Název: Z rodinného života husitských hejtmanů
Autor: Jiří Hás
Vydal: Nakladatelství ONYX, b.d. [2009], edice Střípky minulosti, 104 s.
Obal:Nenápadná, avšak zajímavá brožura je rozdělena do tří částí.
První obsahuje faktografický výčet manželek a potomků husitských hejtmanů včetně Jana Žižky a Prokopa Holého. V závěru je konstatováno, že žádná z těchto žen prokazatelně nedoprovázela svého manžela na válečných taženích, nýbrž je trpělivě očekávaly v teple svých domovů. Na konci je pak ještě připojena kapitolka o Žižkově hradě Kalichu.
Druhá část je celá věnována Janu Roháči z Dubé, autor zde poněkud zpochybňuje současný výklad událostí - Jan Roháč za mlada možná vůbec nesloužil v lapkovské družině Mikeše Zúla z Ostředka, jeho příbuzenství s Hynkem Ptáčkem vůbec není jisté (byť je na s. 52 vyobrazen rodokmen), hrad Sion možná studnu měl, při vykopávkách (ovšem nikoliv poválečných Evy Jánské, nýbrž amatérského archeologa Tomáška 1936-1937) se našlo minimálně deset zmrzačených lidských koster a množství prakových koulí, líté boje tedy musely trvat nejméně týden...
Autor celý sled událostí interpretuje jako nesmírně komplikovanou politickou hru, v níž se načas pragmaticky sešly cesty Jana Roháče a Hynka Ptáčka (byť každý sledoval diametrálně odlišné globální cíle), jejímž účelem bylo provdat Barboru Celskou za Vladislava Jagellonského a vyšachovat tím z nástupnictví Albrechta, "kladivo na kacíře".
(Což mi přece jen přijde jako příliš odvážná a příliš málo fakty podepřená konstrukce. Navíc mi není jasné, zda autorem těchto úvah je Jiří Hás nebo Bohuslav Ryšánek, kronikář obce Chlístovice, který je podepsán v závěru kapitoly.)Třetí částí je pak obrazová příloha.