Radek Labuťa píše:
Předem se omlouvám za další spekulace na téma "co by, kdyby". Ale nedá mi to nezeptat se. Jak vidíte porážku u Křeče roku 1435?
Další neprávem zapomenutá a přehlížená bitva českých dějin. V téměř každém podrobnějším seznamu významných bitev našich dějin bitva u Křeče chybí, ačkoliv "bitvy" u Sudoměře, na Vítkově, Žižkovy bitvy a jiné, abych jmenoval alespoň ty husitské, tam samozřejmě nechybí, a to i přesto, že počty vojsk a mužů to byly bitvy přeci jen skromnější než ta u Křeče.
Je to také tím, že autentických a soudobých popisů bitvy u Křeče je minimum a máme tak prakticky pouze údaje typu: "19. srpna 1435 porazil Oldřich z Rožmberka se svými spojenci táborské oddíly." Bitva to byla značného rozsahu (viz údaje o padlých), však také Rožmberk ihned informoval císaře Zikmunda do Trnavy, jak vylikou zásluhu má, když odstranil rušivý táborský element, který narušoval jednání se Zikmundem a koncilem.
Význam bitvy u Křeče vidím v následujícím: definitivní oslabení bojeschopnosti táborského vojska (nikoli ale zánik táborských sil, jak již správně podotkl kolega hejtman), pád Jana Roháče z Dubé a jeho nahrazení diplomatičtějším a více vlastního prospěchu hledícím si Bedřichem ze Strážnice (řečeno diplomaticky
) a koneckonců pohřbení všech nadějí na prosazení čtyř artikulů pražských, pro které zemřelo tolik lidí, a kterým na konci roku 1435 věřila již jen hrstka mužů. Brána k dohodě s koncilem a stárnoucím císařem se znovu o trochu více pootevřela.
Opět Oldřich z Rožmberka stál ve správný čas na správném místě. To uměl vydatně. Vysloužil si Lomnici, či spíše si jí zabral a držel jí navzdory císaři tak dlouho, dokud Zikmund nezemřel a Oldřich si nestačil vyrobit zaručeně právé a zfalšované privilegium, které mu Lomnici zaručilo. Takhle se hromadí majetek, pánové