www.husitstvi.cz
http://www.husitstvi.cz/forum/

Husovi příznivci, signatáři stíž. listu, kteří 'obrátili'
http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?f=25&t=487
Stránka 1 z 2

Autor:  Jiří Motyčka [ 19.06.2007 - 17:46 ]
Předmět příspěvku:  Husovi příznivci, signatáři stíž. listu, kteří 'obrátili'

Toto téma by se mělo týkat těch, kteří stáli na straně Husově, kteří přiložili své pečetě ke stížnému listu proti mistrovu upálení a další ti, kteří stáli od počátku na straně opravného reformního hnutí, ale pak se z různých důvodů postavili na druhou stranu.

Autor:  Jiří Motyčka [ 19.06.2007 - 17:48 ]
Předmět příspěvku:  Jindřich Lefl z Lažan

Mezi prvními bych jmenoval předního králova milce pana Jindřicha Lefla z Lažan, který Husovi před jeho odchodem do Kostnice poskytl azyl na svém hradu Krakovec.

Václav IV. někdy na přelomu ledna a února 1419 ustoupil ultimativním požadavkům svého bratra Zikmunda a mj. vypověděl z Prahy Jesenice, kvůli němuž byl nad Prahou vyhlášen interdikt, a přikázal vrátit kostely získané husity v letech 1415 - '16 zpět katolíkům.
Po těchto králových opatřeních některé vrchnosti na venkově jako např. právě Jindřich Lefl z Lažan přitvrdily kurs. Na jeho bechyňském panství údajně katoličtí faráři vyháněli za pomoci jeho ozbrojenců husity z kostelů. V r. 1420 je již zcela nepokrytě na straně Zikmundově, a to se mu stalo osudným, neboť v bitvě pod Vyšehradem Jindřich Lefl z Lažan, pán na Bechyni položil svůj život na straně královských...

Autor:  Kolssteyn [ 19.06.2007 - 20:30 ]
Předmět příspěvku:  Jindřich z Vartemberka na Valdštejně

Jindřich z Vartemberka jako jeden z prvních v roce 1415 zpečetil stížný list. Jeho hlas přišel v té době velice vhod, neboť jako správce královéhradeckého kraje ovládal i krajskou vojenskou hotovost.
Zprvu neváhal použít ani násilnou cestu proti odpůrcům Husa, ale za nedlouho se sám stal trnem v oku radikálním táboritům, od nichž přišel o svoje sídlo a na čas se musel skrývat i u katolické šlechty.
Stručný profil Jindřichův:
http://www.e-stredovek.cz/kniznica.php? ... artemberka

Autor:  Kolssteyn [ 20.06.2007 - 12:41 ]
Předmět příspěvku:  Vaněk z Jenštejna na Bradlci

Trošku odlišný případ je i Vaňka z Jenštejna. Ten sice osobně protestní list nezpečetil, přesto si myslím, že sem patří.
Dokonce nikoho z Jenštejnů mezi signatáři nenajdem! Ale Vaňkův otec byl jedním z osmi, se svými příbuznými, kteří r. 1415 odeslali vlastní list na podporu Jana Husa. Pavel II. z Jenštejna (Vaňkův otec) zemřel ještě před definitivním vypuknutím husitských bouří (+ 1420), za to Vaněk se do revolty zapojoval již v časných počátcích, kdy mu za odboj bylo r. 1417 královskou mocí zabaveno vlastní sídlo - hrad Bradlec.
Ale i po přesídlení se aktivně účastnil husitské politiky...
Po roce 1421 však došlo ke zlomu, kdy z Vaňkovy strany jakákoliv iniciativa náhle ustoupila a snad přešel i na katolickou stranu. Ovšem i ke kališnické straně zůstal naprosto nekonfliktní... http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?t=457

Jeho osud vzbuzuje domnění, že po zmiňovaném roce musel sekat latinu, neboť ho před popravou dvakrát zachránila šlechtická urozenost a královská milost... ale tehdy se ještě příliš na nějaké podmínečné propuštění nehrálo....?

Autor:  Jiří Motyčka [ 26.06.2007 - 13:42 ]
Předmět příspěvku:  Signatáři

Podobně jako Lefl z Lažan dopadli dva moravští páni, signatáři protestního listu proti upálení M. J. Husa, kteří u Vyšehradu bojovali na straně Zikmundově.
Jednalo se o Jaroslava ze Šternberka a z Veselé/í, který u Vyšehradu padl a Jana z Bítova, jenž byl husity zajat...

Autor:  Ježek [ 27.06.2007 - 17:32 ]
Předmět příspěvku:  Jan Městecký z Opočna

Pečetit měl i Jan Městecký z Opočna, jenž za dob husitských dovedně pláštík svůj na ruby obracel.
Syn Štěpána z Opočna držel Opočno, Heřmanův Městec na Chrudimsku, zmiňován je v souvislosti s pověstí o pokladu opatovických mnichů. Na počátku revoluce byl hejtmanem v Chrudimi, podílel se na zničení husitských posádek v Chotěboři a Přelouči (počátek roku 1421) Po obsazení města 21.4. 1421 byl o úřad připraven a přísahal, že se stane spojencem husitů. Téhož roku ale v Jihlavě 4 artikuly odpřísáhl a zůčastnil se během II. křížové výpravy vpádu Slezanů. Následně byla jeho korouhev pověšena na Staroměstském náměstí na pranýř. Několik let bojuje společně se Slezany, Půtou z Častolovic a jinými katolickými pány proti sirotkům, převážně na Hradecku, kde má několik držbe a správ. V roce 1427 mění opět stranu, získává do správy hrad Lichnici, ale záhy poté přechází na stranu Zikmunda. Po dlouhém obléhání hradu v listopadu 1429 kapituluje a přechází k sirotčímu bratrstvu. Další osudy mi známy nejsou, Opočno držel až do roku 1431, zda tehdy zemřel, nevím.

Autor:  Ježek [ 27.06.2007 - 17:34 ]
Předmět příspěvku:  pečetění

Ovšem, pokud někdo přidal svoji pečeť pod Stížný list, neznamená automaticky, že souhlasil s Husovým učením. Třeba jenom nesouhlasil s procesem...

Autor:  Jiří Motyčka [ 27.06.2007 - 18:34 ]
Předmět příspěvku:  Re: Jan Městecký z Opočna

Ježek píše:
Pečetit měl i Jan Městecký z Opočna, jenž za dob husitských dovedně pláštík svůj na ruby obracel....
...vím o něm, jenže Městeckej je kapitola vůbec sama pro sebe... :evil: Tak jsem ho raději ani neuváděl. Vědomě... :idea:

Ježek píše:
Ovšem, pokud někdo přidal svoji pečeť pod Stížný list, neznamená automaticky, že souhlasil s Husovým učením. Třeba jenom nesouhlasil s procesem...
Souhlasím, naprosto správná a logická úvaha.
Přesto se domnívám, že v r. 1415 ještě nebylo zdaleka zřejmé, co přesně bude následovat, takže mezi signatáři bychom jistě našli mnoho těch, převážně příslušníků z řad nižší venkovské šlechty, která Husovo učení přijala za své. Jaký byl poměr mezi příznivci a odpůrci Husova učení z 452 signatářů si netroufám pochopitelně ani odhadovat ...

Ježek píše:
... Další osudy mi známy nejsou, Opočno držel až do roku 1431, zda tehdy zemřel, nevím ...
... "Kdysi obávaný výtržník a husitobijce Městecký jako by ztratil chuť k životu. Přistoupil ke kalichu a někdy ve druhé polovině roku 1432 zemřel." (P. Čornej, str. 538, 2. revidované vydání z r. 2010)

Autor:  Kolssteyn [ 27.06.2007 - 20:39 ]
Předmět příspěvku:  Re: Jan Městecký z Opočna

Jiří Motyčka píše:
Ježek píše:
Třeba jenom nesouhlasil s procesem...
Jaký byl poměr mezi příznivci a odpůrci Husova učení z 452 signatářů si netroufám pochopitelně ani odhadovat...
Opravdu velice zajímavě položená otázka! 8) Ale dovolím si trochu oponovat... pokud někdo nesouhlasil s Husovým učením, jistě jej musel vnímat spíše negativně... v duchu tehdejší církve - jako heretika.
Nakolik asi tehdy byla potřeba obžalobu z kacířství nějak objektivně a spravedlivě hodnotit? Vždyť šlo o prohřešek proti Písmu - vlastně ten nejzávažnější zločin > proti Pánu Bohu! Šlo stát tedy nějak stranou?
Jiří Motyčka píše:
Ježek píše:
Pečetit měl i Jan Městecký z Opočna...
...vím o něm,... :evil: Tak jsem ho raději ani neuváděl. Vědomě... :idea:
Tak to bylo celkem nehezký odbytí! Čertíš se u toho jako by Tě někdo předběhl s trumfem, který si´s sám schovával. :lol: Já jsem rád že tu byl uveden.
A vědomě uveřejnění také hodnotím > :idea:

Autor:  Jiří Motyčka [ 27.06.2007 - 21:57 ]
Předmět příspěvku:  Re: Jan Městecký z Opočna

Kolssteyn píše:
...pokud někdo nesouhlasil s Husovým učením, jistě jej musel vnímat spíše negativně... v duchu tehdejší církve - jako heretika...
Nepochybně, ale přesto jeho proces mohl vnímat jako pohanu jazyka (rozuměj národa), protože s Husem byl v podstatě odsouzen jako kacířský celý národ. Alespoň tak to prezentovali nejen konciliární jestřábi, ale i spousta otců koncilu...

Kolssteyn píše:
...Čertíš se u toho jako by Tě někdo předběhl s trumfem, který si´s sám schovával. :lol: Já jsem rád že tu byl uveden...
No to je ti podobný. :lol: A Ježek mě s žádným "trumfem" nepředběhl jednoduše proto, že to podstané o Městeckým jsem dávno sdělil mj. v tématu http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?t=174 .
Tady v tomto tématu jsem o něm nechtěl a nebudu psát úmyslně, protože jsem přesvědčen, že on není typickým příkladem pro toto téma. Byl by to totiž strašně laciný příkad...
btw. Tato ikonka :arrow: :evil: , kterou používám velmi zřídka, patřila jen a pouze Městeckýmu, víme ... :wink:

Autor:  Kolssteyn [ 28.06.2007 - 20:46 ]
Předmět příspěvku:  Re: Jan Městecký z Opočna

Jiří Motyčka píše:
Byl by to totiž strašně laciný příklad...
To nevadí, já bych sem shrnul klidně všechny tyto osobnosti a pak z toho můžem vyvodit třeba i obecnější nebo statistické závěry...? :wink:

Autor:  Jiří Motyčka [ 28.06.2007 - 21:39 ]
Předmět příspěvku:  Re: Jan Městecký z Opočna

Kolssteyn píše:
...já bych sem shrnul klidně všechny tyto osobnosti a pak z toho můžem vyvodit třeba i obecnější nebo statistické závěry...?
Jj, proč ne...

Autor:  Jiří Motyčka [ 19.06.2008 - 18:47 ]
Předmět příspěvku:  prezentace faksimile stížného listu

Pozvánku na slavnostní prezentaci faksimile Stížného listu české a moravské šlechty proti upálení M. Jana Husa najdete ZDE ...

Autor:  Jiří Motyčka [ 26.06.2008 - 11:13 ]
Předmět příspěvku:  Re: prezentace faksimile stížného listu

Jiří Motyčka píše:
Pozvánku na slavnostní prezentaci faksimile Stížného listu české a moravské šlechty proti upálení M. Jana Husa najdete ZDE ...

... a info z této prezentace TADY .

Autor:  Jiří Motyčka [ 07.07.2010 - 13:35 ]
Předmět příspěvku:  faksimile stížného listu pro Ženevu

ČCE se finančně podílí na vyhotovení faksimile stížného listu pro stálou expozici Musée international de la Réforme v Ženevě. Podrobnosti viz tady ...

Stránka 1 z 2 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/