Právě je 22.11.2024 - 03:24

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 67 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

Byl podle vás Karel IV. nepřímým strůjcem husitských válek?
Ano 53%  53%  [ 10 ]
Ne 37%  37%  [ 7 ]
Nevím 11%  11%  [ 2 ]
Celkem hlasů : 19
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Karel IV. – otec vlasti?
PříspěvekNapsal: 09.03.2006 - 11:14 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Vzhledem k nazvu tematu asi mnozi z vas ocekavaji glosu a recenzi z prave probihajici vystavy na Prazskem hrade. Ale o tom az jindy, neb jsem se tam jeste nedostal. :wink:

Zde bych chtel mluvit o necem jinem. Neustale se posledni dobou musim stale vice pozastavovat nad tim, jak mam osobu Karla IV. vlastne vnimat. Zda tak, jak byl ocenen v nedavno probehnuvsi soutezi, tzn. jako nejvetsiho cecha, nebo jako cloveka, ktery byl sice z poloviny po matce cech, ale zase se jim az tak uplne necitil. Ano jiste, jeho priznivy vliv na ekonomiku a hospodarstvi ceskych zemi je jiste neoddiskutovatelny, ale jak to vnimat? Jak vnimat to, ze sice zalozil nejstarsi univerzitu ve stredni evrope, ale hlavni slovo na ni meli nemecti mistri. To ze tak silne protezoval cirkev a udilel ji v leno majetky kde se dalo? Ze do cech privedl vice nemcu, nez kdokoli pred nim...jak brat to, ze veskere toto jeho pocinani byl vlastne prazaklad husitskeho revolucniho hnuti? Nezle tedy Karla IV. povazovat zaroven i za nechteneho strujce techto veci pro nej budoucich? Co si tedy mam o Karlovi IV vlastne myslet? Jak ryzi bylo doopravdy jeho cesstvi? Lze zamenovat nebo slucovat vztah ke kraji a zemi se vztahem k lidu a jejim obyvatelum? Nebyla to v tehdejsi dobe neslucitelna zalezitost? Ocenil by vubec Karel veskere pocty, ktere se mu v dnesni dobe od cechu dostavaji?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 09.03.2006 - 14:37 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Tak teď jsem hlasoval jako naši politici. Každý na těchto stránkách ví, že jsem silným zastáncem toho, že Karel IV. je zcela jistě z části odpovědný za události, které nastali po jeho smrti, ale odhlasuji NE. Takže se tímto všem omlouvám a alespoň takto hlasuji ANO.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: „Vina“ Karla IV.
PříspěvekNapsal: 10.03.2006 - 00:42 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8822
Bydliště: Athény východních Čech
Přátelé, to jsou velice složité otázky. Karel IV., intelektuál na českém trůnu, byl velmi schopným panovníkem, geniálním politikem i politickým stratégem a pragmatikem. Podařilo se mu uskutečnit svoji vizi, která byla i jeho snem. Tou vizí totiž bylo tzv. bohemocentrické uspořádání Říše. Království české se stalo centrem Svaté říše římské a Praha její metropolí. To není nadsázka, protože takového postavení český stát už nikdy v historii nedosáhl (možná až 1. republika, ale to nelze srovnávat). A součástí tohoto strategického plánu bylo i založení univerzity, arcibiskupství, Nového Města pražského, stavba nového kamenného mostu, podpora dalších obchodních tras atd., atd. To, že na univerzitě byla převaha 3 cizích národů proti jednomu domácímu si s razancí sobě vlastní vyřešila skupina reformních mistrů v čele s Husem. Pomiňme, jaké to mělo následky na úroveň a kredit pražského vysokého učení. Založení arcibiskupství nebyl akt podpory církve, ale ryze politický kalkul. Karlovi IV. se podařilo to, oč se snažili jeho předchůdci téměř tři a půl století. Karla prostě přestalo bavit, aby si český král, jeden ze 7 kurfiřtů, zajížděl pro pomazání k arcibiskupovi do vzdálené Mohuče. Očima současníků nelze ani docenit tyto Karlovy nadčasové státnické činy. Ještě malou poznámku k jeho vztahu k církvi. Karel, jako brilantní politik, který uměl číst politické chyby svých předchůdců, věděl, že od vysoké šlechty musí držet distanc. Tato zkušenost byla získána na základě fatálních důsledků „spolupráce“ s představiteli této stavovské skupiny, a to u Přemysla Otakara II. vrcholící porážkou na Moravském poli a u svého otce (střet s Jindřichem z Lipé). O nižší šlechtu se opřít předvídavě také nechtěl, víme, jak dopadl jeho syn. Pak už zbyl z této mocenské trojice jediný partner a tím byla církev. A ji Karel začal podporovat a využívat jako protiváhu k mocenským ambicím vysoké šlechty např. v diplomatických službách a jejích představitelů použil i jako svých rádců. Pozitivním příkladem této spolupráce byl první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic. Karel tedy nebyl zodpovědný za pozdější vývoj, nebo alespoň ne přímo. Krize v církvi, jejíž „hlavou“ byl papež, byla nastartována dávno před tím, než se církev stala nástrojem Karlovy vnitřní politiky.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 05.08.2009 - 20:21, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: „Vina“ Karla IV.
PříspěvekNapsal: 15.03.2006 - 08:31 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Zapomněl jsi na říši krále železného a zlatého, která Karlovi IV. mohla směle konkurovat.
Jiří Motyčka píše:
Přátelé, to jsou velice složité otázky. Karel IV., intelektuál na českém trůnu, byl velmi schopným panovníkem, geniálním politikem i politickým stratégem a pragmatikem. Podařilo se mu uskutečnit svoji vizi, která byla i jeho snem. Tou vizí totiž bylo tzv. bohemocentrické uspořádání Říše. Království české se stalo centrem Svaté říše římské a Praha její metropolí. To není nadsázka, protože takového postavení český stát už nikdy v historii nedosáhl (možná až 1. republika, ale to nelze srovnávat).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: „Vina“ Karla IV.
PříspěvekNapsal: 15.03.2006 - 08:34 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Pokud by se němečtí mistři veřejně nepostavili proti Václavu IV., myslím si, že by se těžko měnil počet hlasů na univerzitě.
Jiří Motyčka píše:
To, že na univerzitě byla převaha 3 cizích národů proti jednomu domácímu si s razancí sobě vlastní vyřešila skupina reformních mistrů v čele s Husem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: „Vina“ Karla IV.
PříspěvekNapsal: 15.03.2006 - 08:50 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Ano, Karel IV. byl bezesporu velký politik, ale opětovně musím říci, že jeho bezedná podpora církve a opření svého majestátu o ní, vedlo pouze k tomu, že skoro polovina Českého království spadla do chřátu antikrista a po Čechách, jako mor, se rozlezli kuklíci, jednušky a podobná chátra, která jenom parazitovala na bohatsví Čech. Pro srovnání, tuto chybu udělal i Přemysl Otakar II., který proti mocným Vítkovcům založil Trnovou (nyní Zlatou, proč asi?!) Korunu a následně tihle kuklíci začali zvát německé osadníky. K čemu to vedlo? Najednou bylo celé pohraničí německé, jednuškovské a čestí vojáci a civilisté museli umírat aby jej zachránili. To jsem ale odbočil. Pro představu kolik tady bylo těch parazitů: Jenom v Praze byl každý pátý člověk, mnich, kněz nebo jeptiška. Umíš si představit kolik lidí musela pracovat na tyhle netáhla, která jenom brala? A brala za všechno. Tohle všechno dohromady pomalu, ale jistě začalo kvasit až to vybuchlo v Husitskou revoluci. Že byl již Karel IV. po smrti, to už je jiná otázka, ale hlavní je to, že tento výbuch byl nevyhnutelný a k zapálení koudele došlo jednozančně za vlády Karla IV.
Jiří Motyčka píše:
Založení arcibiskupství nebyl akt podpory církve, ale ryze politický kalkul. Karlovi IV. se podařilo to, oč se snažili jeho předchůdci téměř tři a půl století. Karla prostě přestalo bavit, aby si český král, jeden ze 7 kurfiřtů, zajížděl pro pomazání k arcibiskupovi do vzdálené Mohuče. Očima současníků nelze ani docenit tyto Karlovy nadčasové státnické činy. Ještě malou poznámku k jeho vztahu k církvi. Karel, jako brilantní politik, který uměl číst politické chyby svých předchůdců, věděl, že od vysoké šlechty musí držet distanc. Tato zkušenost byla získána na základě fatálních důsledků „spolupráce“ s představiteli této stavovské skupiny, a to u Přemysla Otakara II. vrcholící porážkou na Moravském poli a u svého otce (střet s Jindřichem z Lipé). O nižší šlechtu se opřít předvídavě také nechtěl, víme, jak dopadl jeho syn. Pak už zbyl z této mocenské trojice jediný partner a tím byla církev. A ji Karel začal podporovat a využívat jako protiváhu k mocenským ambicím vysoké šlechty např. v diplomatických službách a jejích představitelů použil i jako svých rádců. Pozitivním příkladem této spolupráce byl první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic. Karel tedy nebyl zodpovědný za pozdější vývoj, nebo alespoň ne přímo. Krize v církvi, jejíž „hlavou“ byl papež, byla nastartována dávno před tím, než se církev stala nástrojem Karlovy vnitřní politiky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: „Vina“ Karla IV.
PříspěvekNapsal: 15.03.2006 - 08:57 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Vystavba Nového Města a nového kamenného mostu byla jistě záslužná věc, kterou Praha potřebovala jako sůl. Pokud ale jde o založení té jedné nové obchodní trasy spojující Římskoněmeckou říši s orientem. Tato trasa byla uměle vytvořena, aby hlavně táhla přes Prahu a tím se podpořil rozkvět a význam Prahy. Po úmrtí Karla IV. její význam rychle poklesl, trasa se vrátila na své původní místo před Rakousy a již se nikdy neobnovila.
Jiří Motyčka píše:
A součástí tohoto strategického plánu bylo i založení univerzity, arcibiskupství, Nového Města pražského, stavba nového kamenného mostu, podpora dalších obchodních tras, atd, atd.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: „Vina“ Karla IV.
PříspěvekNapsal: 15.03.2006 - 10:39 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8822
Bydliště: Athény východních Čech
Sabin píše:
Zapomněl jsi na říši krále železného a zlatého, která Karlovi IV. mohla směle konkurovat...

Nezapomněl. Ale přestože za Přemysla Otakara II. bylo České království rozšířeno o mnohá území, přesto se nestalo politickým, kulturním a hospodářským centrem Říše a na rozdíl od Karla IV. Přemysl nebyl sto tento konglomerát udržet pohromadě a nakonec mu zlámal vaz.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 17.03.2006 - 10:21, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: „Vina“ Karla IV.
PříspěvekNapsal: 15.03.2006 - 10:45 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8822
Bydliště: Athény východních Čech
Sabin píše:
... ale hlavní je to, že tento výbuch byl nevyhnutelný a k zapálení koudele došlo jednozančně za vlády Karla IV.

Karel možná urychlil svým vztahem k církvi dynamiku vývoje. Ale musím trvat na tezi, že "zaděláno" bylo daleko dříve. Ryba totiž smrdí od hlavy, tj. papeže. A vývoj v Římě, v papežské kurii, avignonské zajetí papežů, papežský fiskalismus to vše šlo mimo vliv Karlův. Naopak Karlova snaha řešit tuto krizi v hlavě církve byla nezměrná a využíval k tomu všech možných diplomatických aktivit vč. svého vlivu na francouzský královský dvůr. Jako římský císař byl tou nejpovolanější osobou a měl prvořadý zájem, aby se papežské schizma řešilo, v tomto punktu má Karel svědomí čisté, protože tak, jak se církev chovala v zemích Koruny české, stejně se chovala v ostatních zemích tehdejší Evropy. Jenom jediný národ v Evropě si to nenechal líbit a to bez ohledu na názory mocných tehdejšího světa. Bohužel smrt Karlovi IV. zabránila v dalším snažení. Opět mě to svádí použít "kdyby", ale to v historii, jak už jsme několikrát zdůrazňovali, nelze. Směřuje to totiž k neopodstatněným spekulacím, které stejně nikam nevedou a nic neřeší.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 05.08.2009 - 20:23, celkově upraveno 10

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: „Vina“ Karla IV.
PříspěvekNapsal: 15.03.2006 - 10:48 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8822
Bydliště: Athény východních Čech
Sabin píše:
Pokud by se němečtí mistři veřejně nepostavili proti Václavu IV., myslím si, že by se těžko měnil počet hlasů na univerzitě.

Ano, to byla poslední kapka, protože předtím se Václavovi do toho moc nechtělo. Ale koncept rukopisu pozdějšího Dekretu kutnohorského měli univerzitní mistři v čele s Husem připraven již před touto událostí.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 15.03.2006 - 11:25 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Jeste mne tak napada, ze to cele mohlo dopadnout trochu jinak i po Karlove smrti. A to sice, kdyby Vaclav nebyl takovej lempl. Kdyby si nenechal vzit korunu rimskeho cisare a kdyby to nebyl takovy slaboch. Kdyby mel Zikmundovu rozhodnost, diplomaticke schopnosti a "tah na branu" :wink: a zaroven svoji lasku k ceskemu narodu.
Pokud by byl rimskym cisarem, mohl problem s cirkvi v cechach resit s mnohem vetsi pravomoci, silou a gracii. Mohl mozna naopak pomoci k obnove cirkve v celoevropskem meritku a pokud by jako rimsky cisar sel otevrene proti trojpapezstvi, dost mozna by se naopak evropske zeme pridavali na jeho stranu. A pokud uz prisel o cisarskou korunu, mel se otevrene postavit za kalich a jit proti Zikmundovi. I vojensky. Vsak by to nebylo prvne, co by cesky kral valcil s rimskym cisarem. A navic by za Vaclavem stal prakticky cely narod. Ovsem tezko rici, jak by se zachovala predni ceska slechta. No jsou to vsechno jen takova kdyby.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Zase to kdyby
PříspěvekNapsal: 15.03.2006 - 11:34 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8822
Bydliště: Athény východních Čech
Jachym Hrabec píše:
...A to sice, kdyby Vaclav nebyl takovej lempl. Kdyby si nenechal vzit korunu rimskeho cisare...

"Drobátko" upřesním: v r. 1400 nepřišel o korunu římského císaře, ale o korunu římského krále. A i k ní mimochodem přišel jak slepý k houslím. "Takovej lempl", Václav IV. se císařem nikdy nestal...
Jachym Hrabec píše:
...A to sice, kdyby Vaclav nebyl takovej lempl. Kdyby si nenechal vzit korunu rimskeho cisare a kdyby to nebyl takovy slaboch. Kdyby mel Zikmundovu rozhodnost, diplomaticke schopnosti a "tah na branu" :wink: a zaroven svoji lasku k ceskemu narodu...

O pár příspěvků nahořejc to konstatuji, Jáchyme. :) To je to podělané "kdyby". Měli bychom ho při seriozním posuzování historie navždy vyškrtnout ze slovníku. Přání (=kdyby) je pak otcem myšlenky.
P.S. Jinak já měl na mysli především delší život Karla IV. ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 05.08.2009 - 20:26, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 16.03.2006 - 11:10 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
To mas pravdu. "Kdyby" je takovej vyraz spise z alternativni historie. :wink:
Mne jen obcas bavi spekulovat o tom, co by kdyby. :wink:
Jinak s tou korunou rimskeho cisre jsem to spatne podal. Vim, ze cisarem nikdy nebyl a ze byl jen rimskym kralem. Ale nezvadl ani vykonat pout do Rima, kvuli korune cisarske. Ja jsem ten slovni obrat myslel spise v tom smyslu jako ze mel moznost ji ziskat a ztratil ji, kdyz mu ji kurfirtove za jeho neschopnost odebrali.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Kdyby...
PříspěvekNapsal: 16.03.2006 - 11:39 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8822
Bydliště: Athény východních Čech
Ano ke spekulacím v historii za použití slůvka "kdyby" to svádí především v případech, kdy události, situace skončily fatálně špatně a zavdaly tak příčinu k dalšímu neblahému vývoji. A takových momentů je v husitské éře celá řada. Ale takhle se dá o historii mluvit spíše v hospůdce u piva, kde o nic nejde. :D

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: „Vina“ Karla IV.
PříspěvekNapsal: 20.03.2006 - 09:33 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Ano, toto byla bezesporu jedna z velikých příčin pozdějšího vypiknutí Husitské revoluce.
Jiří Motyčka píše:
Ale musím trvat na tezi, že "zaděláno" bylo daleko dříve. Ryba totiž smrdí od hlavy, tj. papeže. A vývoj v Římě, v papežské kurii, avignonské zajetí papežů, papežský fiskalismus to vše šlo mimo vliv Karlův.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 67 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 35 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz