Napo_Leon píše:
... Albrecht si počínal ve válce s husity krutě a úspěšně ...
O tom prvním nelze ani v náznaku pochybovat, ale s tím druhým by se dalo - taky úspěšně - polemizovat.
Je pravda, že některé posádky na Moravě byly střídavě pod kontrolou tohoto Habsburka, a to ještě díky masivní podpoře svého tchána, avšak jeho vliv v husitských Čechách byl takřka nulový.
Nakonec posuďte sami:
Začalo to debaklem při obležení Tábora v době 1. kruciáty v r. 1420. Při 3. kruciátě r. 1427 měl Albrecht opět zaútočit z jihu, ale nezapojil se ani do příprav. Úspěšnější byl až při poslední, čtvrté kruciátě v r. 1431, kdy "nebojácně" vpadl na Moravu, aby tak mj. vázal moravskou kališnickou šlechtu.
Pod vlivem svého tchána pak souhlasil i splatností kompaktát pro Moravu. To mu však k úspěchům přičíst nelze, byl tak "pouze" nucen respektovat závěry Basilejských jednání.
Pospolitost teritoriálního vlivu lucembursko-habsburské rodinné aliance na Moravě se začala tvořit v r. 1421. Erozi začala podléhat vlivem velkých výprav českých husitů (1423 – 1426 i později) do těchto končin. S předáním Markrabství moravského pod Albrechtovu správu Zikmundem, které Čornej označil za "
státoprávní zločin" (
VDZKČ V., str. 464), nemohli mnozí Moravané souhlasit, a proto někteří nerozhodní a vlažní moravští utrakvisti začali podporovat zásahy Čech proti aliančnímu uskupení a jeho posádkám. Při těchto výpravách na Moravu se čeští husité všude tam, kde to jen šlo, zachytávali a dosazovali své posádky. I Morava byla totiž součástí důležité politicko-vojenské strategie spočívající v tom, že žádná z tzv. vedlejších zemí nesmí být od Koruny odtržena. A Morava jako markrabství měla v tomto ohledu postavení ještě výsadnější.
Dalším Albrechtovým debaklem byla např. Břeclav, významné město strategicky důležité směrem do Uher i Rakous.
Jedny z prvních husitských zahraničních výprav směřovaly do severních Rakous a byly mnohdy úspěšné, jak se o tom píše i tady na fóru v jiných tématech. Kdepak byl v této době "markrabě moravské"? Patrně se obával, když se husiti objevili až Stockerau a Korneuburku, aby si to husitské armády nenamířily směrem na metropoli na Dunaji. Tyto obavy však byly liché, neboť jim v cestě stál zmiňovaný veletok.
Kdybychom tedy měli rekapitulovat a na jednu misku vah položili Habsburkovy úspěchy a na druhou neúspěchy, obávám se, že by se tyto pomyslné váhy převážily na stranu, kde je právě ona miska s neúspěchy. Pouze se můžeme dohadovat, jak hodně byla tato strana vah nakloněna ...
Napo_Leon píše:
... byl nesmiřitelný, čímž si vysloužil označení "Kladivo kacířů" ...
... s rezavějící hlavou a naštípnutým topůrkem plném třísek.