Asi málokoho překvapí, že je po celých Čechách a na Moravě pojmenováno mnohé podle Žižky. Pověsti jsou neskutečně přizpůsobivé a nezřídka kdy bývaly považovány za fakt. Prostý lid jim často vkládal velikou důvěru, jelikož naprostá většina pověstí vznikala na reálném základě.
Co mě ale překvapilo, byl jeden starý záznam v URBÁŘI z r. 1661.
Zde jek popisu panství dnešních Horních Štěpanic (Benecko v Krkonoších) poznamenáno -
"...U dvora je zámek nebo hrad Štěpanice, za Žižky pobořený, jen věž je k spatření."
Nejde ani tak o to, že už tam dlouho ani ta věž nestojí (o tu se postaral již v 18.stol. zdejší katolický farář). Ale s podivem je především to, že se vůbec lidové podání pověsti mohlo dostat do úřední, poměrně důležité, listiny!
A že se skutečně jedná o pověst, to dokazuje historiografické podchycení dějin hradu. Aktivní život se na hradě odbýval až téměř do poloviny 16. století. Podle některých indicií se dá usuzovat, že byl nějakým způsobem využíván ještě dlouho po té, co byl oficiálně označen za "
pustý" (1543).
Různé urburní rejstříky a popisy panství se většinou striktně držely faktů (na občasné zamlčování některých detailů) a označení hradu jako "zbořený" (
castrum ruptum) se zpravidla drželo úředních výpisů desk zemských. V povědomí bylo listinně poměrně pečlivě udržováno jestli se jedná o hrad opuštěný nebo násilně zničený.
Zde je ale ta kuriozita, že tento hrad zbořený nebyl a už vůbec ne od Žižky. Ten tu ani není písemně nijak doložen.
Rekonstrukce štěpanického hradu podle R. Vojkovského
Poukazuje to však na silné lidové přesvědčení, které dokázalo pověst "povýšit" až na fiktivně skutečný fakt.
Osobně bych to nepřikládal době husitské (zdejší páni nebyli horlivými přívrženci, spíše neutrální až katolického postoje), ale pozdější době, kdy tu od 16. století neměla utrakvistická víra vážnějších překážek, spíše naopak; a na Štěpanicku to vydrželo poměrně dlouho, jelikož se horský lid jen těžce smiřoval s násilným katolicismem, jak je vidět na problémech s některými místními faráři v 18. století. V sousedních Křížlicích je na dálku vidět svítivě bílá silueta štíhlonkého evangelického kostelíka, zatímco o tamním katolickém ví málokdo.
Ale i v Horních Štěpanicích, poblíž katolického kostela, stával v 17.stol. dřevěný protestantský kostelík sv. Václava.
Tomuto prostředí bych vkládal takovou moc, kdy víra posvěcovala pověsti na "skutečnost".
_________________
"
Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419