Rád bych upozornil na méně známou, avšak významnou postavu husitské revoluce. Jedná se o vladyku
Františka z Litožnice, který se vyskytuje v pramenech i odborné literatuře v mnoha tvarech a s několika predikáty, nejčastěji jako Frencl/Frenclin (z lat. Frenclinus = František) z Kotvic a Buben, střídmě pak jako František z Litožnice. Před husitskými válkami získal polovinu vsi Litožnice (zaniklá ves na dnešním katastru MČ Praha-Dubeč, Praha 10), přidal se na stranu husitů a dokázal se prodrat do užšího okruhu Jana Žižky. V roce 1423 se stal jedním ze signatářů
Žižkova vojenského řádu, roku 1427 připomínán jako jeden z hejtmanů sirotčího vojska, o dva roky později (rok 1429) už je přímo jmenován spolu s Jakubem Kroměšínem a Velkem z Březnice jako vůdčí velitel, který se zapojil v ležení před Prešpurkem do jednání s králem Zikmundem. Tehdy už se psal s predikátem z Kotvic (podle vsi Chotěvice nedaleko Turnova, která se uváděla podle tehdejšího německého názvu jako "Kottwicz"/"Kotvice"). Dokázal "přežít" zánik polních vojsk po bitvě u Lipan, protože je uváděn ještě v roce 1436, kdy mu bylo vyplaceno 100 kop, jež mu dlužil Půta z Častolovic. Je velmi zajímavé, že si během husitských válek začal říkat "Prorok", evidentně v narážce na husitský mesianismus. Po husitské revoluci se vrátil zpět na Litožnici, kde zanedlouho zemřel. Roku 1439 už byl nebožtíkem. Jeho manželka Dorota však žila v Litožnici ještě v roce 1456.
Intenzivně se zabývám dějinami Dubče a Litožnice. Uvítal bych jakékoli názory, postřehy, objevy, apod. Abychom se o tomto polozapomenutém muži mohli dozvědět více.