Kolssteyn píše:
Někteří r. 1864 zajásali, když byl v Kolíně objeven hrob Prokopa Holého ... archeologové hrob datovali do 2.pol. 9.století!
Ano. Bublina splaskla o 5 letech. Archeolog L. Šnajdr časově zařadil nález z kolínské cihelny před r. 1000 a další významný archeolog J. Píč určil, že se jedná o knížecí hrob, hrob knížete a jeho manželky z přelomu 9. a 10. st. Redaktor jakéhosi místního plátku Jozef Mikšovský k tomu výstižně a sarkasticky poznamenal: "
...není známo, kde kosti jeho (Prokopovy - pozn. JM)
odpočívají, ale spíše toho oželíme, než abychom uctívali hnáty nějakého Němce..."
Kolssteyn píše:
Od 18. století je živým kandidátem na místo Prokopova pohřbení
selský grunt statku č.p. 1 v Lipanech!Tam se údajně do 18. století dochovala legenda, při níž nejstarší generace vypravovaly, že "...mrtvola Prokopova prý byla po boji přenesena ke studánce u statku, tam omyta, zahalena do prostěradla a pochována do země."
Legenda se tradovala v obci nejvíce ke konci 18. století a zvláště u majitel statku. Ve století následujícím tam vzniknul i pomník a nějaké pietní akce, včetně článků v tiskovinách...
František Straka, majitel statku č.p. 1 pamatoval neznámé muže, kteří poblíž smrku u rybníčka umístili pískovcový památníček s písmeny "
V. P." Bylo to někdy kolem r. 1848. Františkův syn Václav spolu s otcem když dělali cestu, vykopali v r. 1882 v hloubce 2 m nedaleko onoho místa 2 lebky, které nevšímavě zahodili, protože už pochopitelně věděli o kolínském nálezu.
V r. 1957 se v Lipanech uskutečnil archeologický výzkum vedený K. Bednaříkem z muzea v Č. Brodě a antropologem V. Fetterem z Univerzity Karlovy. Výsledky zkoumání byly
zcela negativní...
Zdroj: P. Čornej