www.husitstvi.cz
http://www.husitstvi.cz/forum/

Husité na Slovensku
http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?f=16&t=266
Stránka 1 z 1

Autor:  Ludva [ 04.04.2006 - 15:03 ]
Předmět příspěvku:  Husité na Slovensku

Prosím vás,potřeboval bych veďět jak to bylo s Janem Jiskrou a Petrem Aksamitem...Děkuji

Autor:  Jiří Motyčka [ 04.04.2006 - 16:29 ]
Předmět příspěvku:  Re: Husité na Slovensku

Ludva píše:
Prosím vás,potřeboval bych veďět jak to bylo s Janem Jiskrou a Petrem Aksamitem...Děkuji

Podívej se na http://www.husitstvi.cz/novodobe-artikuly.php , článek Bratřické hnutí; Konec bratříků na Slovensku.

Autor:  Jiří Motyčka [ 27.04.2007 - 16:45 ]
Předmět příspěvku:  Bratislava 1428

První velká „spanilá“ jízda na Slovensko se uskutečnila v r. 1428. Počátkem tohoto roku se u Veselí na Moravě spojili táboři vedeni Prokopem Holým a sirotci v čele s Prokůpkem. Výpravy se účastnili též pražané posíleni moravskými oddíly Jana Tovačovského. Počátkem února stanuli u Skalice, pak zamířili směrem na Senici, Modru, Pezinok a Sv. Jur k Bratislavě a zdálo se, jakoby jejich cílem byly Dolní Uhry. Od Bratislavy se však husité stočili povážskou cestou na sever směrem na Senec, Veľké Kostoľany a Nové Mesto nad Váhom, aby se vrátili na Moravu a přes Uherský Brod zamířili do Slezska.

Autor:  Jiří Motyčka [ 27.04.2007 - 16:45 ]
Předmět příspěvku:  1431

V září 1431 vtrhly dva proudy na Slovensko. Sirotci v čele s Janem Čapkem ze Sán pronikli ze Slezska Jablunkovským průsmykem do Žiliny. Táboři pod vedením Prokopa Holého táhli z Uherského Brodu Povážím na sever také k Žilině, kde se oba proudy spojily a postupovaly dál horním Povážím do Liptova. Husité se lstí zmocnili hradu Likavy, kde ponechali stálou vojenskou posádku. Přes Turiec postupovali do Prievidze a Topoľčan a uprostřed října dorazili až k Nitře. Tam došlo bohužel mezi tábory a sirotky ke sporům o válečnou kořist, neboť tak hluboko již klesli „boží“ bojovníci v těch dobách. Táboři se přes Hlohovec a Nové Mesto nad Váhom vrátili na Moravu. Sirotci ještě dobyli Nitru a nadále plenili jižní Slovensko až po Levice. Při jejich návratu na Moravu je ustavičně znepokojovalo a doráželo na ně uherské vojsko. Pouze zbytkům sirotčích houfů, tj. asi 2000(!) ze 7000 bojovníků, se okolo 11. listopadu podařilo překročit Váh u Ilavy a zamířit směrem k Moravě. Za této spanilé jízdy zanechali husité posádky na Likavě, na hradech Topoľčany, Lednice a zřejmě i v Žilině.
K tomu viz také sem ...

Autor:  Jiří Motyčka [ 27.04.2007 - 16:46 ]
Předmět příspěvku:  1432 - Skalice, Trnava, Bratislava

V červnu 1432 husité obsadili Skalici a lstí se zmocnili Trnavy. Velitelem obou stálých posádek byl Blažek z Borotína. Neúspěšné pokusy uherského vojska dobýt zpět Trnavu přiměly husity, aby se pokusili zmocnit se Bratislavy (Prešpurk). Podle předem připraveného plánu měli husité přitáhnout k městu v noci na 27. listopad 1432 a přívrženci husitů za hradbami ve městě měli obsadit Laurinskou bránu a vpustit je do města. Spiknutí bylo prozrazeno a jeho vůdce, moravský rytíř Petr Kuděj zahynul v bratislavském žaláři.

Autor:  Jiří Motyčka [ 27.04.2007 - 16:47 ]
Předmět příspěvku:  Spiš 1433

Na jaře r. 1433 byl táborům umožněn průchod přes polské území do Spiše. Na přelomu 2. a 3. dekády měsíce dubna prošli táboři Haličí a 25. 4. stanuli pod hradbami Kežmarku, který toho samého dne padl a stal se pro tábory dočasnou základnou. Začalo plenění v okolí Kežmaroku a Jan Pardus se svými jízdními pronikl kolem Levoče ke Spišskému Podhradí se zbožím spišské kapituly. Na zpáteční cestě byla dobyta Spišská Nová Ves. V 1. dekádě května se všechny oddíly zase spojily a přes Liptov a Turec směřovaly na Kremnici, kde se zmocnily obrovské kořisti. Pak se výprava stočila směrem k Váhu, kolem 20. května prošla Žilinou a přes Vlárský průsmyk dorazila ke Krnovu. Tato výprava byla jednou z největších a nejúspěšnějších jízd mimo území zemí Koruny. Velice citelně zasáhla Zikmundovo území a demonstrovala tak údernou sílu vojska polem pracujícího s tím, že hlavním účelem výpravy bylo získání kořisti. Během 3 měsíců vojska urazila přibližně 1300(!) km, což je poměrně velká rychlost, a nelze proto předpokládat, že by výprava po sobě nechala zástupy oddaných příznivců kalicha. Ještě koncem r. 1434 si však kežmarský magistrát stěžoval Zikmundovi na kacíře, kteří se hlásili k utrakvizmu. Tato skutečnost by nevylučovala hypotézu, že husité měli spojence i za hradbami.

Autor:  pavel [ 02.11.2008 - 14:27 ]
Předmět příspěvku: 

http://www.pribelce.ocu.sk/historia.html .Tu je taká historia našho kraja podľa miestnej cirkevnej kroniky.Hoci podľa mňa sú to len kúsky.

Autor:  Dáša Nová [ 06.07.2010 - 00:45 ]
Předmět příspěvku:  Vesnička založená husity

Husity, kteří založili tuto vesničku, připomíná nejen její název Praha, ale i znak
s kalichem:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Praha_%28Slovensko%29

Autor:  Jiří Motyčka [ 17.04.2011 - 12:24 ]
Předmět příspěvku:  Re: 1432

JM píše:
V červnu 1432 husité obsadili Skalici a lstí se zmocnili Trnavy ...
... u toho by asi bylo vhodné se zastavit podrobněji, neb tato "epizoda" jasně dokládá, že použití lsti z dob bratra Žižky, blahé paměti, husiti nezapomněli ani v této pokročilé době. :wink:

Kolem 24. června se v Trnavě konal svatojánský jarmark. A přesně toho husiti obratně využili.
Ve dne, v nastalém jarmarečním mumraji se nepočetná skupina husitů v přestrojení za kupce bez jakýchkoli problémů dostala do města. A v noci přišla jejich chvíle! Přemohli městské stráže, otevřeli trnavské brány a na tento signál v blízkosti hradeb čakající husitské vojsko proniklo do města a bez prolité kapky krve město obsadilo ... :thumbup: :clap:

Autor:  Jiří Motyčka [ 05.10.2011 - 09:24 ]
Předmět příspěvku:  inkriminovaný most

JM píše:
V září 1431 vtrhly dva proudy na Slovensko. Sirotci v čele s Janem Čapkem ze Sán pronikli ze Slezska Jablunkovským průsmykem do Žiliny. Táboři pod vedením Prokopa Holého táhli z Uherského Brodu Povážím na sever také k Žilině, kde se oba proudy spojily ... Sirotci ještě dobyli Nitru a nadále plenili jižní Slovensko až po Levice. Při jejich návratu na Moravu je ustavičně znepokojovalo a doráželo na ně uherské vojsko (...) Tam došlo bohužel mezi tábory a sirotky ke sporům o válečnou kořist, neboť tak hluboko již klesli „boží“ bojovníci v těch dobách ...
JM zde píše:
... Čapek musel ustupovat rozbahněnými necestami údolím Váhu, který nešel u Hlohovce přebrodit, protože most byl stržený a řeka rozvodněná. Od Hlohovce začíná strastiplná cesta severním směrem na Nova Civitas (Nové Město n. Váhom) a odtud severovýchodním směrem na Ilavu ...
Zastavme se ještě na chvilku u onoho strženého mostu přes Váh.
Tento most nechal ("údajně" – Šmahel 3, str. 245) strhnout Prokop Holý, aby měl krytá záda před potenciálními uherskými pronásledovateli. Vyskytují se však ještě další dvě hypotézy týkající se tohoto mostu u Hlohovce (Papajík, str. 46, 47).

Ta méně pravděpodobná varianta je o tom, že most strhli až Uhři pronásledující Prokopa. A v druhém případě se jedná o to, že Čapek po návratu do Prahy obvinil Prokopa Holého z toho, že on je hlavní příčinou jeho neúspěchu v Horních Uhrách. Mimo jiné taky proto, že onen inkriminovaný most přes Váh nechal strhnout úmyslně, aby odřízl sirotkům únikovou cestu z pasti, v níž se vlastní vinou(!) ocitli. Že Prokop most strhl, je docela pravděpodobné, ale "pouze" proto, aby chránil svoji část výpravy, neboť Čapek se s ním nechtěl vrátit, aby mohl pokračovat v kořistění. Čapkovo obvinění bylo tedy dle mého názoru absurdní. To totiž nebyl styl bývalého kněze Prokopa.

Autor:  Jiří Motyčka [ 08.07.2014 - 12:25 ]
Předmět příspěvku:  Jiří Jurok

Čeští husitští a katoličtí kondotiéři z Moravy na Slovensku v 15. století (období husitství)
http://www.vhu.sk/data/att/475_subor.pdf

Autor:  Jiří Motyčka [ 22.07.2014 - 17:30 ]
Předmět příspěvku:  Ján Lukačka – Martin Štefánik a kol.

STREDOVEKÉ MESTO AKO MIESTO STRETNUTÍ A KOMUNIKÁCIE
http://forumhistoriae.sk/documents/10180/206537/lukacka-stefanik.pdf

Upozornil: Ježek

Autor:  Jiří Motyčka [ 12.02.2015 - 22:12 ]
Předmět příspěvku:  HISTORICKÝ ČASOPIS HÚ SAV

Miroslav Lysý: Husitské vpády do Uhorska v rokoch 1428 - 1431 (str. 411)

http://www.historickycasopis.sk/pdf/Historicky_casopis_3_2007.pdf (ještě něco k husitským výpravám do Horních Uher)

Autor:  Jiří Motyčka [ 10.04.2022 - 13:11 ]
Předmět příspěvku:  P. Čornej k tomu ...

... mj. i k tomuto našemu tématu se Petr vyjádřil v této besedě, či rozhovoru, chcete-li:
https://www.youtube.com/watch?v=Oh0BXFY_57U ... :thumbup: :clap:
Příloha:
Čornej-Slovensko.jpg
Čornej-Slovensko.jpg [ 105.6 KiB | Zobrazeno 8412 krát ]

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/