Domnívám se, že nazrál čas, abychom svoji pozornost obrátili na Slovensko. Pochopitelně se ke vztahům Čechů a Němců můžeme v tomto vláknu kdykoli vrátit, téma samozřejmě nebylo ukončeno a je stále otevřené svobodné diskusi …
Tzv.
Martinskou deklarací z 30. října 1918 se slovenská reprezentace přihlásila v Turčanském sv. Martině ke společnému státu československému a k právu na sebeurčení. Poté muselo zákonitě dojít k pnutí mezi novým státem a Budapeští.
Přejít "od teorie l praxi", jinak řečeno realizovat tuto deklaraci, bylo daleko obtížnější. Národní výbor přijal usnesení z 2. 11. 1918, na základě něhož mělo být Slovensko vojensky obsazeno.
13. 11. bylo v Bělehradě podepsáno příměří, načež Maďarsko mělo vyklidit velkou část území kromě Slovenska. Zde však byl ze strany Maďarů proveden vojenský zásah, takže české sbory byly nuceny ustoupit. 11. 12. vyhlásili Maďaři tzv. "
Slovenskou ľudovou republiku", avšak 30. 12. obsadilo české vojsko Košice a 1. ledna 1919 bylo celé Slovensko konečně pod kontrolou nové vlády.
Komplikacím však nebylo konce! Pod ideologickým vlivem ruské říjnové revoluce byla v Maďarsku 21. 3. 1919 vyhlášena tzv. "
republika rad". Nastolení totalitní diktatury sovětského typu byly otevřeny dveře dokořán. Již 25. 3. bylo na Slovensku vyhlášeno stanné právo a 7. 4. obsadila čs. armáda Maďarsko až k demarkační linii (cca 70 až 80 km dovnitř Maďarska) a někde i za ni. Maďarská Rudá armáda zahájila razantní protiofenzivu, obsadila více jak 60% území Slovenska a v pol. června dosáhla polských hranic. Vlivem těchto událostí byla 16. 6. v Prešově vyhlášena
Slovenská republika rad (SRR).
Ještě před tím, 13. 6. však byla uspořádána mírová konference, která určila konečné hranice mezi Slovenskem a Maďarskem. Maďarská Rudá armáda byla nucena opustit území Slovenska a s ní odešli i vrcholní představitelé SRR. Oblasti kontrolované SRR byly
7. 7. obsazeny čs. armádou a cesta ke konečné konsolidaci poměrů na Slovensku byla zahájena.
Z uvedeného stručného přehledu je zřejmé, že na kontroverzní vztahy mezi Slováky a Maďary, které na Slovensku latentně přetrvávají až dodnes, bylo zaděláno už v době vzniku 1. republiky.