Kolssteyn mi v SZ píše:
... mám takovej dotaz, pro ověření- čáslavskej sněm byl roku 1421, o deset let později (1431) se ale v Čáslavi už nic takovýho nekonalo ne? Na nějakým sněmu měl být Prokop Holý, to teda nevím kde to bylo, ale víc takových větších shromáždění se nedělo v tomto roce, že?
Ano, v roce
1421 se konal husitský, velice významný sněm v Čáslavi, který byl svými závěry přímo přelomový ...
R. 1431 toho bylo povícero:
V tomto roce,
v únoru, se sice konal také husitský sněm, ale
v Kutné Hoře. Prokop Holý se ho zřejmě účastnil za tábory a nevylučoval bych (v souladu s F. M. Bartošem), že se stal též členem 12členné vlády, která byla ustanovena na tomto sněmu. Pohybujeme se však na velmi tenkém ledě spekulací a hypotéz, protože o tomhle sněmu - narozdíl od toho před 10 lety - se moc neví.
19. dubna bylo zahájeno jednání s polským králem na Wawelu
v Krakově, kde českou stranu vedl Prokop Holý. Mandát k tomuto jednání mu udělila právě vláda ustanovená na únorovém sněmu.
Na únorovém sněmu byl také dohodnut jeden z dalších článků nekonečného řetězce hádání pražských a svazových kněží, které se uskutečnilo
na počátku května v Praze. Tento synod (církevní sněm), jehož se Prokop Holý navrátivší se z Polska zřejmě ještě stihl zúčastnit, rozhodl o účasti na Chebských jednáních.
Ve 3. dekádě května proběhlo jednání ("sjezd")
v Chebu se Zikmundem, ale toho se Prokop Holý již nezúčastnil, ale pověření a plnou důvěru získali jeho 2 zástupci. O tomto jednání opět mnoho nevíme. Víme jen, že skončilo fiaskem, protože tady husiti podruhé (poprvé na polských jednáních) předložili požadavky obsažené v Chebském soudci. To bylo nepřijatelné, takže poslední kruciátě nestálo nic v cestě ...