Jiří Motyčka píše:
Dnes už je myslím každému, kdo se aspoň trochu touto problematikou zabývá, jasné, že část husitského tábora musela být jednoznačně vně vozové hradby. Nechá se exaktně odvodit, že všichni válečníci (ale i ženy, děti a týnejdři) a koně placních a válečných vozů by se prostě dovnitř vozové hradby nevešli. Tečka.
To je z páně Klučinovy hlavy, nemýlím-li se

?
Trochu se touhle problematikou zabývám a tak se domnívám, že do vozové hradby postavené k bitvě se vešlo úplně celé vojsko včetně koní a lidí. Proč si to myslím?
1) vozová hradba postavená k boji nebyla víkendovým kempem, kde každý musel mít svoje pohodlí. Důležité bylo, aby každý byl na svém bojovém stanovišti a na něm setrval tak dlouho, jak bylo potřeba.
Z popisů některých "nehusitských" bitev vyplývá, že vojáci (konkrétně Angličané) stáli sešikovaní na svých pozicích přes noc i déle (jak chodili na záchod si asi dokážeme představit

, ale to se neřeší v žádné válce).
2) k vozu byl šikován takový počet mužů, aby se všichni vešli do postavené hradby. Počty kolísaly v průběhu 15. stol. od 10-ti do cca 23 mužů na vůz. Ten nejnižší údaj se týká vojenského řádu Albrechta Achilla Braniborského z 1477 a koresponduje s jeho starším řádem z r. 1462. Jenže on měl ty vozy skutečně rozdělené na "krajní" a "placní", což se v jiných řádech neuvádí. Jinde byl prostě počet vozů a počet lidí v poměru k nim coby měřítku.
Albrecht počítá, že z 1000 vozů jich bylo pouze 400 do první linie, které měly mít osádku 5 mužů a 600 placních s osádkou 2 mužů. Už z tohoto nepoměru vyplývá, že některé placní vozy byly též ve vnějším okruhu, ale na méně exponovaných místech. Albrecht měl tedy z 10 tis. 3200 mužů na vozech a 6800 na ploše tábora. Většina děl byla též na vnějším obvodu. Proč by se pak dovnitř nevešly zásoby a koně? Doufám, že nikdo nepředpokládá, že by se před očekávanou bitvou stavěly nějaké stany kromě velitelských a přístřešků na střelných prach

.
3) husitské ženy a děti ve vozové hradbě? Zpočátku války v době velké euforie asi ano, ale jinak je logické ponechat malé děti a staré lidi, nemocné apod. v zázemí v některém z měst.
4) dlouhodobé tábořiště ohrazené hradbou z vozů bylo určitě řešeno jinak. Koně se vyháněly za pastvou dosti daleko a bylo tedy pravděpodobné, že žili v ohradě opodál vozů. Rovněž tak vedle vojenského tábora vznikl druhý tábor v podobě tržistě (markytáni = trhovci).
5) stačí vzít kalkulačku a počítat, že vůz je dlouhý cca 3m a hradba se staví do kruhu. Pak dojdeme k celkem slušné ploše, na kterou se prostě vojsko vejde kompletně celé včetně stanů a chýší. Koně jsou mimo hradbu. To je ale případ dlouhodobého tábora.
Vyhnat koně z hradby před bitvou znamenalo nemožnost přesunu v reálném čase

.
6) je mnoho otazníků v této problematice a většina závěrů má dočasný charakter a nelze za některým z nich dělat "tečku".
Jiří Motyčka píše:
Já chtěl zároveň připoměnout i to, proč v zápřahu placních vozů byli dva koně a bojový vůz táhlo čtyřspřeží ....
Není pravda

.
Např. norimberský řád z r. 1430 požaduje 5 koní k jednomu vozu a nerozlišuje krajní a placní. Kriegsbuchy obsahují i různé varianty zápřahu koní do vozů (i lichý počet), beranidel a později i děl.
Známý obraz z Hausbuchu ze zámku Wolfegg (po r. 1480) ukazuje vojsko na pochodu a bojové i placní vozy jsou taženy 4-mi koňmi:
