Dnes si připomínáme 30 let, které uplynuly od této neblahé události. Ano, neblahé!
V současnosti už asi málo lidí nostalgicky vzpomíná na lehce úsměvnou „pomlčkovou válku“, týkající se názvu polistopadového Československa. Kompetenční spory a další kontroverze vztahů Česka a Slovenska však tímto neskončily, ba narůstaly, aby vyvrcholily oním rozhodnutím o rozdělení, které upekli a nakonec i připálili v „troubě“ vily Tugendhat Klaus s Mečiarem. Pachuť této "spáleniny" je cítit dodnes, protože toto fatální rozhodnutí mělo být učiněno na základě
REFERENDA.
A nyní mi dovolte moji privátní poznámku k této vpravdě historické události. Jako červená nit se ve sporech Česka a Slovenska táhla z dnešního pohledu absurdní otázka "kdo na koho doplácí". Ano, je třeba si objektivně přiznat, že rozdělením Československa byla jednou provždy vymazána ze vztahů mezi Čechy a Slováky, protože ztratila smysl. Svého času jsem docela často cestoval na Slovensko na dovolenou, protože Slovensko je věru překrásný kout na Zemi. Po 1. lednu 1993 jsem zaváděl se Slováky řeč na téma, zda souhlasili s rozdělením Československa. Ani od jednoho jsem nedostal pozitivní odpověď. Buď to bylo tím, že se za své "ano" styděli a nebo mluvili pravdu, Bůh ví. A já jim do svědomí nesahal. Když jsem na východním Slovensku kráčel i jezdil po stopách bratříků, tak jeden bodrý Slovák v městečku Muráň (pod Muráňským hradem), který mimochodem za bolševika sloužil na vojně v Chrudimi (svět je malej!), mi řekl, že oni si furt ve společném státě ztěžovali na "pragocentrizmus" a nyní nadávají na "bratislavocentrizmus". V podtónu této jeho poznámky jsem cítil latentní rivalitu mezi Košicemi a Bratislavou, která možná bují dodnes. Nevím.
Ale k věci. Dones jsem se plně nevyrovnal s tím, že slovanští bratři, Češi a Slováci, kteří měli k sobě tak strašně blízko, žijí každý v jiném státě. Řeči o tom, že jsme se po letech opět sešli ve všeobjímající náruči Evropské unie považuji za smyluprázdné kecy, které nemohou nahradit vztahy, jež byly budovány od vzniku 1. republiky. Ano, přátelství mezi našimi bratrskými národy bohudíky nebylo touto historickou událostí zkaleno a existuje i nadále, avšak postavení dvou samostatných států v rámci EU se výrazně oslabilo. Mezi velmocemi typu Francie a Německa, které ať se nám to líbí či nikoli, mají v EU dominantní postavení, by spojené Československo v rámci EU mělo přece jenom větší váhu. Takže moje maličkost rozdělení Československa Klausovi a Mečiarovi, politikům, kteří již zažívají volný pád do propadliště dějin, nikdy neodpustí.
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3554349-rozdeleni-ceskoslovenska-hodnoti-kladne-necela-polovina-cechu-mezi-slovaky-zastancuPříloha:
rozdělení ČS.jpg [ 84.04 KiB | Zobrazeno 4383 krát ]