Název: Duchovní odkaz husitstvíAutor: prof. PhDr. Kamil Krofta
Vydalo: Nakladatelství Svoboda, Praha 1946
Obal:Příloha:
Krofta-Duchovní odkaz husitství1.jpg [ 13.64 KiB | Zobrazeno 1037 krát ]
o autorovi:Kamil Krofta (*17. 7. 1876, †16. 8. 1945) vystudoval gymnázium v Plzni a v letech 1894–96 studoval na FF Karlovo–Ferdinandovy univerzity v Praze. Pak ještě pokračoval ve studiu na Institut für Österreichische Geschichtsforschung ve Vídni. Doktorem filozofie byl promován v Praze v r. 1898 a v r. 1899 ukončil i studia ve Vídni.
Po studiích byl 2 roky na stipendijním pobytu ve Vatikánu, kde připravoval k vydání papežské listiny z let 1378–1404. V Zemského archivu pracoval v letech 1901–1911. V r. 1904 byl jmenován dopisujícím členem
České akademie pro vědy, slovesnost a umění a v r. 1905 se habilitoval na pražské české univerzitě. Dne 11. listopadu 1911 byl jmenován mimořádným profesorem rakouských dějin a 29. února 1912 opustil Zemský archiv a nastoupil na univerzitu.
V r. 1919 byl Krofta jmenován profesorem československých dějin, ale již 22. března 1920 se stal prvním vyslancem ČSR ve Vatikánu. V lednu 1922 se stal vyslancem ve Vídni a od r. 1925 v Berlíně. V r. 1927 se vrátil do Československa, kde byl zaměstnán na ministerstvu zahraničí jako šéf jeho presidia. Byl také zástupcem ministra zahraničí Edvarda Beneše v jeho nepřítomnosti. Po zvolení Edvarda Beneše v r. 1935 presidentem, zastupoval ministra zahraničí (a současně předsedu vlády) Milana Hodžu. V r. 1936 Krofta odešel do důchodu.
Od ledna 1943 byl spoluzakladatelem odbojové skupiny "Přípravný revoluční národní výbor", v jehož vojenské složce působily zbytky Obrany národa s jejím posledním zemský velitelem generálem Zdeňkem Novákem. V létě 1944 byli všichni vedoucí představitelé Přípravného národního revolučního výboru uvězněni. Kamil Krofta byl vězněn na Pankráci a poté v terezínské Malé pevnosti a spolu s dalšími diplomaty na zámečku Jenerálka. Propuštěn byl na začátku Pražského povstání, 5. května 1945, na příkaz Karla Hermanna Franka, který chtěl v Protektorátu ustanovit přechodnou vládu, aby se zabránilo krveprolití. Krofta však účast v této vládě odmítl.
Uvítal ještě presidenta Beneše při jeho návratu do vlasti, ale zemřel krátce na to na následky věznění. Byl mu vypraven státní pohřeb s vojenskými poctami.
Zdroj: Wikipedie
anotace:Duchovní odkaz husitství je souborem statí o tomto fenoménu českých dějin s odkazy na reformaci českou, chronologicky uspořádaný – viz obsah.
Obsah:Řím a Čechy před hnutím husitským
M. Jan Hus
Husitství po Husovi
Hnutí husitské po stránce sociální a národní
Jan Žižka
Petr Chelčický
Mistr Jan Rokycana
Od kompaktát k Bílé hoře
J. A. KomenskýZ obsahu je zřejmé, že Kroftova práce zahrnuje zhruba více jak celé jedno století převratné, ale zároveň i tragické doby.
Již z obsahu je rovněž na první pohled vidět, které základní údobí a protagonisty našich národních dějin (ti tvoří více jak polovinu textu) chtěl Krofta vypíchnout včetně nezbytného úvodu obsaženého v první stati. Dle mého názoru jsou vybrány velice šťastně. Je pochopitelné, že některé Kroftovy analytické závěry jsou po osmi dekádách již překonány novými badatelskými poznatky. Přesto tato práce stojí za přečtení a čas strávený četbou či studiem této odborné publikace nebude ztraceným.
A na závěr obligátní otázka. Komu je kniha určena? Možná právě tomu, kdo chce s husitstvím začít a neví jak do toho tématu proniknout. Není to úplně jednoduché čtení, ale je určitě lepší než první příručky o husitství marxistické historiografie z 50. let minulého století, aniž bych chtěl tyto dva druhy husitologické literatury srovnávat, to ani omylem!
Knihu hodnotím známkou chvalitebně.