Často se historikové i badatelé - třeba Ivanov - snažili dopátrat významu slova "Žižka", protože to není jméno rodové, ale je to přezdívka, kterou mu dali ještě v mládí z určitého důvodu. Co by mohlo být tím důvodem se snaží badatelé dopátrat, protože si myslí, že by jim to mohlo hodně pomoci i při pátrání po Žižkově osobnosti, původu, charakteru, ap.
V těch teoriích vysvětlujících původ toho jména se omýlalo snad úplně vše od "žížal" (středověké souhrnné označení pro vše žijící ve vodě, takže když měl Žižkův erb raka ve znaku = žižala x Žižka), přes pochybné Komenského "Žižka=jednooký", až po "žhář", tedy ve smyslu požár, třeba když někdo Žižkovi vypálil rodný dvorec. Třeba.
Ku podivu si badatelé nepovšimli jedné věci:
Než se na nad Prahou začal rodit Pražský hrad, bylo na místě jeho budoucí lokace posvátné obětiště i pohřebiště zvané ve staré slovanštině "Žiži". Protože zde docházelo k pohřbům předních kmenových vůdců i šamanů, a to žárovými pohřby (u před velkomoravských Slovanů v Čechách prokázáno, hlavně pahorek Žiži přestal plnit svůj účel někdy kolem roku 800, kdy zde vznikla první stálá zástavba), a obětování starým slovanským božstvům za použití ohně, jako očistného elementu, pak je jasné, že slovo Žiži" používali staří Slované jako označení pro žár/požár/rudou zář/oheň. Protože ve slovanském prostředí rituální pojmy a rituály samotné dlouho přežívaly - viz. Kosmova zpráva o tom, že ještě za vlády Břetislava II. (1092 - 1100) lidé běžně uctívali posvátné luhy a háje a obětovali bohům - je pravděpodobné, že i slovo Žiži se v české kotlině udržovalo při životě až do dob Lucemburků. Když tedy náš Žižka měl něco dočinění s ohněm nebo měl rudé vlasy a vousy - tehdy i dnes poměrně vzácné - tak mu mohli lidé říkat "Žiži" nebo "Žižku", z čehož už jen jen blizoučko k "Žižka".
Jako protiargument však musím říci, že naprosto netuším, proč se slovo "Žižka" nepoužívalo už předtím nebo potom. Že je zkrátka slepý rek jediným, kdo byl takto označen. To popírá většinu teorií, že by to mohla být přezdívka spojená s tehdy známými slovy a pojmy...
Ale zase je to moje pořád lepší, než Bauerova teorie, že to mohlo klidně vzniknout i od toho, že rodiče na malého Žižku šišlali zdrobnělinu a ekvivalent Jan - Ježek.