Letos si budeme připomínat 30. výročí vypuknutí války v bývalé Jugoslávii, konfliktu, který byl v Evropě největším a nejkrutějším po 2. světové válce.
Hlavním – i když nikoli jediným – viníkem rozpoutání této bratrovražedné války, která si vyžádala desetitisíce nevinných obětí, je
srbský militantní nacionalismus a šovinizmus. Chci věřit, že někteří Srbové byli do této války vtaženi, aniž by ji chtěli. Obávám se však, že tvořili menšinu. Představitelé nacionalistického Srbska nechtěli akceptovat, že v době převratných změn na starém kontinentu na přelomu osmdesátek a devadesátek jsou v Jugoslávii státy a národy bývalé federace, které chtějí samostatnost. Je to něco podobného, jako kdyby se po rozdělení Československa čeští nacionalisti vrhli na Slovensko se zbraní v ruce a začali zabíjet. Obtížně stravitelná představa, že, nikoli však pro situaci v bývalé Jugoslávii.
V poryvu etnického násilí během války, která trvala dlouhých a šílených 10 let, až se stala nepřehlednou, chvílemi mnozí válečníci nevěděli, kdo je kdo a ke které straně vlastně náleží. A tak zabíjeli a vraždili, aby si zachránili vlastní život.
Jedním z největších masakrů, který se na Balkáně v této strašlivé válce odehrál, byla
srebrenická tragedie. Masakr v Srebrenici z léta 1995 byl pečlivě naplánovanou masovou vraždou zajatých civilistů, převážně bosenských mužů a chlapců, kterou pod vedením
generála Ratka Mladiće spáchala armáda tzv. "
Republiky srbské" za výrazné podpory paramilitantní jednotky zvané "Škorpioni", jež byla kontrolována srbským Ministerstvem vnitra. Předlouhý seznam zavražděných a pohřešovaných Bosňáků tvoří více jak 8.000 jmen. V Srebrenici však také totálně selhala instituce OSN jako taková, zprostředkovaně přes její modré přilby.
Závěr této nesmyslné války tvořil konflikt mezi Srby a Albánci v Kosovu. Vyvrcholením této války bylo pak bombardování Srbska letadly NATO v r. 1999, které následovalo teprve až po několika důrazných(!) výzvách adresovaných Miloševićovi, aby se srbská vojska stáhla.
Slobodan Milošević, který tyto mírové nabídky obsedantně a ostentativně ignoroval, byl hlavním představitelem Srbů během tohoto konfliktu v bývalé Jugoslávii.
Váleční zločinci srbské národnosti z této války v čele s Miloševićem, Mladićem,
vůdcem bosenských Srbů Radovanem Karadžićem a
Biljanou Plavšićovou exprezidentkou Republiky srbské v Bosně a Hercegovině se ocitli před
Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii v Haagu. Mezi 8 odsouzenými se však objevila i 3 jména nesrbských národností bývalé Jugoslávie, zbylých 5 byli Srbové. I to je signifikantní!
Touto strašlivou válkou v bývalé Jugoslávii definitivně vzaly za své pověra a mýtus o slovanské holubičí povaze.
President-pokrytec Zeman, který jako premiér v r. 1999 podepsal bombardování Srbska letadly NATO, se za to srbskému presidentu
Aleksandaru Vučićovi při jeho nedávné návštěvě ČR omluvil. Nelze však zamlčet, že ten samý Vučić byl v letech 1998–2000 ministrem ve vládě za presidentování Slobodana Miloševiće a v r. 2015 byl vyhnán z pietního aktu v Srebrenici, neboť svého času prohlásil, že za každého mrtvého Srba musí být zabito 100 Bosňáků. Tento Srb a přítel v Haagu odsouzeného válečného zločince obdržel od českého presidenta nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva 1. třídy.
Nezapomeňme na to, prosím, protože Češi se vyznačují tím, že mají velice krátkou historickou paměť. A to platí nejen o českých rusofilech, nýbrž bohužel také o českých srbofilech. K popíračům holokaustu se totiž nově přiřadili bohužel též popírači hromadných hrobů v bývalé Jugoslávii.
https://www.ceskatelevize.cz/porady/13798112683-tribunal/220562268660001-zlocinyPříloha:
Srebrenica3.jpg [ 72.4 KiB | Zobrazeno 6999 krát ]