Právě je 22.11.2024 - 22:56

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Kolštejn - Branná
PříspěvekNapsal: 14.01.2007 - 15:04 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Dnešní zámek Branná v Jesenníkách na Šumpersku není příliš obecně známým turistickým místem, snad proto, že jeho majitelé v posledním století neměli již tolik zájmu a zámek tak pustnul. I přesto neztratil nic ze své působivé atmosféry. Již přijíždějící po místní lokálce vidí z vlaku vypínající se hrad (zámek) u stejnojmenného městečka.
Jméno Branná je novotvar umělého rázu. Nikdy v minulosti se tak městečko ani hrad, kromě říčky, nejmenoval. Ale po druhé sv. válce bylo nepřípustné, aby se obec jmenovala německy Goldenstein nebo Kolstein a tak po téměř 700 letech byl historický název úředně změněn.
Původní hrad byl postaven slezským "loupeživým" rodem pánů Wüstehube kolem přelomu 13/14. stol.
V období husitských válek jej drželi Valdštejnové. Z nich to byl především proslulý straník Korybutovy kandidatury a husitský vojevůdce Hynek z Kolštejna, zlatomodrého erbu valdštejnské lvice. Zemřel r. 1427 podle zavražděn člověkem, kterého ochránil před oprátkou. Otázkou však je, nakolik to bylo skutečnou Kolštejnovou residencí, neboť byl Hynek neustále aktivně angažován politicky i válečně v bězích tehdejších válek a zastával hejtmanství několika měst.
První písemná zmínka o Valdštejnech na tomto hradě je z roku 1401. Dosud se však neví, jednalo-li se o otce Hynkova nebo byl-li to již sám Hynek? Dokonce i ke genealogické interpretaci Hynkovy osoby existuje celá řada více či méně zdařilých tezí. Jisté je jen, že kolem roku 1417 byl Valdštejn se svojí družinou, majitel Kolštejna, zapojen do předhusitských "loupeživých" válečných akcí.
Po jeho smrti přešel hrad do rukou příbuzného Heníka Židlochovského z Valdštejna, který zde sice příliš nesídlil, zato mu rukou proběhlo množství hradů snadno k mání v poválečné době. Po deseti letech (1437) jej prodal dalším svým příbuzným - bratrům Benešovi & Haškovi z Valdštejna. Hašek také proslul v husitských válkách a Benešovi tou dobou na čas patřily sousední hrady Bludov a Nový Hrad u Hanušovic, stojící na jižním okraji kolštejnského panství. Proto jej byl nucen Zikmund Lucemburský hned r. 1421 odkoupit, jelikož to byl jediný možný opěrný bod proti kališnickému hradu Kolštejnu.
Po té byl hrad předmětem dlouholetého (1437-1448) soudního sporu pánů ze Zvole, následně přešel do rukou Žerotínů (jejichž městský znak byl dlouho mylně považován za Valdštejnský), tvrdých luteránů Bruntálských z Vrbna a na několik staletí i do vlastnictví Lichtenštejnů.
Obrázek
Kolštejn je kuriozní v tom, že nejzazší část jeho zastavěné plochy v jeho trojúhelníkové dispozici je "zakonservován" ještě starý středověký hrad na nějž teprve navazuje pozdější zámecká renesanční zástavba. Ta vznikala postupně v několika etapách, kde jednotlivé středověké fortifikační hradební prvky nahrazovala zámecká křídla.
Dnes tedy můžeme obdivovat především lemování zámeckého trojkřídlého traktu toskánskou arkádovou chodbou. V nejexponovanější části zámku jsou ještě částečně dochované jonské sloupy v arkádovém křídle s výzdobou pitoreskních masek anebo dominantní vstupní Černou věž. Ta bývala (nebýt několika požárů) původně třípatrová, později o patro snížená. Dodnes nesou dvě vnitřní patra věže arkádové oblouky.
V kapli jsou dodnes nástěnné malby s českým textem Desatera přikázání.
V přilehlém městečku atmosféru dotváří i zástavba dominantního kostela, budovy fojtství nebo fary. Teprve však z okolních kopců vyvstane před očima z někdejšího hradu skutečný klenot...

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kolštejn - Branná
PříspěvekNapsal: 15.01.2007 - 15:11 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8822
Bydliště: Athény východních Čech
Děkuji Kolssteyne, za podnětný i hodnotný příspěvek!
Kolssteyn píše:
Dnešní zámek Branná v Jesenníkách na Šumpersku není příliš obecně známým turistickým místem, ...
Ano, to je pravda a já přestože o něm vím, ještě jsem tam nebyl a nevím ani, kdy se v těch končinách ocitnu, abych tento privátní dluh splatil...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Neznámý Kolštein
PříspěvekNapsal: 15.01.2007 - 16:46 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Kolštejn (Branná) je pozoruhodné místo. Hluboko pod sebou měl pod kontrolou údolí a nadosah zemské stezky. Takže mýtní-celní funkce byla jedním z důvodů, proč se zrovna tam hrad vystavěl. Ale bezesporu další funkcí bylo i zabezpečení rudné těžby. Také tam vznikalo nemálo místních válek a nesvárů se slezským cisterciáckým klášterem o pozemky.
Jak by se dnes ale mohlo zdát, nebýval to hrad přímo české Koruny, ale spíše vzešel z přičinění slezské kolonizace (tedy od severu) na tehdy ještě slezském území.
Jinak v historii Kolštejna existuje několik "záhadných" dat, napůl doložených písemnými prameny. Takže oficiální výklad historie se často značně rozchází. To se ale již málo týká období husitských válek, kdy zde působil Hynek z Valdšteina odjinud z Kolšteina. :D

http://sweb.cz/branna/foto2/5-238-1935.jpg
Dominantou je dnes kostel sv. Michala (archanděla Michaela), původně vystavěný jako evangelický, zasvěcený Zmrtvýchvstání Krista. Kdysi tu stával ještě jiný kostel, také poblíž hradu, ale po něm již není ani památky.

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz