Aki píše:
...bychom chtěli společně ztvárnit část města Tábora - konkrétně Bechyňskou bránu s přilehlým městským hradem, část hradeb, kostelík sv. Jakuba a několik městských domů. Zatím je ale naším zdrojem jen dvojdílné dílo České hrady od D. Menclové. Což je pro nás zatím stále málo.
Dobrý den,
zdravím vás z Husitského muzea. Rád bych Vás odkázal na publikaci k Vaší potřebě nejpovolanější, a sice díl edice Historický atlas českých měst (svazek č. 7) Tábor, vyd. Historický ústav AV ČR - Husitské muzeum Tábor - Státní okresní archiv Tábor, Praha 1999
Zde naleznete veškeré dostupné informace k půdorysu historického Hradiště i pozdějšího Tábora a jejich opevnění, s vyjímkou informací z archeologických výzkumů z let 2004-7, které však bohužel zatím nebyly publikovány (vedl je archeolog doc. dr. Rudolf Krajíc). Jsou tu otištěny nejdůležitější veduty města.
K táborskému hradu zatím nejlépe článek T. Durdíka v jeho Encyklopedii českých hradů (Libri), popř. v Ilustrované encyklopedii... a do třetice v publikaci tuším České hrady kastelového typu 13. - 15. stol. téhož autora. Dopc. Krajíc sice s Durdíkem polemizuje, nicméně prozatím svůj výzkum nepublikoval, takže se držte Durdíka a vězte, že ať tak nebo onak, antikvován již je model D. Menclové (čtyři válcové bergfríty).
Dále je možné navštívit naše muzeum a shlédnout zde model města od K. Saluse z roku 1895, který má pevnost představovat ve stavu z konce 17. stol. Model je ovšem poplatný své době a jeho provedení je amatérské.
Připravujeme pro novou expozici nový model města, ale přípravné skizzy vám poskytnout nemohu. Navíc příprava teprve začala.
Veduty Tábora vystavili na svých stránkách majitelé táborského antikvariátu:
http://www.antikvariatcz.com/veduty.htm
Podobu kostela sv. Filipa a Jakuba (později patrocinium sv. Jakuba Staršího) v době gotické lze pouze odhadovat.
S pozdravem
Jakub Smrčka