No co už, demýtizátoři jedou evidntně na vítězné vlně:
dnes je 8 listopadu. K tomuto čtyřsetletému výročí se váže mnoho mýtů.
Celkem slušných historických článků o této bitvě a jejím pozadí vyšlo mnoho, kupodivu všechny se liší podstatně od národoveckých pověstí.
Taková maličkost, nejen že velitelé neuměli většinou Česky , což nevadilo, neb stavovaká vojska tvořili žoldnéři z celé Evropy, převážně z německy mluvících zemí, nebo že na straně Stavů byli i pluky z Horního a Dolního Rakouska, že stavové spoléhali na Uherskou jízdu Gábora Betléna, kterou ale nenáviděli Polští kozáci bojující na straně Ligy a Císařských.
Je to mimo jiné tady:
https://special.novinky.cz//bitva-na-bi ... inky.sznhpDoporučuji přečíst zvláště některým, kteří se stále ohánějí tím, že šlo o vlasteneckou válku. Jen tak mi napadá, proč vlastenecký Český král, Fridrich Falcký ihned zdrhnul, proč se vrchní velitel stavů Thurn neuchýlil za hradby císařskými nedobytné Prahy, a zdrhl rovněž.
A proč se o třicet let později Praha ubránila prý vlasteneckým Švédům
je otázka, zda se pohled na Bílou Horu nějak změní z toho obrozenecko jiráskovsko nejedlovský nějak změní. 300 let jsme úpěli.
My Češi jsme hrdí na to že úpíme. V tom je naše sebevědomí. My bychom převrátili svět, jen kdybychom směli a chtěli. Teď smíme, ale zrovna se nám nechce.
no jo, ale co ti, kteří neúpěli. Protože neúpěli všichni, bylo i dost jiných. Neúpějících. To je třeba připomínat.
Kdo nesouhlasí s bořiči mýtů a odhalovači pravd, tak "jiráskuje", dějiny zná jenom podle Nejdelého, je komouš, je obviněn z národovectví (vlastně pořád nechápu, co tím autoři myslí) a je mu důrazně doporučeno studování Pekaře.