odpurce paleni v sudech píše:
Okolnosti dobytí:
Prakticky všechny dobové záznamy, se díky důkladnému archeologickému průzkumu nepotvrzují.
Ano, z archeologického výzkumu vyplývá, že obléhání Sionu bylo spíše formálního charakteru, tedy něco jako blokáda. Vzhledem k politickým souvislostem bychom však očekávali, že obléhání Sionu by mělo být opravdovým dobýváním, neboť císař měl eminentní zájem na Roháčově likvidaci. Zde tedy vykopávky dr. Jánské přinesly dostatek podkladů pro zásadní přehodnocení sionského dramatu.
odpurce paleni v sudech píše:
Ani obléhací tábor a žádné podkopané šachty.
Obléhací tábor se ve zbytcích dochoval. Nejvýraznějším pozůstatkem je výše zmíněné velitelské stanoviště. Přibližovací štola mohla být výmyslem E. Piccollominiho a nebo byla vybudována v jiném místě, kde ji výzkum neodhalil. Obecně se sapy kopaly přes tu část předpolí, která byla dobře postřelována obránci až do míst při patě opevnění, která byla palbou kryta zpravidla mnohem hůře. Zvláště to platilo u pasivních fortifikací bez flankovacích prvků.
odpurce paleni v sudech píše:
Hrad, který nemá rozlohu ani jeden hektar, by v žádném případě nedokázal uživit na šedesát lidí po čtyři měsíce.Tím méně, když nemá ani zdroj pitné vody.
Jádro Sionu se nám sice může zdát nevelké, ale pokud se podíváme na stavební podobu většiny českých hradů v době husitské revoluce, tak málokterý šlechtický hrad byl výrazně větší. Velké hrady stavěl pouze panovník nebo nejvýznamnější šlechtické rody. Rozloha šlechtických hradů byla zvětšena vesměs až pozdně gotickými přestavbami, ať už z důvodů obranných či hospodářských.
60 obránců teoreticky mohlo na Sionu přežívat 4 měsíce i bez zdroje vody celkem v pohodě, pokud by ovšem na hradě nevznikl požár. Srovnání s dobovou námořní lodí je podle mne na místě, protože větší plavidla typu karak mívala posádku kol. 60-ti mužů při délce cca 25 m a šířce 8-9m.
Já tenhle příměr trochu rozvedu:
Zásoby převážené na lodi umožňovaly strávit posádce na moři i několik měsíců. Příděly potravin vypadaly asi takto (dle lodi Sao Gabriel Vasca da Gamy).
Potraviny uvažované pro 1 muže na den:
1,5 libry sucharů (0,7kg), 1 libra hovězího (0,45kg) nebo 0,5 libry vepřového masa (0,23kg), 2,5 l vody, 1,25 l vína + další pochutiny
Pro 60 mužů na den bylo tedy potřeba 42kg sucharů, 27kg hovězího (nebo 13,5kg vepřového masa), 150 l vody, 75 l vína.
A na 4 měsíce (120 dní) by vycházelo: 5 040kg sucharů, 3 240kg hovězího (nebo 1 620kg vepřového) masa, 18 000 l vody (příp. 9 000 l vína). Pro nevelkou loď by znamenala taková zásoba potravin ohromnou zátěž, pro hrad to bylo jedno, do něj by se vešly i daleko větší zásoby, pokud se o obléhání vědělo předem.
Těch 18 000 litrů vody by obnášelo např. 90 dvouhektolitrových sudů. Ale byl-li potok přímo u hradu, dalo se s ním po určitou dobu počítat, než byl přehrazen nebo otráven. Rovněž tak dešťová voda ze střech se obvykle sváděla do cisteren. V rámci příprav na obléhání nechal Roháč ohradit zdí plošinu pod hradem, ze které vedla rozsedlina k potoku. Do této ohrady by se vešlo větší množství sudů a kádí (?)
odpurce paleni v sudech píše:
Sion byl postaven, jako soukromé sídlo.
Ano, ale v r. 1437 se toto sídlo stalo útočištěm několika desítek husitských radikálů, kteří už neměli kam odejít. Sion si zvolili za místo svého posledního odporu a tak ho opevnili a vyzbrojili, jak jen to šlo.
Někdo možná srovnává mohutnost Sionu s pozdně gotickými hrady či novověkými pevnostmi nebo snad s křižáckými hrady v Palestině a Sýrii. Jenže v r. 1437 nebyl vývoj středoevropských fortifikací zas až tak daleko a Sion s opevněným předhradím, děly a silnou posádkou mohl znamenat poměrně tvrdý oříšek. Určitě ho nebylo možné dobýt jen tak útokem po žebřících, neboť posádka útok čekala a opevnění bylo dostatečně vysoké. Proto bylo přistoupeno k blokádě, která po měsících nečinnosti ukolébala obránce tak, že rozhodný útok vůbec nečekali a nebyli k obraně připraveni.
odpurce paleni v sudech píše:
Z tří tisíc nalezených předmětu na hradě, činí pouhé 4% předměty vojenského charakteru....
Je to opravdu málo. Pokud nechceme připustit, že zbraně, střely a výstroj byly důkladně posbírány vítězným vojskem, nezbývá, než se domnívat, že vojenská aktivita u Sionu byla minimální

.
odpurce paleni v sudech píše:
Pokud je to pravda, tak už toto je velmi solidní důkaz, jak bylo velmi jednoduché proniknout do hradu.
Nebylo to jednoduché. Předhradí bylo opěvněno mohutnými příkopy a valem, na jehož koruně byla pravděpodobně zeď na hliněnou maltu (tzv. "na sucho") včetně několika obranných staveb. Proti jádru hradu nebylo předhradí takto zajištěno, takže bychom mohli předpokládat průnik nepřítele do předhradí přes šíjový příkop mezi jádrem a předhradím. Jenže tato slabina byla evidentní na všech ostrožných hradech a proto se příkop proti svahům uzavíral zdmi nebo dřevěnými stěnami. Na Sionu bylo právě v šíjovém příkopu mezi pilíři mostu nalezeno několik nášlapných ježků. I toto místo bylo tedy opevněno a písemné zmínce o Roháčově zajmutí můžeme, leč nemusíme, věřit
odpurce paleni v sudech píše:
A proč ten Ptáček útočil po tak dlouhé době?Ono je to zvláštní, ale vypadá to, že takové postupy už má v krvi.Například při dobývání hradu Ostromeče.Tam sedí tři měsíce a potom posádku klidně pustí...
Zřejmě z politických důvodů byl zvolen takovýto přístup

. Zmasakrování posádek dobytých hradů by ke klidu v zemi nepřispělo. Nakonec víme, jaká byla reakce na popravu Roháče a jeho sionské posádky. Vyvolalo to otevřený rozkol mezi Zikmundem a husitskou šlechtou, z nichž mnozí opověděli císaři nepřátelství, až musel nakonec z Čech uprchnout.