www.husitstvi.cz
http://www.husitstvi.cz/forum/

Kašperk
http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?f=30&t=1706
Stránka 1 z 1

Autor:  Dáša Nová [ 15.08.2010 - 06:59 ]
Předmět příspěvku:  Kašperk

Typicky husitským hradem je také šumavský Kašperk, je sice už označený jako zřícenina, ale zachovalá.
K ochraně města Kašperských Hor a jeho zlatých dolů jej nechal Karel IV. budovat
od r. 1356. Všude se píše, že je nejvýše položeným hradem v Čechách, ale pamatuji se, že jednou jsme se na něj dívali z vedlejšího kopce, kde ještě byly poslední zbytky nějakého jiného hradu a Kašperk byl níž. Bylo to začátkem listopadu, všude dole inverze, ale na tom krásném místě hřálo slunce a zpívali ptáci.

''Kašperk byl postaven vzhledem k přístupovým cestám od hranic až 2 km severně za Kašperskými Horami, které tak byly bez kamenného opevnění vystaveny prvnímu náporu nepřátelského vpádu z Pasovska.'' V knížce Kronika česko-bavorské hranice k tomu ještě píší, že ''při veškerém respektu k zakladatelské činnosti Karla IV. lze ke strategickému položení hradu Kašperka vznést vážné výhrady.''
Tak mi napadlo, že zrovna to místo zvolili proto, že odjinud by nebyl tak daleko vidět zapálený oheň oznamující nepřátelský vpád.

Autor:  Jiří Motyčka [ 15.08.2010 - 12:10 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kašperk

Dáša Nová píše:
Typicky husitským hradem je také šumavský Kašperk ...
No, nevím, zda lze o tomto hradu napsat, že je "typicky husitským hradem", protože se na něm vystřídalo povícero majitelů. Ale v husitské době patřil kališnickému šlechtickému rodu Zmrzlíků ze Svojšína.
Kašperk mj. střežil vedlejší větev Zlaté ztezky (Pasov, Prachatice) vedoucí do Sušice.

Dáša Nová píše:
... Všude se píše, že je nejvýše položeným hradem v Čechách, ale pamatuji se, že jednou jsme se na něj dívali z vedlejšího kopce, kde ještě byly poslední zbytky nějakého jiného hradu a Kašperk byl níž ...
... Kašpěrk leží v nadmořské výšce 886 m n. m.

Autor:  Martin Picek [ 15.08.2010 - 22:18 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kašperk

Dáša Nová píše:
Typicky husitským hradem je také šumavský Kašperk, ... .
To určitě není :wink:
Držení kališníkem Petrem Zmrzlíkem st. ze Svojšína trvalo jenom 10 let (1411-21) a spíše bych ho nazval epizodickým, neboť se v této době k hradu neváže žádná významná událost. Jeho syn Petr Zmrzlík ml. koncem husitských válek přešel do utrakvistického tábora a jeho prohusitský postoj je tedy diskutabilní.
Kašperk (Karlsberg) je sesterským hradem Radyně (Karlskrone) u Plzně a pro Karla IV. ho stavěl pravděpodobně Michal Parléř. Ten byl tedy stavitelem, ale vlastní organizací stavebních prací byl pověřen Vít zvaný Hedvábný, který též řídil práce v klášteře Zlatá Koruna. Kašperk je typickým produktem klidné doby karlovské a čiší to z něj každým coulem. V době stavby bylo staveniště považováno za výhodné z hlediska obrany a strmé svahy byly proto doplněny jen velice slabým opevněním bez náznaků aktivní obrany. Krásný a honosný hradní palác sevřený dvěma věžemi poskytoval komfortní bydlení i přiměřenou ochranu. Vnější i vnitřní hradby jsou však opravdu velmi tenké (cca 0,9 m, u vstupu cca 1,2 m) a původně byly také dosti nízké. Spoléhalo se zjevně na to, že k nim nebylo možné přisunout beranidla a pro mechanické praky nebyly v okolí vhodné palposty. S nástupem obléhacích děl se takové hrady staly prakticky bezbrannými. Jenže, než to majitelům došlo, mnoho jich bylo dobyto.

Dáša Nová píše:
Všude se píše, že je nejvýše položeným hradem v Čechách, ale pamatuji se, že jednou jsme se na něj dívali z vedlejšího kopce, kde ještě byly poslední zbytky nějakého jiného hradu a Kašperk byl níž ...
Asi 400m od hradu je kopec a na něm skála, která hrad převyšuje. Vzhledem k poloze zde bylo možné umístit velké obléhací dělo a střílet do hradu. Je to sice poměrně daleko, ale kašperské hradby byly opravdu velmi tenké a zřejmě by se je dařilo ničit i na takovouhle vzdálenost. Každopádně by obléhatelé měli hrad jako na dlani a koule by dopadaly shora do prostoru hradu. Proto zde byla postavena předsunutá bašta klínovitého tvaru, která tuto výšinu blokovala. Stalo se tak pravděpodobně v době, kdy Kašperk držel Zdeněk Konopišťský ze Šternberka a předpokládal vzhledem k válce s Jiřím z Poděbrad obléhání hradu. Snad ve stejné době byly vnitřní hradby také výrazně navýšeny.
Předsunutá bašta byla dříve pokládána za předchůdce Kašperka a nese proto název "Pustý hrádek".
Na Kašperk jezdíme poměrně často. Jeho poloha v lesích je opravdu jedinečná.

Autor:  Garrett.85 [ 14.01.2011 - 12:40 ]
Předmět příspěvku: 

I zde nakladatelství Beatris zpracovalo rekonstrukci podoby:
http://www.beatris.cz/images/pohlednice ... 450-hr.jpg

Vskutku královský majestát!

Autor:  Kolssteyn [ 21.01.2011 - 12:23 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kašperk

Jiří Motyčka píše:
Dáša Nová píše:
... Všude se píše, že je (Kašperk - pozn. K.) nejvýše položeným hradem v Čechách...
... Kašperk leží v nadmořské výšce 886 m n. m.
Jen tak pro porovnání... 8)

:arrow: Koberštejn 912 m.n.m.
:arrow: Quinburg 950 m.n.m.
:arrow: Kunžvart 1032 m.n.m.
:arrow: Vítkův Kámen 1053 m.n.m.
(Ten posledně jmenovaný je obecně považován za nejvýše položeným hradem v ČR)

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/