Právě je 22.11.2024 - 02:55

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

Hodnocení knihy (1 až 5 jako ve škole)
1 83%  83%  [ 5 ]
2 17%  17%  [ 1 ]
3 0%  0%  [ 0 ]
4 0%  0%  [ 0 ]
5 0%  0%  [ 0 ]
Celkem hlasů : 6
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 05.11.2007 - 14:49 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8822
Bydliště: Athény východních Čech
Název: Tajemství českých kronik
Autor: Prof. PhDr. Petr Čornej, DrSc
Vydalo: Nakladatelství Ladislav Horáček – Paseka, Praha, Litomyšl 2003
Obal:
Obrázek

Rozšířené a doplněné vydání odborné publikace z 80. let min. století připravil Čornej k nové edici, jak sám praví, po dlouhém přemlouvání svými přáteli a studenty.
Prof. Čornej reflektuje několik témat husitské epochy zahalené mlhou mnoha interpretací různými dějepisci v průběhu několika období a snaží se rovněž vyvracet některé omyly, či nepřesnosti. Dále se zamýšlí i nad různými fikcemi a mýty kolem husitství, které přežívají s neuvěřitelnou životaschopností až do dnešních časů. Dle mého názoru Čornej svému původnímu záměru, s nímž spatřila světlo světa tato populárně-naučná publikace, dostál.
Kniha sestává (kromě úvodu a závěrečného slova) ze 7 tématických okruhů, nebo chcete-li kapitol.

1. Za hradbou věků - pojednává o tom, jak se chopit fenoménu husitství na základě dochovaných zdrojů, z nichž moderní historiografie může čerpat, o typech pramenů pozdního středověku, jejich autorech, které představuje a i o pozdějších interpretacích husitské revoluce a jejich strhujících událostí.
2. Dvojí tvář Václava IV. - jak je již z názvu této kapitoly patrné, jedná se o pokus o stručný, ale syntetický a vyvážený pohled na tohoto rozporuplného Lucemburka vycházející z dochovaných zpráv o něm, a to opět soudobých i pozdějších.
3. Proti všem - bitva na Vítkově z pohledu počtu proti sobě stojících armád, takticko-strategické aspekty bitvy nebo šarvátky(?) na žižkovském kopci, pozdější tradice a beletristické zpracování.
4. Tři Žižkova tažení - otazníky kolem bitvy u Hořic, objasnění údajného tažení Jana Žižky do Uher a bitvy u Malešova. U tohoto třetího zastavení se Čornej mj. zabývá i oněmi pověstnými vozy naplněnými kamením a svrženými na nepřítele. Tato kapitola obsahuje i hlubší sondu do oblasti (husitského) vojenského válečnictví pozdního středověku, proto bych ji doporučil všem zájemcům o tento dnes už zcela samostatný obor nejen husitství.
5. Němci před Ústím - tato kapitola je věnována jedné z nejkrvavějších bitev husitského věku, bitvě u Ústí nad Labem. Opět jsou zde analyzovány počty nepřátelských armád na jedné i druhé straně vozové hradby. Tato kapitola se pochopitelně nemůže nevěnovat i legendám a skutečnostem kolem zacházení se vzdávajícím se nepřítelem.
6. Lipany - tato část knihy se věnuje zdánlivě nesouvisejícím okolnostem týkajících se počasí v průběhu cca 3 posledních let před fatální bitvou. Následuje popis konsekvencí neúspěšného obležení Plzně, samotná bitva a otazníky kolem Prokopova hrobu. Součástí kapitoly je i zmínka o lipanské tradici.
7. Konec Jana Roháče z Dubé - kapitola věnovaná Žižkovu bojovému druhu i příteli, jeho postojům za Žižkova života, v době jeho velitelské činnosti u sirotků a nakonec i krátkému období po druhé Zikmundově korunovaci. Finále kapitoly tvoří Roháčův odboj ze Sionu zakončený jeho potupnou smrtí, jejími ozvěnami a úvahy na téma o Božím trestu.

Místo závěrečného slova autor této recenze prozradí, jak hlasoval v hodnotící akentě. Dovolil si udělit této knize našeho předního husitologa známku 1 (s hvězdičkou).

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 28.12.2007 - 08:55 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Tuto knihu vřele doporučuji. Profesor Čornej je neoddiskutovatelně nejlepším odborníkem na Husitskou dobu u nás. Místy je sice jeho postoj k Žižkovi, mírně řečeno, chladný, ale vesměs objektivní a to je to nejdůležitější.
Ve zmíněné knize mě nejvíce zaujal rozbor údajného tažení Jana Žižky do Uher.

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 19.10.2008 - 18:59 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 16.05.2007 - 06:27
Příspěvky: 102
I když se mi zdá, že autor někdy vyvrací cizí hypotésy, aniž by stavěl své vlastní, dávám jednotku.
Mne nejvíc zaujal Vítkov a Lipany (hospodářskopolitické náležitosti obou tažení).
A udivilo mne (četl jsem vydání z roku 1987), že dílo není psáno podle marxistických historiografických schémat (třídní aspekt hnutí jsem tam nikde nepotkal), naopak občas se Čornej staví kriticky např. k Nejedlému.

_________________
https://www.e-stredovek.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz