Právě je 22.11.2024 - 00:50

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 102 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jiřího matka
PříspěvekNapsal: 15.04.2009 - 17:30 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8822
Bydliště: Athény východních Čech
Je zajímavé, že v této diskusi ještě nepadla zmínka o matce českého krále ... :? :wink:

Měla jím být údajně Anna z Vartenberka z rodu pánů z Vartenberka, jinak ze Stráže pod Ralskem. Poprvé o ní nacházíme zmínku v pramenech až z r. 1486. V jaké souvislosti?
Jiřího dcera Zdena (Sidonia) z Poděbrad byla v květnu 1464 provdána za saského vévodu Albrechta zvaného Srdnatý z rodu Wettinů. Pro jejich syna Jiřího nechali jeho strýčkové z Čech vyhotovit rodokmen, v němž nemohl pochopitelně chybět ani Jiřího děd, jeho jmenovec a český král, ani matka Jiřího z Poděbrad, prababička Jiřího Wettina z matčiny strany.
A zde poprvé nacházíme jména Anny z Vartenberka, neteře(?) známého korouhvičky Čeňka z Vartenberka a Aniny sestry(?) Kateřiny z Vartenberka, manželky našeho nechvalně známého Oldřicha z Rožmberka.

Neví o tom někdo něco bližšího? ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Jiřík z Poděbrad - král Čechů
PříspěvekNapsal: 21.08.2010 - 20:05 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2010 - 11:42
Příspěvky: 454
"Nic tě orel, nic Řím hrozivý, nic zbraň nedovedla Uhrova, i všemu já vzdor světu žezlo nosil."

O Jiříkovi tu už bylo řečeno hodně a je těžké se neopakovat, takže bych se jen rád podělil o to, proč je pro mně Jiřík jeden z největších českých králů. Předem říkám, že českou historii miluju a mám k ní velkou úctu, takže Jiříka pochopitelně obdivuju, protože i když nejsem nacionalista, tak skutečně český král a královna jsou vzácným jevem v našich dějinách. :)

Král dvojího lidu, pro současné generace to znamené většinou, že Jiřík byl králem v zemi, kde byli katolíci a kališníci. To je pravda. Ale Jiřík byl hlavně králem Čechů bez ohledu na náboženské vyznání. Přísahal, že bude dodržovat kompaktáta, která zaručovala svobodné působení kališnické víře po boku katolíků. Ale to samé slíbil například i Albrecht a Ladislav Pohrobek a kdyby skutečně vládli o trochu déle, tak by ztěží ztrpěli v zemi dvojvěří. Jiřík tak plnil přísahu, ale hlavně ctil svůj politický program hluboké tolerance. V jeho politickém programu byla mravní i vladařská idea, že náboženské zájmy se nikdy nesmí stavět nad zájmy státu a celozemské a celonárodní otázky. Sám Jiřík byl osobním příkladem náboženské snášenlivosti, vždyť jeho druhou manželkou byla Johanka z Rožmitálu, sestra předáka katolické strany. V tomto byl Jiřík skutečně panovníkem nadčasovým. České země byly tehdy již o dva kroky před ostatními zeměmi, nejenže v Čechách existovalo dvojvěří, které společně koexistovalo, ale český král nenadržoval ani jedné ze stran, ačkoli to byla vyjímka. Tohle, náboženský dualismus a panovnická konfesijní tolerance, si musela Evropa v dalších stoletích teprve "vynalézt" (huj, teď jsem na chvíli zněl jako Ježek ze Středověku :D).

Tohle české politice vždy chybělo. Hašteření konfesí provázelo naše země až na Bílou horu, kde na to doplatili všichni. Jiřík byl průkopník v mravním uvažování středověku a dokázal se přenést přes staletí dopředu až k našimi dobám. Byl bohužel v tomto ohledu (a nejen tomto) nepochopen, odsouzen a nenásledován. Byl to prý král kacířů, ačkoli přesnější by bylo označení král Čechů. Kolik dal za svou vládu pronásledovat katolíků? To není řečnická otázka, já to vážně nevím, nikdo jsem o tom nic nečetl. :)

Druhou a neméně významnou skutečností, proč je pro mně Jiřík velikán, je jeho idea o řešení sporů u stolu a ne na bojišti. Jiřík boj neměl rád, ale dokázal zaútočit. Prahu dobyl roku 1448 tak bleskově a mírumilovně, že se nesmělo ve městě ani loupit a znásilňovat (!). Tady si dovolím zaspekulovat a představit si, jak se asi čtrnáctiletý mladík tváří u Lipan na to, že lidé stejného jazyka, smýšlení (jen jinak pojatého) a bývalí spojenci a přátelé zabíjejí jeden druhého. To bylo trauma a vystřízlivění. Již nikdy zbytečné krveprolití. Boj je někdy nutný, ale pokud je alespoň minimální šance na zachování míru, i za cenu ústupků, tak se musí dát stolu přednost před mečem. I v tady Jiřík překračuje svou dobu. A vůbec nesnižuje na tomto konstatování fakt, že Jiřík svou středověkou OSN zformoval až v době, kdy mu teklo do bot, a mírový plán koncipovali jeho rádci. Kdyby vládl Jiřík ve Francii, Anglii nebo v říši, tak by byl možná jeden z největších králů pozdního středověku. Protože však byl uvězněn českými horami, kde se po mnoho let bojovalo za kalich a boží pravdu, tak ho nikdo nebral vážně.

Třetí a poslední velikánovou zásluhou, kterou u mně stojí s Karlem IV. a Přemyslem I. na pomyslném vrcholu žebříčku českých králů, je fakt, že Jiřík obětoval dynastickou politiku (hnací motor středověkých vládců) na oltář státu. Tím je Jiřík státník, kterých jsme nikdy mnoho neměli. Obětovat osobní ambice ve prospěch celku, to se v Čechách nestávalo u vládců příliš často.

Budiž tedy věčná chvála králi Jiřímu, který i po smrti zůstal králem dvojího lidu (srdce pohřbeno v Týnském chrámu a tělo v katedrále sv. Víta). I to ukazuje na jeho smýšlení, tělem a myšlením byl Čech, ale srdcem kališník. A nebránilo mu to v tom být dobrým králem všech. Velký příklad i pro nás. Jen škoda, že v historii vidí poučení jen ti vzdělanější z nás. :wink:

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Poslední český král
PříspěvekNapsal: 21.08.2010 - 23:17 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1283
Bydliště: Plzeň - město Slunce
V době Jiříka z Poděbrad ještě bylo zvykem, že král vedl vojsko do bitvy jako za starých rytířských časů. Ale také v ní skutečně bojoval?
Známé i méně známé obrazy z Jiříkova života jsou také tady:
http://ao-institut.cz/texty/Ceske-dejin ... iasem.html
http://ao-institut.cz/texty/Ceske-dejin ... ebrad.html
http://ao-institut.cz/texty/Ceske-dejin ... ebrad.html
http://ao-institut.cz/texty/Ceske-dejin ... islav.html
http://ao-institut.cz/texty/Ceske-dejin ... ebrad.html


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jiřík z Poděbrad - král Čechů
PříspěvekNapsal: 22.08.2010 - 10:58 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8822
Bydliště: Athény východních Čech
Napo_Leon píše:
... Kolik dal za svou vládu pronásledovat katolíků? ...
Zajímavá otázka!
Obávám se, že to by ani nešlo. Pochopitelně s výjimkou válčení s vnitřní "katolickou" opozicí.
Zato klidně nechal popravit kališníka Jana Smiřického a o Jiřího vztahu k Jednotě bratrské, jednomu z nejvýznamnějších produktů české reformace, netřeba se snad (znovu) rozepisovat ...

Napo_Leon píše:
... Druhou a neméně významnou skutečností, proč je pro mně Jiřík velikán, je jeho idea o řešení sporů u stolu a ne na bojišti. Jiřík boj neměl rád, ale dokázal zaútočit. Prahu dobyl roku 1448 tak bleskově a mírumilovně, že se nesmělo ve městě ani loupit a znásilňovat (!). Tady si dovolím zaspekulovat a představit si, jak se asi čtrnáctiletý mladík tváří u Lipan na to, že lidé stejného jazyka, smýšlení (jen jinak pojatého) a bývalí spojenci a přátelé zabíjejí jeden druhého. To bylo trauma a vystřízlivění. Již nikdy zbytečné krveprolití ...
Ano, to je zajímavá úvaha, vůbec ne nepravděpodobná.
Flagrantním příkladem této úvahy by mohl býti Vilémov. Čornej rozhodně tvrdí, že by Jiří z Poděbrad ani vítězstvím v této bitvě ničeho významného nedosáhl. A moje nepatrnost dodává, že v souvislosti s citovaným si ze dvou zel Poděbrad u Vilémova vybral to menší, i když pro většinu "militantně" naladěných Čechů velice obtížně pochopitelné ... :wink: :idea:

Napo_Leon píše:
... Třetí a poslední velikánovou zásluhou, kterou u mně stojí s Karlem IV. a Přemyslem I. na pomyslném vrcholu žebříčku českých králů, je fakt, že Jiřík obětoval dynastickou politiku (hnací motor středověkých vládců) na oltář státu. Tím je Jiřík státník, kterých jsme nikdy mnoho neměli. Obětovat osobní ambice ve prospěch celku, to se v Čechách nestávalo u vládců příliš často ...
Ano, to muselo být neskutečně obtížné a dlouhé rozhodování a ve své podstatě i frustrující. Jsem přesvědčen, že to bylo jedno z nejbolestnějších rozhodnutí - pokud ne vůbec nejbolestivější - v Jiřího životě, které musel učinit! Sen, vize i ambice o založení nové, vpravdě české dynastie se rozplynuly jak dým.
Pro lidi, jimž v žilách nekoluje modrá krev, jsou Jiřího pocity, které v této souvislosti nutně musel prožívat, asi obtížně pochopitelné.

Napo_Leon píše:
... Budiž tedy věčná chvála králi Jiřímu, který i po smrti zůstal králem dvojího lidu (srdce pohřbeno v Týnském chrámu a tělo v katedrále sv. Víta). I to ukazuje na jeho smýšlení, tělem a myšlením byl Čech, ale srdcem kališník. A nebránilo mu to v tom být dobrým králem všech. Velký příklad i pro nás. Jen škoda, že v historii vidí poučení jen ti vzdělanější z nás.
Amen!

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 22.08.2010 - 16:33 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2010 - 11:42
Příspěvky: 454
Když už tu jsou odkazy na obrázky... tak zrovna tenhle jsem si dal zarámovat a mám ho nad postelí (a to jako fakt) :wink:

Obrázek

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Poděbrad - Korvín (Vilémov)
PříspěvekNapsal: 21.09.2010 - 09:00 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8822
Bydliště: Athény východních Čech
Matyáš Korvín je také někdy srovnávám se Zikmundem Lucemburským. Toto srovnání však pokulhává na obě nohy, ale o tom třeba někdy jindy.

Martin Picek píše:
... Ano, Matyáš Korvín bývá Čechy obvykle označován za "zrádného". Aby taky ne, vždyť chtěl českou korunu pro sebe ... Vždycky se totiž s protivníkem jedná lépe, když je jeho hlavní představitel zavřen pod zámkem ve věži či kamsi "zmizí". ... Kdyby Matyáš seděl v kobce nějakého Jiříkova hradu ...
Myslím, že nic z toho nebyl styl Jiřího z Poděbrad.
Dával přednost diplomacii před bojem - viz právě Vilémov. To však nebylo dáno tím, že by Poděbrad byl zbabělec, který se vyhýbá boji. Vždyť po patové situaci v bojích druhé husitské války sám nabízel Korvínovi čestný souboj tváří v tvář, jakýsi "Boží soud", který by vše rozhodl. To však Korvín taky odmítl.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poděbrad - Korvín (Vilémov)
PříspěvekNapsal: 21.09.2010 - 13:47 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 27.01.2006 - 11:12
Příspěvky: 454
Bydliště: Český Brod
Jiří Motyčka píše:
To však nebylo dáno tím, že by Poděbrad byl zbabělec, který se vyhýbá boji. Vždyť po patové situaci v bojích druhé husitské války sám nabízel Korvínovi čestný souboj tváří v tvář, jakýsi "Boží soud", který by vše rozhodl. To však Korvín taky odmítl.

Ze strany Jiřího šlo nepochybě jen o gesto, které nemínil vážně a od Korvína bylo velkorysé, že takovou nabídku svého bývalého tchána odmítl. Jiří byl o generaci starší a v době nepřátelství s Korvínem trpěl velkou obezitou a vodnatelností. Nebyl schopen se postavit fyzicky zdatnému Korvínovi v souboji. Špatný zdravotní stav Jiřího mohl být i důvodem ke stylu jeho politiky na sklonku života.

_________________
Martin, střelec českobrodský


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poděbrad - Korvín (Vilémov)
PříspěvekNapsal: 21.09.2010 - 16:36 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8822
Bydliště: Athény východních Čech
Martin Picek píše:
... Jiří byl o generaci starší a v době nepřátelství s Korvínem trpěl velkou obezitou a vodnatelností ...
... ano, to je pravda ...

Martin Picek píše:
... Ze strany Jiřího šlo nepochybě jen o gesto, které nemínil vážně a od Korvína bylo velkorysé, že takovou nabídku svého bývalého tchána odmítl ...
... přesto bych se o tomhle neodvážil takto spekulovat.
O skutečných motivech nabídky a jejím odmítnutí se už nedozvíme, ale dokážeme si udělat relativně přesnou představu o povaze obou protivníků. Za Korvína bych nedal ani zlámanou grešli a Jiřímu už na životě až tak nezáleželo. Součástí Poděbradovy nabídky, která byla učiněna necelý rok před jeho smrtí a v době, kdy se už vzdal nástupnictví pro své syny, bylo mj. i toto (parafráze Palackého):
Poněvadž ze zlé vůle nechce Korvín přestat boj proti právoplatně zvolenému králi a opět se proti němu pozdvihl, tak Poděbrad chce zastavit toto krveprolévání a je připraven nasadit svůj vlastní život proti životu Korvínovu a nabízí souboj stejnou zbraní ve stejném odění. Vzhledem k obezitě Poděbradově je navržen úžeji vymezený plac pro souboj, aby protivníci od sebe nemohli daleko odbíhat (patrně vymezený šraňky?). A právě tento handicap Korvín ve své odpovědi odmítl.
Dle mého názoru z výše uvedeného vyplývá, že nabídka byla míněna smrtelně vážně.

Martin Picek píše:
... Špatný zdravotní stav Jiřího mohl být i důvodem ke stylu jeho politiky na sklonku života ...
Je to možné, i když např. jeho fatální rozhodnutí ohledně zřeknutí se nástupnictví svých synů bych do této kategorie nezařadil. Bylo ovlivněno "pouze" tvrdou geopolitickou realitou ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: o morálních profilech a cti ...
PříspěvekNapsal: 22.09.2010 - 12:18 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8822
Bydliště: Athény východních Čech
Martin Picek píše:
... Pokud si někdo chce svůj obrázek morálního profilu krále Jiřího vylepšit úvahou, že volba Matyáše za českého vzdorokrále byla důvodem k porušení k příměří, tak beze všeho může ...
Myslím, že o to snad ani tak nejde, jako spíš o pokud možno objektivní interpretaci historických fakt týkajících se jedné konkrétní záležitosti. :wink:
Když už jsme u těch morálních profilů, tak bych si dovolil připomenout málo známou skutečnost vztahující se k období krátce poté, co byl Jiří z Poděbrad zvolen králem. Nový český král se musel za své předběžné uznání Římskou kurií zavázat tajnou přísahou k poslušnosti papeži, k zachování jednoty víry a k tvrdému postupu proti kacířství svých poddaných. Někdo by to mohl považovat za jakýsi kompromis, ale pro utrakvistickou majoritu (by) tato tajná přísaha představovala pokrytectví, ne-li rovnou zradu na jejich konfesi bez ohledu na to, že s výjimkou Jednoty bratrské se touto přísahou Poděbrad stejně moc neřídil.
BTW. Kdo si pozorně přečte Jiřího CV v Rejstříku osob na hlavních stránkách tohoto webu, tak i o tomhle se v něm dozví. Netřeba snad tlumočit, co tím autor tohoto příspěvku chce naznačit ...

Martin Picek píše:
... Matyáš Jiřího podcenil (resp. přecenil jeho čestnost) ...
Ano!
Bohužel přesně to samé se přihodilo i králi Jiřímu z Poděbrad ve vztahu ke Korvínovi ... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Uhrov, Olomouc
PříspěvekNapsal: 05.10.2010 - 12:03 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8822
Bydliště: Athény východních Čech
Martin Picek píše:
... Pokud by se příměří domluvené v Uhrově a Olomouci týkalo pouze vojenských operací a nebyly stanoveny jeho politické podmínky (např., že Matyáš zanechá nepřátelství) ...
Martin Picek píše:
... Podrobnosti Uhrovských ani Olomouckých jednání neznám, možná nevešly v obecnou známost a není tedy snad ani zřejmé, čeho všeho se týkaly ...
Protože těchto jednání jsme se v našich diskusích dotkli vícekrát, pokusím se do toho vnésti maličký paprsek světla, větším bohužel nedisponuji. A protože na tato jednání nejvíce doplatil Jiří z Poděbrad, dovolil jsem si tento příspěvek vložit do tohoto tématu.

Závěry z jednání v Uhrově byly domluveny "per huba". To by snad ani tak nevadilo, jako to, že Jiří z Poděbrad nepožadoval za daného stavu vojenské situace u Vilémova od Korvína žádné záruky. Tak jako Jiřímu prostí vojáci vyčítali, že Korvína u Vilémova nerozdrtil, nepožadování záruk mu zase nemohli odpustit jeho šlechtičtí přívrženci. Jak se později ukázalo právem! Ale k věci.
O tom, co bylo domluveno v Uhrově (Jiří Matyášovi slíbil svůj kurfiřtský hlas při jeho volbě na římský trůn, slíbil mu také, že se za něj přimluví i u ostatních 6 kurfiřtů. Za to mu Korvín slíbil, že vrátí "... všecky zámky a krajiny, které ... pod se podmanil." [Palacký] a že bude prostředkovat v jednáních mezi svým bývalým tchánem a Římskou kurií), se můžeme částečně dozvědět z obsahu poselství krále Jiřího k braniborskému markraběti Albrechtovi a francouzskému králi Ludvíkovi XI., které se uskutečnilo nedlouho po jednáních v Uhrově.

Na jednáních v Olomouci (přesněji řečeno na středokratech mezi Olomoucí a moravským Šternberkem) byly Jiřímu z Poděbrad jménem legáta Lorenza Rovarelly předloženy tak ponižující a záludné podmínky, s tak sarkastickou dikcí, že je český král musel odmítnout. Posuďte sami.
Jiří měl se svými přívrženci konvertovat ke katolické víře a měl se vzdát všech článků odsouzených římskou církví. Pozn.: U těch článků se obávám, že Rovarella nevěděl ani, co píše (podmínky byly předány písemně). Dále je na českém králi požadována restituce církevního majetku, tedy návrat někam před rok 1419. Korvínovi mělo být umožněno, aby mohl ustanovit arcibiskupa, biskupy, opaty, probošty a další sluhy Boží. Jiří měl zajistit, aby celá zem nastoupila proces konverze k jedinému správnému náboženství. Přítel Jiřího z Poděbrad arciakcíř Jan Rokycana měl být vydán do jejich rukou, aby mohl stanout před soudem papežské kurie. Korvína, který si mohl ponechat všechny hrady i území, měl Poděbrad přijmout za svého syna a jemu přísahat. Za to mu bude blahosklonně umožněno používat královský titul i s jeho důchody.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 05.10.2010 - 14:36, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Uhrov, Olomouc
PříspěvekNapsal: 05.10.2010 - 14:00 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 27.01.2006 - 11:12
Příspěvky: 454
Bydliště: Český Brod
Jiří Motyčka píše:
Jiří měl zajistit, aby celá zem nastoupila proces konverze k jedinému správnému náboženství. Přítel Jiřího z Poděbrad arciakcíř Jan Rokycana měl být vydán do jejich rukou, aby mohl stanout před soudem papežské kurie. Korvína, který si mohl ponechat všechny hrady i území, měl Poděbrad přijmout za svého syna a jemu přísahat. Za to mu bude blahosklonně umožněno používat královský titul i s jeho důchody.

Takže zbývalo už jen pošimrat Jiřího pod bradou a bodře ho poplácat po zádech. :? Něco ve smyslu: "no, tys tomu dal rošťáku kacířská, ale my ti milostivě dáme šanci, abys prohlédl a svoje chyby napravil." To mi trochu připomíná probošta z "Proti všem". Každopádně to byla provokace nevídaného kalibru. Proti takovému jednání bylo porušení jakéhosi pofiderně definovaného příměří jen malou vadou na kráse.
Je potěšitelné, že Jiří byl schopen vojensky udeřit tak tvrdě. Jak jsem již psal, právě v této době vidím mnoho důvodů, aby královské vojsko přešlo od defenzivní taktiky vozové hradby k útočné taktice silných jezdeckých jednotek a pěších šiků. Se starou taktikou vozové hradby by si moc neškrtli. Tím ale nechci říci, že by se snad válečné vozy přestaly úplně používat 8) .

_________________
Martin, střelec českobrodský


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Uhrov, Olomouc
PříspěvekNapsal: 05.10.2010 - 14:53 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8822
Bydliště: Athény východních Čech
Martin Picek píše:
... Každopádně to byla provokace nevídaného kalibru ...
Ano, přesně tak.
Tomu mj. nasvědčují 2 body, jeden z jednání Uhrově a druhý z Olomouce, které jdou přesně PROTI sobě:
Citace:
... Korvín slíbil, že vrátí "... všecky zámky a krajiny, které ... pod se podmanil."
vs.
Citace:
... Korvína, který si mohl ponechat všechny hrady i území, měl Poděbrad přijmout za svého syna a jemu přísahat ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: příměří = škrt pres rozpočet ...
PříspěvekNapsal: 06.10.2010 - 17:44 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8822
Bydliště: Athény východních Čech
Napo_Leon píše:
... Jiřík neměl jediný důvod porušit příměří s Matyášem, protože to bylo právě toto příměří, které ho drželo nad vodou a dávalo mu naději ...
... tím dalším důvodem bylo to, že toto příměří vyvolalo v Římě zděšení.
Papežské kurii příměří uzavřené u Vilémova vůbec nehrálo do karet a tudíž i legát Rovarella musel urychleně měnit politické plány své mise. Legát pobýval na sněmu v Regensburgu (Řezno), ale když obdržel zprávy o příměří, rychle kvačil do Čech. Bylo nutno přijmout druhý, záložní plán, jehož součástí bylo předložení potupných podmínek pro Jiřího z Poděbrad a ve spolupráci s vnitřní opozicí zvolit Matyáše Korvína českým (vzdoro)králem. A o tom jsme si už povídali ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 11.11.2010 - 20:37 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2010 - 11:42
Příspěvky: 454
Nevím, jestli jste si toho všimli, ale na YouTube kdysi někdo nahrál dokumentární balady "Z rodu Lucemburků" a "Od krále Holce po Jagellonce" ve velmi dobré kvalitě. Jsou to vesele a zjednodušeně podané krátké dokumnety o českých panovnících. I když je zvolená forma brána s nadsázkou a cílená na nezkušené zájemce o historii, tak má zábavné podání a je to hlavně výstižné. Povině s tím do škol! Tady díl o Jiříkovi z Poděbrad:

1. díl http://www.youtube.com/watch?v=JdTnxUVbY7s

2. díl http://www.youtube.com/watch?v=NDkTvFmMP-Y&feature=related

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: občanská válka za JzP ...
PříspěvekNapsal: 23.11.2010 - 19:44 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8822
Bydliště: Athény východních Čech
Tom píše:
... Já jsem se dodnes domníval, že za Jiřího z Poděbrad jsme občanskou válku měli ne? ...
Ano, na svoji domněnku máš nezpochybnitelné právo, jako každý jiný na tomto svobodném diskusním fóru ...

Pronesu (účelovou) kacířskou myšlenku, za níž mě možná všichni příznivci i "příznivci" husitství odsoudí do pekel. Tu občanskou válku, která skončila u Lipan, rozpoutali husiti.
Avšak "občanská válka", kterou má na mysli Tom, byla husitskému králi vnucena a neměl z ní vůbec žádnou radost. Za situace, kdy musel čelit i zahraniční opozici, byla domácí válka tím posledním, co mohl potřebovat! Je třeba si uvědomit, že by Jiří z Poděbrad bez podpory katolické šlechty nebyl zřejmě nikdy králem zvolen. A někteří představitelé této šlechty v čele se Zdeňkem Konopišťským ze Šternberka se stali zakládajícím členy Zelenohorské jednoty. Tito kdysi volitelé a nyní zrádci svého krále vrazili Poděbradovi pomyslnou kudlu do zad. Pak nebylo zbytí, než proti nim pozvednout světský meč ...
Pochopitelně tato válka je svým rozsahem a dopady naprosto nesrovnatelná s husitskými válkami první třetiny 15. století.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 102 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz