Kromě
tohoto píše
Bartošek z Drahonic o Šmykouském ještě toto:
"
Téhož roku, totiž 1429, zajel po svátku sv. Jiří (23. dubna - pozn. JM)
Habart z Adlar, sídlící tady na hradě Týřově, s Janem řečeným Šmykouským, s urozeným pánem Fridrichem z Donína a s jinými služebníky řečeného pana krále a se sto čtyřiapadesáti jezdci na nepřátelský nájezd ku Praze, pokusili se odehnat z pražského okolí přes dvě stě dobytčat a také je hnali až ke klášteru zbraslavskému. Tam je pronásledovali novoměstští měšťané a konšelé a jejich spolčenci na koních, na vozech i pěšky, u řečeného kláštera je dostihli a zahájili s nimi boj na břehu Vltavy i na řece Vltavě. Habart se svými druhy Pražany hbitě porazil, v bitvě jich přes čtyřiadvacet utopil v řece a pobil a sto šestašedesát zajatců, některé konšely i měšťany, přivedl se zbraněmi na řečený hrad Týřov a kdyby nebyla zasáhla ozbrojená moc měšťanů Starého Města (pražského - pozn. JM)
, byl by tam zahnal i dobytek."
O Janu Šmikouském ze Žďáru víme mj. i to, že v době husitských válek stál nejprve na straně katolické, později přestoupil na stranu husitskou. Je znám jako
hejtman ve Slaném a
sirotčí hejtman v Topoľčanech v Horních Uhrách (nynější Slovensko). V zápase mezi zastánci polské kandidatury a příznivci Albrechta Habsburského stál na straně Albrechtově.
K tématu viz ještě také
sem ...