Název: Husitská revoluce – stručná historie
Autor: Prof. PhDr. Petr Čornej, DrSc
Lektoroval: PhDr. Jaroslav Boubín
Vydalo: Nakladatelství Paseka s. r. o., Praha 2021
Obal:Příloha:
Čornej-Husitská revoluce1.jpg [ 20.56 KiB | Zobrazeno 3378 krát ]
anotace:"Byla to vzrušená doba. Evropský kontinent se po roce 1400 zmítal v nejistotě."
Církev byla rozpolcena, brány Evropy už téměř vyvraceli z pantů Turci, politický systém se ocital v krizi. Roku 1413 však svitla naděje, protože kostnický koncil měl od příštího roku konečně nejpalčivější problémy řešit. Jeho výsledkům kontinent zatleskal a vzápětí strnul nad bouří, kterou v jeho srdci vyvolala poprava Mistra Jana roku 1415. Jako vzrušená novela o krátkých, svižných kapitolách působí Čornejovo líčení revoluce, četných přelévání jejích sil, střetů, zvratů, politického kvasu i jejích klíčových aktérů od počátků a ideových zdrojů až po vládu husitského krále Jiřího z Poděbrad.
Populární formou osvětluje evropský kontext událostí, dobovou mentalitu, náboženské souvislosti, vojenskou strategii husitů a jejich protivníků i význam husitství pro české dějiny. Tato historie „do kapsy“ shrnuje vše podstatné o jedné z nejslavnějších kapitol českých dějin.
Nabízí skvělé čtení i možný doplněk ke studiu.pozn. recenzenta:Na žádost Lidových novin Petr Čornej v r. 2020 zpracoval 18dílný seriál o husitské revoluci, který nazval "
Husité. Mýty a fakta". Na tomto DF jsme seriálu věnovali dokonce celé
samostatné vlákno. Protože měl seriál ohlas, tak ho Petr Čornej letos transformoval do knižní podoby.
Oproti seriálu je publikace doplněna o 3 další medailonky, totiž
Čeňka z Vartenberka, Žižkova bratra
Jaroslava z Trocnova a
Kateřiny Pabiankové. Dále pak byla doplněna
obrazová příloha vč. barevné a stručný
přehled odborné a populárně naučné
literatury věnované husitské revoluci.
Autor publikace vyjadřuje přesvědčení, "
že … kniha splní svůj úkol, tj. seznámí čtenáře stručně, jasně a sdělně s příčinami, průběhem a dějinným významem husitské revoluce, čímž zároveň důstojně přispěje ke vzpomínce ne velká a nepřehlédnutelná výročí."
Nad obsahem této odborné publikace není třeba se nijak zvlášť a podrobně zamýšlet, neb vše podstatné bylo ze strany recenzenta již napsáno v
tomto tématu.
Je však třeba zdůraznit, že takového obtížného úkolu, jakým je sepsání stručných dějin husitské revoluce tak, aby nic podstatného nebylo vynecháno a přitom neunikly důležité souvislosti, se může chopit jen taková osobnost, jakou je Čornej, disponující nevšední erudicí a profesionálním nadhledem i odstupem.
Komu je kniha určena? Pro toho, kdo se chce dozvědět populárně naučnou a při tom čtivou formou něco nového o dějinách husitské revoluce, je tato subtilní knížka na 190 stránkách jak dělaná. Vřele bych ji doporučil také těm polistopadovým "znalcům", kteří husitství obsedantně považují za největší tragédii našich národních dějin, a husity za největší zlosyny své doby.
Jak se podařilo Čornejovi naplnit jeho přesvědčení zmiňované výše?
Beze zbytku!Co se týče oslav a připomínek 600. výročí událostí husitské revoluce, tak situace v ČR není vůbec příznivá - ba právě naopak! - až na čestné výjimky, kterými jsou např. loňské oslavy 600. výročí založení Tábora nebo
tento projekt. Proto je i vydání recenzované knížky velice důležité jako příspěvek k tomuto významnému jubileu.
Víc netřeba dodávat, a proto knížku hodnotím známkou jedna za to, že vyšla a za její potřebný obsah.