www.husitstvi.cz
http://www.husitstvi.cz/forum/

Jak zemřel a kam se ztratil?
http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?f=24&t=488
Stránka 1 z 2

Autor:  Jachym Hrabec [ 08.09.2005 - 10:32 ]
Předmět příspěvku:  Jak zemřel a kam se ztratil?

Mne by mozna vic, nez to zda Jan Capek u Lipan zradil, zajimalo, kde nakonec lezi ostatky Prokopa Holeho.

Autor:  Jiří Motyčka [ 08.09.2005 - 13:46 ]
Předmět příspěvku:  Kde leží?...

Jachym Hrabec píše:
Mne by mozna vic, nez to zda Jan Capek u Lipan zradil, zajimalo, kde nakonec lezi ostatky Prokopa Holeho.

Tak to nejsi sám! S jakou neokázalou pokorou bych rád uctil památku tohoto velikána husitské revoluce...

Autor:  Jachym Hrabec [ 08.09.2005 - 14:23 ]
Předmět příspěvku: 

Slysel jsem par spekulaci na tema udajneho hrobu, ale nic konkretniho. V jednom pripade slo o jakesi ostatky na miste staveniste budouci, a bohuzel tim padem nynejsi, sypky, ktere ovsem nikdo nepodrobil radne expertize a ktere jsou dnes uz buh vi kde. A v druhem pripade se jednalo o hrob nalezeny pry nekdy v drueh polovine 19. stoleti. Slo o kosterni pozustatky dvou osob. Bojovnika a kneze. Bojovnik mel na sobe znacne zrezly predni kyrys a knez drzel na hrudi poniceny kalich. Soudobi historici s zeleznou presvedcenosti prohlasovali, ze jde dozajista o hrob Prokopa Velikeho. Zajimave je, ze o par desitek let pozdeji jini historici stejne skalopevne prohlasovali, ze tomu tak neni, a ze jde o hrob z doby ranne stredoveke a nejedna se o dva muze, ale o zenu a muze. Tezko rici. Mozna ze prvni teorie vznikla jen v ramci posileni ceskeho vlastenectvi. Kazdopadne co je s ostatky a hrobem samotnym dnes se opet nevi. Kdyz se nad tim zamyslim do dusledku, tak je celkem pochopitelne, ze hrob Prokopa Holeho je k nenalezeni. Katolicka cast vitezne strany urcite mela pramaly zajem na vytvoreni poutniho mista s Prokopvym hrobem.

Autor:  Kolssteyn [ 20.06.2007 - 15:35 ]
Předmět příspěvku:  Jak zemřel a kam se ztratil?

Dovoluji si opět oživit toto téma ...
Je sice všeobecně známo, že Prokop Holý zemřel 30. května 1434 v bitvě u Lipan, ale už méně se mluví o tom, co se s ním stalo pak...?

Autor:  Jiří Motyčka [ 21.06.2007 - 11:49 ]
Předmět příspěvku:  Re: Jak zemřel a kam se ztratil?

Kolssteyn píše:
...už méně se mluví o tom, co se s ním stalo pak...?
...to bohužel nikdo neví. Od dob Národního obrození s měnící se intenzitou se takřka stále hledá Prokopův hrob. Dosud nic... :(

A jak zemřel? V bitvě u Lipan došlo ke dvěma fatálním, velice pečlivě připraveným taktickým momentům. 1. obrat "ustupujících" šiků koaliční armády, kdy se "zavírka" tvořená ozbrojenci plzeňského landfrídu(!) změnila během okamžiku ve špici a 2. prolomení vozové hradby a průnik do ní ze zálohy. Oba tyto nesmírně důležité úkoly svěřil z pochopitelných důvodů Miletínek katolickým oddílům. Nemohl riskovat, že ho někdo na poslední chvíli zradí.
Jsem pevně přesvědčen, že právě vojáci této katolické zálohy proniknuvší do vozové hradby, mezi nimiž byl mj. např. i Jan Malovec z Pacova, by byť jen na zlomek vteřiny zaváhali, co s Prokopem provedou. Pro ně to byl arcikacíř, který si nezaslouží nic jiného než smrt. A to bez smilování...

Autor:  Kolssteyn [ 21.06.2007 - 14:32 ]
Předmět příspěvku:  Re: Jak zemřel a kam se ztratil?

Jiří Motyčka píše:
Kolssteyn píše:
...už méně se mluví o tom, co se s ním stalo pak...?
...to bohužel nikdo neví. Od dob Národního obrození s měnící se intenzitou se takřka stále hledá Prokopův hrob. Dosud nic...
V posledním (a zároveň prvním) speciálu Epochy byl článek Tajemství hrobu Prokopa Holého.
Z důvodu nejspíš autorství J.Bauera je nutno brát vše co publikuje velice obezřetně a s nadhledem, ale nedá se mu upřít, že shrnul dosavadní poznatky k tématu a pak je i zajímavé vidět, jak bylo s touto otázkou v minulosti hypoteticky nakládáno. :)

Tomáš P. z Čechorodu (1672) dokonce tvrdil, podle jiné práce, že měl Prokop Holý zahynout po zajetí "v hlubokém vězení hradu Wartenberka".

Jinou versi jsme nakousli již zde: http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?p=3#p3953

Autor:  Kolssteyn [ 24.06.2007 - 15:12 ]
Předmět příspěvku:  TUKLATY

Podivuhodná pověst o Prokopovi hovoří, že býval často na pobytu u strýce v Tuklatech na tvrzi. Z okna prý pozoroval bitvu u Lipan...? A nedaleko u vsi byl prý pronásledován a donucen k pokleknutí a poslední modlitbě... :D
http://www.hrady.cz/index.php?OID=4081

Autor:  Kolssteyn [ 24.06.2007 - 17:57 ]
Předmět příspěvku:  Hrob v Kolíně

Někteří r. 1864 zajásali, když byl v Kolíně objeven hrob Prokopa Holého. Dokonce nesl znamení kalichu, což byla nezpochybnitelná indicie pro velikého vojevůdce;... než archeologové hrob datovali do 2.pol. 9.století! :lol:

Autor:  Jiří Motyčka [ 24.06.2007 - 21:10 ]
Předmět příspěvku:  Re: TUKLATY

Hm, hezká a dojemná pověst... :cry: :D
Kolssteyn píše:
Podivuhodná pověst ...

Autor:  Kolssteyn [ 21.09.2007 - 17:42 ]
Předmět příspěvku:  Hrob pod lipanským bojištěm?

Od 18. století je živým kandidátem na místo Prokopova pohřbení selský grunt statku č.p. 1 v Lipanech!
    Tam se údajně do 18. století dochovala legenda, při níž nejstarší generace vypravovaly, že "...mrtvola Prokopova prý byla po boji přenesena ke studánce u statku, tam omyta, zahalena do prostěradla a pochována do země."
Legenda se tradovala v obci nejvíce ke konci 18. století a zvláště u majitel statku. Ve století následujícím tam vzniknul i pomník a nějaké pietní akce, včetně článků v tiskovinách...

Autor:  Jiří Motyčka [ 18.10.2007 - 10:38 ]
Předmět příspěvku:  Re: Hrob pod lipanským bojištěm?

Kolssteyn píše:
Někteří r. 1864 zajásali, když byl v Kolíně objeven hrob Prokopa Holého ... archeologové hrob datovali do 2.pol. 9.století!
Ano. Bublina splaskla o 5 letech. Archeolog L. Šnajdr časově zařadil nález z kolínské cihelny před r. 1000 a další významný archeolog J. Píč určil, že se jedná o knížecí hrob, hrob knížete a jeho manželky z přelomu 9. a 10. st. Redaktor jakéhosi místního plátku Jozef Mikšovský k tomu výstižně a sarkasticky poznamenal: "...není známo, kde kosti jeho (Prokopovy - pozn. JM) odpočívají, ale spíše toho oželíme, než abychom uctívali hnáty nějakého Němce..." :lol:

Kolssteyn píše:
Od 18. století je živým kandidátem na místo Prokopova pohřbení selský grunt statku č.p. 1 v Lipanech!
    Tam se údajně do 18. století dochovala legenda, při níž nejstarší generace vypravovaly, že "...mrtvola Prokopova prý byla po boji přenesena ke studánce u statku, tam omyta, zahalena do prostěradla a pochována do země."
Legenda se tradovala v obci nejvíce ke konci 18. století a zvláště u majitel statku. Ve století následujícím tam vzniknul i pomník a nějaké pietní akce, včetně článků v tiskovinách...
František Straka, majitel statku č.p. 1 pamatoval neznámé muže, kteří poblíž smrku u rybníčka umístili pískovcový památníček s písmeny "V. P." Bylo to někdy kolem r. 1848. Františkův syn Václav spolu s otcem když dělali cestu, vykopali v r. 1882 v hloubce 2 m nedaleko onoho místa 2 lebky, které nevšímavě zahodili, protože už pochopitelně věděli o kolínském nálezu.

V r. 1957 se v Lipanech uskutečnil archeologický výzkum vedený K. Bednaříkem z muzea v Č. Brodě a antropologem V. Fetterem z Univerzity Karlovy. Výsledky zkoumání byly zcela negativní...

Zdroj: P. Čornej

Autor:  duli [ 29.09.2008 - 10:27 ]
Předmět příspěvku: 

V Lipanech na č.1 byli Strakové, v této rodině se o hrobu mluvilo. Ještě se o něm mluvilo v naší rodině, jejíž potomci jsou (nebo byli) vlastníci statků v každé větší vsi na českobrodsku a okolí. Se Strakovými jsme velmi vzdáleně spřízněni a znám osobně jednoho z posledních. Z okolí to jsou Krupka, Limuzy, Tuchoraz, Přistoupim, Diblíkov u Kouřimi, apod. Možná je to legenda, možná má opravdu reálné jádro. Důkaz nemám, ale "předkové" zas nebyli takoví lháři a v rodině to patřilo k tzv." rodinným tajemstvím".

Autor:  Kolssteyn [ 11.10.2008 - 18:00 ]
Předmět příspěvku: 

duli píše:
...v rodině to patřilo k tzv." rodinným tajemstvím".
Tak mě napadá poměrně logická otázka... vedla se ve Vaší rodině nějaká kronika?

Autor:  duli [ 14.10.2008 - 13:51 ]
Předmět příspěvku:  kronika

Zklamu Vás. Kronika není, proto jsem psala, že nemám důkaz. Zeptám se ještě v rodině Strakových. Ale podle mě by tuhle informaci stejně nezapsali. Rodiny jsou katolické a není mi známo, zda to tak bylo vždy v jejich historii. Z druhé strany předků jsem zdědila starou bibli a i do ní se psaly jen narození a úmrtí. V této části rodiny ani nevím, zda podobná bible byla. Určitě být musela, ale co se s ní stalo nevím. Příbuzná dělala důkladný rodokmen (její koníček), ale o bibli nikdo z příbuzných (i hodně vzdálených) nemluvil.

Autor:  Anonymous [ 13.08.2009 - 00:07 ]
Předmět příspěvku: 

Podle Erbenových Pamětí českého krále Jiříka z Poděbrad Prokop Holý přece nepadl, nýbrž se mu podařilo uprchnout do Holandska :D

Stránka 1 z 2 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/