Copak by na tohle pověděly Čornejová s Koldinskou? ...
Kata-he-kasa píše:
Jeden z mála textů o Bílé hoře a pobělohorském vývoji v Českém království, který se po listopadu '89 nebojí nazývat věci pravými jmény.
Přesto nebo možná právě proto si neodpustím pár poznámek ...
Citace:
... stavovské vojsko se obrátilo na útěk, bylo poraženo a korunu všemu zasadil Fridrich Falcký, který druhý den s celým svým vojskem opustil Prahu. Po takovém příkladu otevřeli své brány i Pražané. Městské rady opustil válečný husitský duch a prohlásily, že se podrobují vůli císaře Ferdinanda II.
Nejen městské rady opustil husitský duch.
Ten duch nebyl ani v 30členném direktoiriu, ani ve vedení stavovského vojska a o žoldnéřském vojsku nemluvě. Uplynuly dvě století od vypuknutí husitské revoluce a étos, entuziasmus i hrdinství Božích bojovníků se vytratily jak pára nad hrncem. Snad s jedinou výjimkou a tou byl
Jindřich Matyáš Thurn, který po Bílé hoře celý zbytek svého života zasvětil boji proti Habsburkovi.
Citace:
Právě Ferdinand II. ... přistoupil k potrestání českých a moravských stavovských odpůrců. České povstání označil za „ohavnou rebelii“ ...
Bigotní katolík Ferdinand II., který věřil více jezuitům než Písmu svatému, koncentroval do dvou slov veškerou svoji až patologickou nenávist proti povstalcům. "
Ohavná rebelie" se táhne jako červená nit třemi stoletími, aby po celé toto předlouhé období determinovala vztah - někdy třeba jen podvědomě - Habsburka k Čechům, těm "ohavným rebelantům".
Citace:
... Nejstarší z pánů byl čtyřiaosmdesátiletý Václav Budovec z Budova ...
No, ještě starším byl
šestaosmdesátiletý(!)
Kašpar Kaplíř ze Sulevic, příslušník Jednoty bratrské.
Když se z dobových zpráv dozvídáme, jak statečně se choval Kašpar Kaplíř ze Sulevic na pódiu krvavého divadla před tím, než ho kat Jan Mydlář připravil o hlavu, vhání nám to slzy do očí. Kaplíř by s velkou mírou pravděpodobnosti dostal od Habsburka milost, kdyby o ni požádal. To však kategoricky odmítl! Když ve svém pokročilém věku ztěžka kráčel k popravčímu místu, tak jeho jedinou starostí bylo, aby neupadl a nezavdal tak podnět k tomu, aby se mu jeho nepřátelé smáli. Klobouk dolů před takovou statečností v jeho věku!
Citace:
... Vznikl i mimořádný hrdelní tribunál – o členství v něm nikdo nestál. Odmítli i Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka a Jaroslav Bořita z Martinic, bývalí místodržící, které stavové vyhodili v roce 1618 z okna při pražské defenestraci ...
To je naprosto pochopitelné, neboť každý věděl, že Habsburk bude nemilosrdný.
Ani defenestrovaní Slavata s Martinicem nechtěli a není se čemu divit. Každý se zdráhal chopit této špinavé práce na svých krajanech.
Citace:
... Mezitím císařský hrdelní soud vynášel rozsudky smrti. Přitom ignoroval dosavadní zemské zákony a řídil se pouze dvorskými směrnicemi z Vídně. Obhajoba neexistovala. ...
... ignorance práva a zákonů není nic nového pod sluncem. Je stará jak lidstvo samo.
Citace:
... Císaři předložil pětačtyřicet jmen „rebelů“ – ti měli být popraveni, někteří čtvrceni, jiným měla být uťata ruka či vyříznut jazyk. Nakonec Ferdinand II. potvrdil devětadvacet rozsudků – dva z obžalovaných nakonec omilostnil. Také zmírnil rozsudek na čtvrcení až po smrti, řezání ruky a vyříznutí jazyka ale měly proběhnout před exekucí.
...
Brutální hromadná exekuce jako zastrašovací akt představovala panovníkovu pomstu za zradu. ...
... více než na svůj střízlivý úsudek dal Ferdinand II. bohužel na své jezuitské rádce a na našeptavače z Čech, kteří se už viděli jako majitelé zkonfiskovaného majetku odsouzených a popravených. Čím více odsouzených, tím lépe pro ně.
Ferdinand jako vítěz, kterým se stal, aniž sám možná věděl jak,
neprojevil špetičku velkorysosti vítěze k poraženým. I to hodně napovídá o jeho povaze a morálním kreditu.
Citace:
... Postup proti českým nekatolíkům – a těch bylo 85 procent obyvatelstva – byl důsledný. ...
Některá historiografická data hovoří dokonce o 90 až 95%.