Vím, že vstupuji na velmi tenký led, pokud vůbec nějáký...snad malé, drobné kamínky z "vytlučené" mozaiky informací o Janově mladí přece jen zůstali.....jak předeslal hejtman, ztrácí se však v mlze zapomnění.
Co tedy víme?
Žižkovo dětství :
Tady jsme téměř bezbraní, ale něco přece....první zmínka o Janu Žižkovi pochází z let 1378, kdy je uveden jako vlastník Trocnova. V oné době má asi 18 roků, mladíček...troufám si tvrdit (silné slovo), že v té době je sirotkem, proč by jinak byl v tak mladičkém věku již vlastníkem zemanství, když by rodiče byli produktivní? Zajímavé...
Asi ano, neměl jistě veselé dětství...sirotek a navíc s vážným zraněním oka, které mu začalo deformovat tvář....( většina jeho nepřátel, např. Eneáš Silvius, se o něm později zmiňují jako o "potvoře ohyzdné" )..krasavec tedy nebyl a navíc asi musel čelit posměchu ostatních.
Zcela sám však nezůstal, měl sestru Anežku, ale ta mu těžko mohla pomoci... snad měl i bratra Jaroslava, pravděpodobně mladšího, ale o něm je jen málo záznamů, např., že byl někdy v r. 1422 - 1428 v Budějicích sťat a to zřejmě s velikou chutí Zikmundem ( pozn. autora ).
Moji domněnku, že se stal sirotkem, mohou silněji podpořit další zaznamenaná fakta, a to že:
Roku 1378, prodává trocnovský dvorec Puckovi ze Dvorce....proč?...musí být hodně v úzkých..
a dále: 1378, 11. července přistupuje jako spoludlužník..."nerozdílnou rukou s Janem z Mysletína...dvěma židovkám budějovickým na dluh 3 kop a 10 grošů pražských..."
A to s nekřesťanským lichvářským úrokem až 173% ročních úroků ( pozn. od historika Tomana )
Domnívám se, že tak špatné "obchody" by mu rodiče jistě neschválili...Jan samozřejmě nebyl blázen a tak musel být v nesnázích, když také :
..v roce 1384 prodává ve vsi Čeřejově lán, ne němž měla věno jeho manželka Kateřina.....za 19 kop grošů pražských
Ano, Jan je již ženatý a má nyní asi 24 let.
Ve všech listinách, kde vystupoval jako svědek, je jan uváděn jako poslední, tedy nejmladší a nejchudší...
Troufám si zaspekulovat, že na Janově špatné finanční situaci se nemalou měrou podíleli rožmberští....v těžkých dobách panstvo dokázalo na poddané "zatlačit"...... jak příznačné pro další časy i současnost
Píše se přibližně rok 1390, Jan je již několik let ženat a jeho žena Kateřina mu právě v těchto letech přivádí na svět dceru, jejíž jméno mi není známo.
Znělo by velmi logicky, že Jan chtěl vést do těchto chvil klidný rodinný život...je to asi tak.
Pak ovšem přichází onen záhadný impuls, který Janovi mění život a posléze i dějiny celé Evropy.
Co se stalo, že Jan, snad někdy po r. 1400 opouští rodinu a dává se ve svých cca 40-ti lety na válečnou stezku proti panstvu, pravděpodobně i Rožmberkům?
Asi neuvěříme verzi, že za Janem přišli jeho kamarádi z dětství a nabídli mu roli zbojníka po jejich boku
Muselo to být něco velice silného, co jej vyslalo právě na tuto dlouhou cestu, ze které se již nevrátil.....ale to už jsem daleko a tak tuto etapu z jeho života ukončím.
Žižkovo řemeslo
Další oříšek, když zejména nevíme kam chodil např. do školy
Přesto si zase dovolím zamyšlení. Tedy opět otázka, co vlastně víme?
Žižka je jméno, jehož filologický výklad je zajimavý a docela logický. Je tvořeno z kořene slova "Žíž" ( což znamená ve středověku veškeré živočichy ve vodě žijící - ryby, žáby, raci atd.. ) a přidáním koncovky "ka". Ano, asi ano.
Dále víme, že Jan měl v rodinném erbu znak raka, což je ve shodě s předešlou teorií.
Dále víme, že rožmberské Popravčí knihy říkají o Janovi toto:
...že Žižka, Jindřich a bratr Žižkův vzěli jsú káru s herynky ( tedy rybami pozn. autora "
Tady myslím, je zřejmé, že Jan i jeho bratr dobře věděli co činí a že si s tímto rychlesekazícím nákladem dovedou poradit...tedy jej zůročit. Museli vědět, kdy a kam náklad dopravit, jinak by jim zbyla jen nelibě vonící kára s torzem ryb.
Jistě už tušíte, kam směřuji...ano, myslím si, že Jan byl dobře obeznámen s řemeslem rybářským.
Vyrůstal v krajině s rybníky a blízko jeho dvorce ( což bylo doloženo místním průzkumem ) se také jeden nacházel a pravděpodobně k jeho dvorci část rybářského práva náležela ( domněnka moji drobnosti ).
Již stará pravda říká, že: "Kdo se narodí u vody, do smrti z ní nevyplave".
Ano, myslím že Jan jistě "přivoněl" k rybářskému řemeslu.
A tak si jej dovedu představit, jak v dětství sedí na břehu blízkého rybníka, loví ryby a v potoce raky......
Tak snad mám ten tenký led za sebou...