Citace:
Slavnostní prezentace faksimile Stížného listu české a moravské šlechty proti upálení M. Jana Husa
Program:
1) Úvodní slovo ředitelky Národního archivu PhDr. Evy Drašarové, CSc.
2) Krátký projev ministra vnitra nebo jeho náměstka pro oblast archivnictví
3) Projev ředitele Univerzitní knihovny v Edinburku Dr. Johna Scally-ho
4) Historický referát Prof. PhDr. Františka Šmahela, DrSc.
5) Referát restaurátora Davida Franka o zhotovení faksimile
ad 2) Za MV ČR se akce zúčastnil
Dr. Václav Babička. Ve svém příspěvku hovořil mj. o symbolech, které nám stále budou připomínat naši slavnou minulost. Jedním z takových symbolů je i stížný list české a moravské šlechty, který díky jeho
faksimile, tj. (umělecké) kopii originálu, rozšíří pestrobarevnou paletu našich národních symbolů.
ad 3) Ředitel Univerzitní knihovny v Edinburku
Dr. John Scally připomněl to, že nedávno uplynulo 350 let od získání originálu jednoho z osmi stížných listů. Pro Skotský národní archiv je i tento originál nedílnou součástí archivních dokumentů týkajících se reformace, která významným dílem ovlivnila i dějiny Skotska.
V r. 2006 byl originál ve speciální schránce převezen na
výstavu Karel IV. (a poslední Lucemburkové), kde jsme ho mohli pak shlédnout. Následně byl zdigitalizován a nakonec byly zahájeny přípravné práce na vytvoření jeho faksimile českou stranou. Po dvou letech se to podařilo a faksimile spatřilo světlo světa. Je dokladem nezištné spolupráce Národního archívu ČR se Skotským národním archívem a univerzitou v Edinburku.
ad 4) Přednáška
prof. Šmahela se týkala geneze stížného listu, jeho významu a mj. také toho, jaký šok způsobil, když se koncem r. 1415 v Kostnici objevil. Všichni jeho signatáři byli prakticky okamžitě předvoláni před koncil, aby se z této "uličnické" protestní akce zodpovídali. Prof. Šmahel rovněž akcentoval skutečnost, kterou si dnes možná málo uvědomujeme a totiž to, že stížný list je ukázkou skvělé pozdně středověké kancelářské práce a to mj. i vzhledem k velkému počtu k pergamenu přivěšených pečetí.
ad 5) Velice zajímavý byl i referát restaurátora
Davida Franka, zhotovitele kaksimile, s nímž jsem měl možnost krátce pohovořit o jeho práci v Edinburku. Jednalo se o velice zajímavou a fascinující práci trvající cca 2 měsíce.
Pan Frank nám prostřednictvím promítnutých fotografií přiblížil technologii výroby pergamenu z kozí nebo telecí kůže, postup výroby inkoustu z duběnek, způsob přepisu textu a výrobu pečetí. Pro mne byla tato přednáška nakonec tou nejzajímavější...
Význam této slavnostní prezentace stížného listu podtrhla svojí účastí na ní rovněž i
Česká televize.
Faksimile stížného listu bude uloženo v Národním archívu v Praze, kde ho bude možné po předchozí telefonické domluvě shlédnout.Na závěr tohoto příspěvku mi dovolte, abych ještě jednou upřímně poděkoval bratru Kolssteynovi. Kdyby nás totiž o této akci neinformoval, vůbec bych se o ní nedověděl a ani se jí nemohl zúčastnit.Ještě připojuji pár fotografií z této zdařilé akce.
Příloha:
Obraz018.jpg [ 505.72 KiB | Zobrazeno 1449 krát ]
přednáší Dr. Scally...Příloha:
Obraz019.jpg [ 414.51 KiB | Zobrazeno 1449 krát ]
přednáší prof. Šmahel...Příloha:
Obraz020.jpg [ 327.42 KiB | Zobrazeno 1449 krát ]
levá strana...Příloha:
Obraz021.jpg [ 281.97 KiB | Zobrazeno 1449 krát ]
...pravá strana faksimile