Název: Jan Smiřický ze Smiřic † 1453 - Vzestup a pád zakladatele slavného rodu
Autor: ThDr. Jakub Jiří Jukl
Vydal: Bohumír NĚMEC-VEDUTA, České Budějovice 2012 (252 stran)
Obal:Autor je pracovníkem Muzea Říčany. V úvodu se věnuje nejasnému původu rodu ze Smiřic. Z Janova mládí zdůrazňuje, že od roku 1415 patřil mezi vyšehradské many, díky čemuž mohl získat velmi zajímavé známosti a kontakty.
V další části je popisováno jeho hejtmanství na Mělníce a spojenectví s Hynkem z Kolštejna, stál tedy na velmi konzervativní straně husitského hnutí. Tento postoj mu vydržel až do smrti.
Po drtivé porážce kolštejnské strany 6. 11. 1427 ztrácí hejtmanství na Mělníce i svobodu. Autor popisuje jeho útěk z Prahy na Roudnici a velmi pěkně i jeho následný boj proti Praze, v němž měl podporu i mnohých katolíků (Zajíců z Házmburka, obojetného Zikmunda Děčínského z Vartemberka a lužického šestiměstí). Jeho výsledkem dle autora byla rehabilitace jeho straníků a nakonec možná i propuštění Zikmunda Korybutoviče ze zajetí.
Následuje zajímavý popis Janova majetku, jeho zisk a růst. Jukl správně poukazuje na sňatkově-majetkové provázání s katolickým rodem pánů z Michalovic.
Autor si dále všímá Janovy činnosti v landfrýdech litoměřického a boleslavského kraje. Dále popisuje jeho činnost neutrálního prostředníka mezi znepřátelenými stranami i jeho úspěšnou kariéru diplomata.
Kniha končí jeho tragickou smrtí na popravišti a obráním jeho sirotků o většinu dědictví poručníkem Zdeňkem ze Šternberka.
Autor v knize zdůrazňuje jeho stálost v husitské víře ale také odpor vůči husitským radikálům, mezi něž řadil i husitský střed (tedy třeba stranu Jiříka z Poděbrad). Je zajímavé, že všechny své majetky získal na rozdíl od většiny husitských hejtmanů právně legálně.
Pro běžného čtenáře je potěšující rozsah poznámkového aparátu - 12 stran. Pro dohledávání zdroje informací nebo pro odborníky to ale může být nedostatek.
Za sebe mohu knihu jen doporučit.