Právě je 21.11.2024 - 21:47

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Oheb
PříspěvekNapsal: 29.06.2017 - 14:08 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8822
Bydliště: Athény východních Čech
Hrad Oheb byl postaven až v druhé polovině 14. století pravděpodobně z iniciativy vilémovského kláštera k ochraně jeho okolních majetků. Nelze však vyloučit, že hrad postavil některý z pozdějších zástavních držitelů návrší. Poprvé se hrad připomíná v r. 1405, kdy jej vlastnil, asi jako zástavu, majitel Vildštejna Ješek z Popovce a Ohebu. Původní hrad zaujímal jen západní část dnešního hradního areálu. Byl založen na nepravidelném půdoryse daném podobou vrcholu hradního ostrohu. Přístup k hradu byl od východu, kde ostroh byl v úrovni okolí. Na této straně byl hradní areál oddělen od okolí širokým příkopem a valem. Hrad byl obklopen hradbou, z níž se zachovaly jen skromné zbytky. Na severní a severovýchodní straně již její průběh nelze přesně určit. Do hradu se vstupovalo valeně sklenutou branou, umístěnou ve věži nad hradním příkopem. Část této věže je dosud zachována. Jedinou stavbou uvnitř hradního areálu byla obdélníková pravděpodobně věžovitá obytná budova při východní hradbě. Ješík z Popovce vlastnil Oheb až do své smrtí v r. 1408. Poté hrad připadl králi Václavovi IV., který ho ještě v témž roce dal do zástavy kutnohorskému mincmistru Petru Zmrzlíkovi ze Svojšína a pražskému měšťanovi Mikuláši Bohatému. Později získal celou zástavu Petr Zmrzlík, kterému náležel Oheb ještě v r. 1421. Osudy hradu v průběhu husitských válek nejsou známy. Snad současně s ovládnutím Lichnice v r. 1429 se ho zmocnil Jan Hertvík z Rušinova, držitel statků zaniklého vilémovského kláštera. V r. 1436 král Zikmund Hertvíkovi vlastnictví klášterních majetků a mezi nimi i hradu Ohebu potvrdil. V r. 1455 postoupil Jan Hertvík zástavu statků vilémovského kláštera Burianovi Trčkovi z Lípy.
zdroj: http://www.hrady.cz

Příloha:
Oheb(2).JPG
Oheb(2).JPG [ 2.67 MiB | Zobrazeno 8060 krát ]
foto: boukaljan

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oheb
PříspěvekNapsal: 02.12.2022 - 13:48 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8822
Bydliště: Athény východních Čech
O historii, stavebním vývoji a archeologických výzkumech z poslední doby hradu Ohebu hovoří průvodce Milan Sýkora (sykora277), historik Martin Musílek a archeolog Jan Musíl. Ve videu jsou zmíněny i nejnovější závěry zkoumání tohoto hradu a upřesnění předchozího příspěvku.

https://www.youtube.com/watch?v=mW6OoUHphjY
Příloha:
Oheb.jpg
Oheb.jpg [ 129.5 KiB | Zobrazeno 3284 krát ]

zdroj: https://www.hister.cz

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oheb
PříspěvekNapsal: 10.12.2022 - 19:47 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 27.01.2006 - 11:12
Příspěvky: 454
Bydliště: Český Brod
Ony ty nové průzkumy často "hází vidle" do starších vývojových analýz. Na hradě Ohebu nyní vidíme další pěkný příklad zesilování opevnění jako reakci na první husitskou válku. A ta reakce je prakticky stejná jako na mnoha dalších hradech a městech. Rozhodně z ní nevyplývá nějaká zásadní či převratná změna, která by potvrzovala např. dříve rozšířený názor o velkém nárůstu účinnosti obléhacího dělostřelectva. Jednoznačně však můžeme vysledovat akutní potřebu aktivní obrany větším množstvím ručních palných zbraní.
Masivní vnější opevnění, které bylo dříve považováno za ucelený počin Trčků z Lípy, jako reakce na uherský vpád (1468-69), ukrývá poměrně subtilní hradební zeď se střílnami, pravděpodobně postavenou Janem Hertvíkem z Rušinova (zemřel 1455). Tento orebitský hejtman se stal po Lipanech přívržencem Hynce Ptáčka z Pirkenštejna a Jiřího z Poděbrad. Uznal za krále Zikmunda, který mu potvrdil držbu mnoha statků, jichž se za války zmocnil. Stal se hejtmanem Čáslavského kraje a zúčastnil se obsazení Prahy Jiřím z Poděbrad r. 1448. Můžeme ho tedy považovat za profesionálního válečníka a předpokládat, že svůj hrad Oheb opevnil na základě reálných zkušeností z mnoha vojenských operací, kterých se zúčastnil.
Obrázek

Vnější hradba založená na starším valu před příkopem je dalším příkladem přímé reakce hradního opevnění na bouřlivé události husitské revoluce. Jedná se vlastně o analogický stavební počin, jako je vnější okruh na hradě Rabí. Také zde nejprve vznikla tenká hradba se štěrbinovými střílnami pro ruční palné zbraně, která byla později pohlcena mohutnou zdí s baštami.

Obrázek

Podobné vnější hradební pásy vznikají na mnoha českých i moravských hradech, namátkou Kumburk, Rýzmberk u Kdyně, Choustník, Zvíkov, Potštejn, Svojanov, Frejštejn, Vranov nad Dyjí aj. Síla těchto hradebních zdí málokdy přesahuje 1 m a nedá se říci, že vždycky byly stavěny v chráněných pozicích. Naopak často se jednalo o exponovanou fortifikaci v čele hradu nebo na mírném svahu a můžeme zde vyloučit kulisovitý či demonstrativní charakter.

Osobně bych se přikláněl k názoru, že obléhací techniky používané za první války husitské (1419-36) nebyly dostatečně účinné pro destrukci kamenné zdi běžných dimenzí (1,5 – 2,5 m), která tvořila hlavní hradební okruh. Akutně však byl pociťován nedostatek střílen pro palné zbraně, který vyřešily nové hradební pásy, předsunuté před hlavní hradbu, zpravidla tvořené poměrně subtilní zdí. Palba obránců z těchto pozic mohla účinně narušovat průběh obléhacích prací a vynutit si umístění obléhacích děl a strojů v dostatečně velkém odstupu od hlavních částí pevnosti. Poboření vnějšího okruhu střelbou pak nemělo fatální následky a nevedlo k pádu pevnosti, protože hlavní hradba nebyla prolomena.

Hrad Frejštejn s parkánem opevněným tenkou zdí s hranolovými baštami za Lipolta Krajíře z Krajku, před r. 1440:
Obrázek

_________________
Martin, střelec českobrodský


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz