Jachym Hrabec píše:
No po pravde si zraneni sipem do oka neumim moc predstavit.
Jedine snad ze ho to nejak skrtlo nebo tak nejak. Ale jinak...je zasah sipem do oka docela konecna...se mi zda.
Beru-li v potaz to, ze anglicky luk prostrelil platove brneni na vzdalenost 200 metru tezko mohlo primemu zasahu odolat oko, byt patrilo samotnemu Janu Zizkovi.
Souhlasim s tim, ze sip byl neprimou pricinou ztraty Zizkova oka, ale urcite muselo jit o nejaky podobny zbusob ala ona triska.
Souhlasím, Jáchyme, je to pravdě podobné stanovisko vojáka. Já k němu přidávám popis události našimi historiky. Ponechávám je bez komentáře.
František Palacký:
Dobývav zajisté hradu Rabí ve Prachensku podruhé v měsíci červenci tohoto léta, postřelen jest při outoku do tváře tak, že zástřel uvázl mu v oku ještě zdravém i hrozil oslepnutím ouplným. ... Lékařové pražští vytáhli sice zástřel z oka Žižkova, zraku ale jemu navrátiti nemohli;...
Josef Pekař:
Žižku stihlo veliké neštěstí zástřelem šípu do druhého zdravého oka jeho.
Pekař dále naprosto odmítá tezi, ža by Žižka oslepl úplně a nedovede si ho představit, jak ho jako bezmocné děcko jeho spolubojovníci vodí z místa na místo. Název "zástřel" se poprvé objevil v Třeboňské kronice a kronikář tím měl na mysli jakýsi předmět (třísku, odštípnuté zdivo, ap.).
František Šmahel:
Při obléhání jednou již dobytého hradu...Žižka utrpěl tupým úderem vážné zranění zdravého oka.
Petr Hora-Hořejš: Za blíže neznámých okolností tu však přišel o pravé oko.
Podrženo a sečteno - Žižka utrpěl při obléhání Rábí těžké zranění pravého (?) oka a pravděpodobně neoslepl úplně, i když jeho zrak se zhoršil natolik, že rozeznával maximálně obrysy. To by mohla dokládat scéna, která se odehrála po bitvě u Strauchova dvora, kdy Žižka zabil zajatého kněze stojícího na straně protivníka jednou, dobře mířenou ranou palcátu, přičemž mu rozdrtil lebku.