Název: Kronika česko-bavorské hranice
Autor: Jiří Jánský
Vydalo: Nakladatelství Českého lesa, Domažlice 2001
Obal: Kronika česko-bavorské hranice je prozatím pětidílná. Četla jsem pouze první dva díly týkající se nejvíce husitství. Stejně jako Jiří Jánský mám ráda pohraniční hory Šumavu a Český les, podmaňující krajinu a její středověkou historii vepsanou do starých gotických měst a hradů. Tajemná a přitažlivá krajina kudy celá staletí vedla nepokojná 'horká' hranice se zpřístupnila v roce 1990 po pádu železné opony.
V úvodu Jiří Jánský popisuje, jaké ho zachvátilo nepopsatelné nadšení, když mohl
konečně poznávat místa, která dříve znal jen ze středověkých listin. Doslova o sobě i píše jako by byl husita: ...
následovaly 'spanilé jízdy' do bavorského pohraničí. Kronika je celá psaná s nadšením jako by ty hrady sám dobýval a také znám ten pocit když píše, jak mohl '
loupit' četná informační střediska, kde byly zdarma krásné prospekty a bulletiny bavorských pamětihodností.
Jako historik se Jiří Jánský dostal až do archivu ve Furthu im Wald, který skrýval největší poklady. Tam totiž
našel poznatky, které v českých pramenech nejsou vůbec nikde zachyceny, a tak mohl zacelovat 'bílá místa' ve středověké historii.
Kronika je dvojjazyčná česko-německá, text je proložen doslovnými citacemi z dobových dokumentů, spoustou černobílých unikátních rytin a mapek. Uprostřed knihy mezi českou a německou částí je i barevná obrazová příloha - v prvním dílu hlavně fotografie starých hraničních kamenů a znamení, ve druhém dílu pak zříceniny pohraničních hradů.
obsah: