Název: Dějiny inkvizice
Autor: I. R. Grigulevič
Vydalo: Nakladatelství Svoboda Praha, 1973
Obal:Několikrát jsem v diskuzi tuto knihu zmiňoval, takže nyní zde předkládám svou recenzi.
Rok vydání jíž předznamenávána na co se má čtenář připravit. Když se odprostí od komunisticky přibarvených (místy až přehnaně) přídavných jmen a s lehkou myslí znalce poměrů přejde vlastní komentáře autora, zůstanou v knize fakta, která jsou velice zajímavá.
Kniha odhalí důvody vzniku, život i "zánik" inkvizicí ve Španělsku, Protugalsku, v zámořských koloniích a dalších zemích. Její způsoby výslechů, pátrání po kacířích, strukturu organizace a další informace, které se k běžnému čtenáři nedostanou. Kniha se například dále zabývá kauzami Mistra Jana, Johanky z Arku, templáři, Galileem.
Pokud někdo bude toužit po zjištění hrůz a nesmyslnosti této zločinecké organizace a zvrácenosti jejich představitelů, mohu mu tuto knihu vřele doporučit.
Zde pouze uvádím jednu chybu ze straně 176, kterou autor uvádí:
Inkvizice se na koncilu chtěla vypořádat s dalším významným husitou - Janem z Chlumu, který přijel do Kostnice spolu se svým učitelem. Byl rovněž uvězněn a vyslýchán na útrpném právu. Jan z Chlumu tuto zkoušku nevydržel a zřekl se svých názorů. Koncil mu zachoval život.