale to se dostáváme na velice tenký led tzv. kontrafaktuální historie, jejímž zásadním heslem je "Co by bylo, kdyby...".

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 15.05.2010 - 18:29, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Václav IV.
PříspěvekNapsal: 17.02.2009 - 13:59 
Offline
práče
práče

Registrován: 12.01.2009 - 23:58
Příspěvky: 45
Jiří Motyčka píše:
t.klimovic píše:
... co mohl kral Vaclav IV. udelat jinak...? Jake mel vlastne moznosti? Mohl se postavit Zikmundovi? Cirkvi? Mohl zachranit Jana Husa? Asi ne... valecna tazeni by stejne zacala ...
Snad tohle...
Měl více usilovat o udržení koruny římského krále. Měl vykonat korunovační cestu do Říma, aby získal císařskou korunu. Měl se aspoň "okrajově" zajímat o říšskou politiku, v níž se měl opírat o města a jemu nakloněné kurfiřty (pokud mu ještě nějaký zbyl). V domácí politice nevyužívat bezvýhradně jen služeb nižší šlechty, zlepšit vztahy zejména ke své druhé manželce Žofii Bavorské a také prostřednictvím příbuzenských vztahů s Wittelsbachy ovlivňovat zahraniční politiku. To všechno by patrně mělo vliv na jeho relativně vstřícnější vztahy mezi po matce nevlastními sourozenci. Husovu kauzu v Kostnici by nepochybně mohl lépe ovlivňovat jako římský císař a to tím spíše, že na Václavově dvoře se důsledně uplatňovala zásada nadřazenosti moci světské nad mocí duchovní, kterou si mimochodem tak dobře osvojil Jan Žižka. Přesto by s velkou mírou pravděpodobnosti ani (císař?) Václav Husa před planoucí hranicí nezachránil ...
Tak je jasny, ze kdyby si Vaclav IV. udrzel rimskou korunu a tim padem se choval vice diplomaticky a staral se o deni v Evrope, tak by jeho pozice byla daleko silnejsi... jenze aktivnejsi, ambicioznejsi a diplomatictejsi byl Zikmund... Vaclav IV. si zkratka vybral pohodlnejsi zivot a to byla jeho zkaza...

Jiří Motyčka píše:
t.klimovic píše:
... mozna by Lipany nastaly drive...
Proč myslíš? :? To by mne teda fakt zajímalo...
Spolecnost se rozdelila na dva tabory: husity a katoliky... kdo by mu zustal? Nizsi slechta a chudina... I kdyby stal v cele proti prvnim krizovym vypravam, myslim ze Vaclav IV. se svoji povahou by nebyl schopen ustat tlak domaci slechty, katolicke spolecnosti, cirkve a zaroven vest boj proti Zikmundovi... mas pravdu v tom, ze si mel udrzet rimskou korunu! V roli ceskeho krale uz nemel takovou moc...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Václav IV.
PříspěvekNapsal: 17.02.2009 - 15:58 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8822
Bydliště: Athény východních Čech
t.klimovic píše:
...Spolecnost se rozdelila na dva tabory: husity a katoliky...
Jo, ale nedovedu si dost dobře představit, kdo by byl schopen po Husově smrti tomuto rozdělení zabránit.

t.klimovic píše:
... kdo by mu zustal? ...
Špatná otázka. :)
Dovolím si nabídnout jinou. Na čí stranu by se on sám postavil? ... :wink:

Ale obávám se, že odpověď na to, proč "by možná Lipany nastaly dříve" jsem jaksi neobdržel. :wink:
Když už jsme vypustili Džina z lahve a začali si hrát na tu alternativní historii. :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 17.02.2009 - 17:03 
Offline
práče
práče

Registrován: 12.01.2009 - 23:58
Příspěvky: 45
Lipany: myslim, ze problem husitske strany byla jejich roztristenost nazoru a zajmu... ze zacatku je spojovala nechut vuci Zikmundovi, mozna ctyri artikuly, ale pozdeji zacala prevazovat touha po moci a majetku a to nakonec husity rozdelilo... kdyby vzal Vaclav IV. revoluci pod sva kridla, nikdy by se tady nevytvorilo tak silne hnuti z lidu a kdyby preci jen, nemelo by takovou silu a pri rozhodovani o cemkoliv by husitska slechta "spachala" Lipany na chudine jiz mnohem drive...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 142 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz