Název: Husův proces
Autor: doc. JUDr. Jiří Kejř, DrSc
Vydalo: nakladatelství Vyšehrad, Praha 2000
Obal:Tato publikace je určena především těm, které zajímá Husův proces na koncilu v Kostnici a teologické i právní aspekty justiční vraždy, k níž došlo 6. 7. LP 1415 v městě na břehu Bodamského jezera. V recenzované knize budete však termín "justiční vražda" hledat velice obtížně, ale dozvíte se mj. i to, proč "
mezi Husem a jeho soudci zela nepřekročitelná propast".
Kniha je rozdělena do úvodu a pěti kapitol.
Úvod – akcentuje obtížnost této problematiky z důvodu absence pramenů a nedochovaných akt z procesu. Úvod také obsahuje stručné nastínění procesu z pohledu dodnes platných regulí kanonického práva.
Počátky Husova procesu – tato kapitola je o odklonu arcibiskupa od Husa a konsekvencích této fatální změny, apelaci 5 studentů ke kurii, protestech proti bule papeže a Husově nepodřízení se zákazu kazatelské činnosti.
Husův proces u kurie – tato kapitola se věnuje událostem kolem spálení Viklefových knih, klatbě uvalené na apelanty, žalobě arcibiskupa na Husa u kurie, Husovu předvolání ke kurii, Husovým právním zástupcům u kurie, uvalení klatby na Husa, konfliktu arcibiskupa s králem, 4-členné komisi a jejímu nahrazení Zabarellou, uvěznění Jesenicově v Římě, jeho útěku a Stephaneschiho klatbě uvalené na betlémského kazatele.
Spory v Čechách mezi Husem a jeho odpůrci –
Husovo odvolání ke Kristu a jeho žádost o intervenci u zemského soudu, Jesenicova obrana Husovy pře, královo svolání shromáždění duchovenstva, ustanovení 4-členné komise pro řešení sporů mezi Husem a jeho odpůrci, Páleč a Stanislav ze Znojma hájí klatbu, královo vypovězení teologů ze země, Husova kritika církevního soudu.
Koncil kostnický, soud a odsouzení – jak je z názvu kapitoly zjevné, odborný text v ní dospěl ke Kostnici. Husovo rozhodnutí jet do Kostnice, pokračování kauzy nedostavení se k soudu papežovu, traktát
De ecclesia, Husovo věznění a výslechy, snahy české šlechty o jeho osvobození, naléhání na Husovo odsouzení některými vlivnými osobnostmi, odsouzení Viklefovo, další výslechy, snahy přimět Husa k odvolání, Husovo pevné stanovisko na prahu smrti a jeho smrt.
Retrospektiva – závěrečná kapitola obsahuje protichůdná stanoviska procesu, pojednává o falešných svědectvích, zmatečnosti procesů před arcibiskupem i kurií. Je zde jasně a erudovaně vysvětleno, proč koncil neporušil procesní právo, jakých chyb se Hus dopustil nejen z pohledu práva, ale i taktických a v čem spočívá nesrovnatelnost Husova niterného přesvědčení s rigidním právním vědomím jeho soudců.
S právními závěry, které Jiří Kejř předkládá nejen v této knize, ale i s těmi, které takřka v nezměněné podobě prezentoval na mezinárodním sympoziu o Husovi na Papežské lateránské univerzitě v prosinci 1999, někteří evangeličtí teologové věcně polemizují. V podobném smyslu se vyjadřuje i bývalý rektor Univerzity Karlovy, právník prof. Karel Malý: "
...nestačí jen konstatovat formální správnost procesu. Rozpor mezi soudci, poměřujícími jeho činy a osobnost právními normami a Husem, který hledá pro sebe spravedlnost v právu Božím je v podstatě rozpor mezi pouhou aplikací práva a hledáním jeho obsahu a smyslu uplatněním požadavku, aby právo bylo syntézou správného a dobrého."
Kejřovy argumenty jsou však přesvědčivé, pregnantně formulované skoro tak, jakoby nesnesly žádných připomínek natož námitek. A to autorovi této recenze poněkud vadí s tím, že jiný čtenář to může vnímat úplně jinak. Přesto nebo právě proto bych tuto publikaci doporučil. Také proto, že zatím podobná vydána dosud nebyla.
Diskuzi související s tématem Kejřovy knihy najdete na tomto fóru také zde, tady a také v tomto tématu.