Benešovo jednání bych nenazvala snad ani vlastizradou (strašně moc se ho snažím pochopit a je mi jasné, že nebyl vůbec v lehké situaci, v jeho kůži bych tedy nechtěla být ani za nic), ale zrada na občanech to byla docela pořádná. Co Židé vydaní na milost a nemilost?? Češi terorizovaní Němci v pohraničí?? Válka by přinesla oběti, ale copak je okupace nepřinesla??? Prostě ať to probírám ze všech stran a chci Mnichov nějak pochopit, pořád nechápu, kde bral Beneš tu jistotu že nás Němci nechají napokoji
Často se také opomíná jeden fakt, a to psychologický aspekt. Čeští vojáci by bojovali za záchranu národa, vlasti, svých domovů, svých rodin. A Němci v podstatě "jen" rozšiřovali území. A kdo má v tom případě větší morální pohon ? Němec, který ví, že když nevyhraje, že se zase až tak moc nestalo, že Německu jako takovému to přineslo "jen" ztráty na životech, materiálu a třeba prestiže, nebo Čechoslovák, který by bojoval s myšlenkou, že v případě prohry jde všechno do háje a že je po republice ?
A pro zajímavost přidám názor z jiného diskuzního fóra:
Prezident Beneš, aspoň to tak píše ve svých pamětech, počítal s tím, že nás Němci na pokoji nenechají. Své rozhodnutí přijmout Mnichov zdůvodňoval mimo jiné tím, že naše země musí přinést tuto oběť, aby na západě pochopili, o co skutečně Německu jde. Pak dojde k válce a ČSR se jí zúčastní na straně západu, proto teď (1938) bojovat nebudeme, abychom ušetřili síly. (trochu zjednodušeno)
Pokud přijmu tuto Benešovu argumentaci, tak mám několik otázek.
1. Představte si ten průšvih, kdyby se Hitler spokojil se Sudetami a rozbitím ČSR - to by pak Češi neměli stát, ale polokoloniálního mrzáka snad navždy.
2. Teď ušetříme síly pro budoucí boj - Benešovi muselo být jasné, že opuštěním pevností ztrácíme jakoukoli naději na samostatnou zahr. politiku a branný odpor
3. Přineseme oběť, aby na západě prozřeli - to si pan prezident trochu fandil, zas tak důležitý stát jsme nebyli. Když přinášet oběť, tak proč ne za vlastní stát a svobodu? A co kdyby ta oběť byla příliš velká? Pustil byste si do předsíně a komory vašeho bytu agresívního násilníka, o kterém nemáte žádné iluze, a nechal mu ženu a děti?
4. Tak prozíravému člověku muselo být přece jasné, že odkladem konfliktu Německo nabývá na síle mnohem rychleji, než západní demokracie, že přijetím Mnichova Německu v podstatě dáváme naši výzbroj a zbrojovky (obojí si vzal o půl roku později) a že hrozí nebezpečí určité dohody mezi Hitlerem a Stalinem.