Koiko píše:
Předpoklad, že by na hradě byla zbraň, střílející kartáčové střely se opět přiblížila, protože další kulička se našla nově pod příhrádkem, což potvrzuje mou teorii o tom, že jediné účinné využití takové zbraně by mohlo být od Branské brány směr příhrádek.
Zkusil jsem najít nějaký důvod, proč použít malé kamenné hrubě opracované kuličky jako střelivo do palné zbraně, ale zatím nedokážu nic říci s jistotou. Hromadné střely, předchůdci kartáče, se ve středověku používaly, ale takovéto drobné kamínky v nich standardně nebývaly.
Prvním typem hromadné střely byly tzv. "kroupy" (Hagel), které se skládaly z kamenů velikosti vejce, které byly spojeny směsí vyrobenou z jílu, topolové pryskyřice, pórku a soli. Druhý typem hromadné střely byl tzv. "ježek" (Igel), tj. kousky železa (až 400 ks) nabité na kus plechu položený na bukovou ucpávku. Viz Wilhem Hassenstein, Das Feuerwerkbuch von 1420, Mnichov 1941, str. 73-74.
https://digi.landesbibliothek.at/viewer/image/AC02559339/78/A ještě něco o středověkých "kartáčích" z badatelské činnosti Honzy "Bídáka" Biedermana:

Dalším typem byly kontejnerové střely tvořené dřevěným obalem s náplní ostrých kusů pazourku. Viz střely do lodních děl v muzeu ve Stockholmu.

Dochovalo se také větší množství malých hlavní "ručních bombard", které mají vzhledem ke svým dimenzím nejasné určení. Jsou velmi krátké (cca 25 – 35 cm), mají úzkou prachovou komoru a krátkou kónickou hlaveň.


Takovéto zbraně by byly vhodné pro palbu hromadnou střelou na krátké vzdálenosti, např. v rámci obrany hradebních ochozů. Těžko však vysvětlit použití opracovaných oblých kamínků či kuliček, resp. tu práci s tím spojenou, když by ostrý štěrk měl větší ranivý efekt a o nějakých balistických vlastnostech se zde nedá mluvit.
Na střelu typu "kroupy" jsou nalezené kamenné kuličky sice malé, nicméně to můžeme připustit jako jednu z možností. Slepené do větší koule by mohly být uvažovány jako projektily do ručních bombard a nebo mohly být nabíjeny do hlavně prostým nasypáním a utěsněním. Zde bych rovněž připustil fakt, že v průběhu blokace hradu nemuselo být k dispozici běžné střelivo (olovo a železo došlo), ale střelný prach ano, tak se prostě improvizovalo. Určitě bylo lepší vystřelit hrst kamení než vůbec nic. Nakonec ono se v nouzi z hradu střílelo a vrhalo ledacos (např. obléhání Lopaty). A to obroušení kamínků mohlo být momentálním nápadem obránců. Třeba aby mělo mužstvo „zaměstnání“ a nenudilo se

. … všechno asi po tolika letech objasnit nepůjde.